- reklama -

W jubileuszowym podsumowaniu uwzględniono również aktywność polskiego oddziału w kontekście udziału w najważniejszych wydarzeniach branżowych (m.in. targach Poligrafia, Infosystem czy Euro-Reklama w Poznaniu oraz Rema Days i Festiwal Druku Warszawie oraz licznych konferencjach), wspierania wielu inicjatyw podejmowanych przez instytucje i organizacje działające w poligrafii (np. konkursu Złotego Gryfa organizowanego przez Polską Izbę Druku czy Dnia Drukarza organizowanego przez wiele lat przez Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich), jak też organizowania we własnym zakresie różnych spotkań (np. odbywających się dorocznie konferencji użytkowników systemu Apogee).

Ponad 150 lat na rynku obrazowania

Jubileusz 25-lecia polskiego oddziału był jednocześnie okazją do przypomnienia, że całkiem niedawno – w 2017 roku – firma Agfa obchodziła 150-lecie działalności na szeroko rozumianym rynku obrazowania. Podczas spotkania krótko przypomniano jej bogatą historię. W 1867 roku koło Berlina powstała fabryka barwników – Aktien-Gesellschaft für Anilin-Fabrikation, zaś w roku 1894 – w Antwerpii spółka L. Gevaert & Cie rozpoczęła produkcję papieru fotograficznego, a nieco później – także filmu rentgenowskiego i taśm do nagrywania dźwięku.

Drugie z wymienionych przedsiębiorstw, założone przez Lievena Gevaert – przemysłowca i społecznika, rozwijało się w bardzo szybkim tempie. Już rok po założeniu otwarto jego pierwszy oddział we Francji, zaś w 1904 roku – w związku z dalszą ekspansją – powstała fabryka w Mortsel k. Antwerpii (gdzie obecnie znajduje się siedziba Agfa-Gevaert).

W kolejnych latach Gevaert wprowadzał na rynek takie rozwiązania jak: film rentgenowski, film do fotografii kolorowej (zabezpieczony niemal 300 patentami), film i płyty Scientia (stosowane m.in. w fizyce jądrowej, astronomii, fotografii) oraz pierwszy w pełni automatyczny aparat fotograficzny Optima, wykorzystujący film o szerokości 35 mm.

W 1964 w wyniku połączenia firm Agfa i Gevaert powstała spółka o nazwie Agfa-Gevaert, która kilka lat później wprowadziła na rynek pierwszą w Europie kopiarkę – Gevafax X-10. W 1981 roku – m.in. wskutek światowego kryzysu na rynku srebra – stała się w 100% własnością firmy Bayer. Lata 80. minionego wieku i przejęcia zrealizowane w tym okresie (m.in. Compugraphic Corporation, Hoechst, DuPont) spowodowały, że firma Agfa stała się czołowym graczem na rynku naświetlarek do filmu oraz szeroko rozumianych rozwiązań prepress.

Po wejściu na giełdę w 1999 roku miały miejsce kolejne milowe kroki w jej rozwoju: systematyczne przejmowanie producentów rozwiązań poligraficznych z różnych krajów świata i idące w ślad za tym ustanawianie globalnych strategicznych sojuszy; rozpoczęcie produkcji płyt offsetowych w Chinach a kilka lat później – utworzenie tam spółki joint-venture czy sprzedaż działu fotograficznego.

Więcej na łamach czasopisma Świat Poligrafii Professional

- reklama -

ANKIETA DLA CIEBIE!

Najważniejsze wyzwania na "teraz" dla Twojego biznesu