- reklama -

Globalny koncern opakowaniowy Amcor realizując kolejną inwestycję w swoim zakładzie w Łodzi – był nią zakup 17-zespołowej pełnoformatowej maszyny offsetowej firmy Koenig & Bauer – zwiększył elastyczność swojej produkcji i zapewnił klientom z Europy Zachodniej lepszy dostęp do wysokojakościowych opakowań kartonowych. Łódzki zakład, wchodzący w skład dywizji Specialty Cartons i zatrudniający ponad 500 osób, zajmuje się drukowaniem, uszlachetnianiem i przetwarzaniem opakowań kartonowych, obsługując klientów z całego regionu.

- reklama -

„Czujemy się wygranymi, gdy nasi klienci realizują zamierzone wzrosty oraz cele operacyjne – mówi Laurel Spencer, wiceprezes ds. sprzedaży i komercjalizacji produktu Amcor Specialty Cartons (ASC). – Oczekują oni elastyczności i krótszych terminów dostaw, bez kompromisów pod względem jakości. Nowa maszyna zainstalowana w naszym zakładzie w Łodzi pomoże nam sprostać tym wymaganiom”.

Maszyna Koenig & Bauer drukuje w dziesięciu kolorach w technologii konwencjonalnej oraz UV; umożliwia też uszlachetnianie – przy użyciu różnych lakierów (m.in. UV) – w trzech wieżach lakierujących. Inwestycja w Łodzi to kontynuacja udanych – jak podaje firma Amcor – wdrożeń maszyn w podobnych konfiguracjach, zainstalowanych w zakładach w Apodaca (Meksyk) i Rickenbach (Szwajcaria).

„Jest dla nas ważne, że możemy dostarczyć klientom opakowania o wysokiej jakości, stanowiące bezkonkurencyjną wartość samą w sobie – dodaje Rafał Janas, Offline Operations Manager w łódzkim zakładzie firmy Amcor. – Obecnie nowa maszyna jest obsługiwana przez dwanaście osób, pracujących na cztery zmiany – wszystko po to, by sprostać temu wyzwaniu”.

Przed jej wdrożeniem operatorzy firmy Amcor zostali przeszkoleni przez specjalistów Koenig & Bauer. W codziennej eksploatacji tego urządzenia firma jest wspierana przez zakład produkcyjny w Radebeul. To przekłada się m.in. na szybką dostawę części zamiennych oraz wydajną obsługę serwisową.

Jan Korenc – prezes KBA CEE, wyraża zadowolenie z poziomu współpracy pomiędzy obiema firmami: „Cieszymy się, że Amcor zdecydował się na wdrożenie kolejnej z naszych maszyn w swoim łódzkim zakładzie. Firma ta jest już użytkownikiem tym.in. jednej z najdłuższych na świecie konfiguracji pełnoformatowych, dedykowanych produkcji opakowań kartonowych, zainstalowanej w Rickenbach w Szwajcarii. Mamy nadzieję, że jej nieco krótsza „siostra” w Łodzi będzie sprawować się równie bezawaryjnie przez wiele lat”.

Dostarczona tu maszyna to Rapida 106-LTT-10-LTTL SPC ALV3, podniesiona o 450 mm z myślą o przetwarzaniu wysokich stosów i wyposażona w pakiet CX do zadrukowywania podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm. Cechuje ją wysoki stopień automatyzacji,  na który składają się m.in.: nakładanie non-stop (zintegrowane z systemem logistyki stosu), niezależne napędy cylindrów płytowych SPC, system kamer do wstępnego ustawiania pasowania PlateIdent, systemy mycia CleanTronic Synchro czy symultaniczne systemy mycia wałków DriveTronic SRW.

Nad właściwym transportem arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu czuwa dedykowany system kamer. Z kolei z myślą o szybszej zmianie farby wyposażono ją w kałamarze farbowe EasyClean o specjalnym powleczeniu. W części związanej z uszlachetnianiem i suszeniem inline producent wymienia takie elementy jej wyposażenia jak: urządzenie do podgrzewania lakierów, cyrkulator do zastosowania specjalnych rodzajów lakierów, wodno-glikolowe systemy chłodzenia, różne rodzaje systemów suszenia VariDry Blue (IR/TL/UV) oraz funkcję elastycznej zmiany systemów suszenia pośredniego.

Operator maszyny ma do dyspozycji stanowisko kierowania ErgoTronic z ekranem wielkoformatowym, systemem kontroli nafarbienia ErgoTronic ColorControl + Lab, systemami protokołowania QualityPass, systemem kontroli i regulacji nafarbienia inline oraz inspekcji arkuszy – QualityTronic Professional. Obsługę maszyny wspiera system zarządzania produkcją QualiTronic Professional. Warto dodać, że nowa Rapida jest też dostosowana do opcjonalnego wdrożenia modułu do tłoczenia folią na zimno, również pracującego w trybie inline.

O firmie Amcor

Amcor to globalny lider w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości opakowań na żywność, napoje, farmaceutyki, urządzenia medyczne, środki opieki domowej i osobistej i inne wyroby. Firma współpracuje z czołowymi graczami rynkowymi z całego świata nad tworzeniem rozwiązań chroniących ich produkty oraz korzystających z nich konsumentów, wspieraniem procesu różnicowania marek oraz udoskonalaniem łańcucha sprzedaży poprzez dostarczanie szerokiego portfolio produktów: opakowań giętkich, kontenerów, specjalistycznych kartonów, pudeł oraz usług z nimi związanych.

Amcor zatrudnia na całym świecie ponad 33 tys. osób i generuje ponad 9 mld USD przychodów ze sprzedaży, działając w ponad 200 lokalizacjach i ponad 40 krajach.Polski zakład Amcor Specialty Cartons w Łodzi zatrudnia ponad 500 osób. Uruchomiony został w 1994 roku. Obecnie na powierzchni 15,6 tys. m2 mieszczą się tu dwa nowoczesne działy produkcji i trzy magazyny.

Zakład jest wyposażony w maszyny drukujące w technikach offsetowej i rotograwiurowej, trzy maszyny HFS, jak również urządzenia do cięcia i wykrawania.Jak zapewnia firma, dynamiczny rozwój całej organizacji na przestrzeni ostatnich 20 lat umożliwił zatrudnienie i rozwój mieszkańców z Łodzi i okolic. Amcor stale rozwija i inwestuje w swój polski zakład, będąc – jak zapewnia – jednym z największych pracodawców w regionie. W zakładzie wdrażane są praktyki zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju, wychodzące – w założeniach firmy – naprzeciw oczekiwaniom środowiska i społeczności, w jakiej ona funkcjonuje.

- reklama -


A N K I E T A

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma, a raz w roku w wydaniu styczniowym przedstawimy podsumowanie.