spot_imgspot_img

100% wolne od włókien kartony strukturalne i elementy budowlane z biospoiwem NeoLigno firmy Stora Enso

Najnowsze przedsięwzięcie związane z NeoLigno jest realizowane wspólnie przez Stora Enso, IsoTimber i Moelven. To projekt mający na celu stworzenie kartonów strukturalnych i elementów budowlanych, w 100% wolnych od włókien. Stanowi on część strategicznego programu BioInnovation, którego fundatorami są Vinnova, Szwedzka Agencja Energetyczna i Formas. Całość jest koordynowana przez RISE (Instytuty Badawcze Szwecji), a calem nadrzędnym jest stworzenie w 100% biopochodnych i zgodnych z zasadami GOZ komponentów, które wesprą przemysł budowlany w kontekście zrównoważonego rozwoju i proekologiczności.

Jak podaje Stora Enso, branża ta wciąż generuje znaczące ilości dwutlenku węgla do atmosfery. W związku z tym firmy Moelven i IsoTimber podjęły działania zmierzające do zredukowania ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez większe wykorzystanie drewna jako zrównoważonego, naturalnego surowca budowlanego.

Stora Enso dodaje, że przyczyną wspomnianych emisji generowanych przez przemysł budowlany w dużej mierze są materiały, bazujące na surowcach kopalnych, takie jak beton i stal. W tym aspekcie szersze zastosowanie drewna stanowi poważny krok naprzód w kwestiach środowiskowych. Natomiast chemikalia stosowane do jego obróbki, np. środki wiążące (spoiwa), są tradycyjnie wytwarzane z surowców kopalnych bądź ropy naftowej.

Celem projektu jest stworzenie w pełni biopochodnej i proekologicznej metody wytwarzania bloków konstrukcyjnych oraz elementów budowlanych, redukującej ślad węglowy bez wpływu na finalną, wysoką jakość produktu. Moelven zajmuje się produkcją paneli na bazie sklejki drewnianej, podczas gdy IsoTimber wytwarza bloki budowlane częściowo wykonane z drewna. Stora Enso z kolei dostarcza NeoLigno – biospoiwo wykorzystywane przy produkcji ww. asortymentu.

Źródło: Stora Enso


Prenumeruj nasz e-Newsletter
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Aktualne wydanie

spot_img

Podcasty

spot_img

weź udział w ankiecie

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne  pytanie brzmi następująco:

Czy technologia cyfrowa wyprze druk analogowy?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

spot_img

Najnowsze

- Reklama -spot_img

więcej podobnych