API na konferencji „Bezpieczne Opakowanie”

Firma API Group po raz pierwszy wzięła udział w charakterze partnera i sponsora konferencji „Bezpieczne Opakowanie”. Wydarzenie, organizowane dorocznie przez miesięczniki Opakowanie i Poligrafika, tym razem odbywało się w dniach 14-15 listopada we Wrocławiu. Spotkanie, w którym wzięło udział ok. 200 osób reprezentujących polską i zagraniczną branżę opakowań, stało się kolejną w ostatnim czasie okazją do zaprezentowania rozwiązań API.

Jak zapewniała podczas swojej prezentacji Katarzyna Kozińska – dyrektor zarządzająca API Folie Polska, z jednej strony wychodzą one naprzeciw proekologicznym oczekiwaniom konsumentów, z drugiej – pozwalają zwiększyć atrakcyjność opakowań poprzez wprowadzenie odpowiednich uszlachetnień i efektów specjalnych.

„Staramy się promować naszą filozofię i strategię działania na różnych wydarzeniach branżowych w Polsce i poza nią – mówi Katarzyna Kozińska. – Z tego względu po raz pierwszy wzięliśmy udział także w spotkaniu dedykowanym bezpiecznym opakowaniom, w tym rozwiązaniom pozwalającym na ich tworzenie. Nasza oferta uwzględnia m.in. proekologiczne materiały – folie czy laminaty – które umożliwiają zaprojektowanie opakowań atrakcyjnych, zapewniających odpowiednią ochronę znajdujących się w środku produktów, a zarazem redukujących negatywny wpływ na środowisko naturalne. Duża liczba pytań z sali oraz liczne spotkania kuluarowe na naszym firmowym stoisku świadczą o tym, że spotkały się z one z dużym zainteresowaniem”.

Transmet: sztandarowy laminat w ofercie API

Jednym z nich, któremu Katarzyna Kozińska poświęciła sporą część prezentacji, jest Transmet – produkowany przez API laminat niezawierający plastiku.

„Znajduje się on w naszej ofercie już od kilku lat – mówiła – a jego popularność w skali całego świata rośnie z roku na rok. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze jest on doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, metalizowanych laminatów na bazie poliestru. Można go bez problemu zadrukowywać, uzyskując 100% krycia powierzchni, a w rezultacie – unikalną głębię kolorystyczną, wrażenie luksusowości i wysokiej jakości opakowanego produktu. Metalizowana powłoka w przypadku laminatu Transmet ma grubość zaledwie 0,1 mikrona, co oznacza, że można go poddać recyklingowi w standardowych ciągach przetwórczych służących utylizacji odpadów opakowaniowych”.

Katarzyna Kozińska zaprezentowała film obrazujący proces produkcji laminatu Transmet.

„Mamy tu do czynienia z odzyskiwalnym rozwiązaniem przyjaznym środowisku, charakteryzującym się niskim tzw. śladem węglowym. Transmet zapewnia przy tym bardziej efektywny proces przetwarzania opakowania i charakteryzuje się dużą wszechstronnością w kontekście zadrukowywania. Zapewnia wysoki wskaźnik TCO (całkowitego kosztu eksploatacji) oraz pozwala uzyskać oszczędności w zużyciu energii. Co więcej, jest kompatybilny ze wszystkimi tradycyjnymi technikami drukowania oraz procesami uszlachetniania takimi jak tłoczenie folią” – podkreślała.

Folie API – bezpieczne i neutralne dla środowiska

„Z myślą o tych, którzy poszukują proekologicznych, bezpiecznych i wydajnych metod częściowego uszlachetniania opakowań i etykiet, proponujemy wysokiej jakości folie do tłoczenia na zimno oraz na gorąco, znajdujące się w naszej ofercie – kontynuowała Katarzyna Kozińska. – W tym miejscu warto rozprawić się z kilkoma mitami związanymi z ich rzekomą szkodliwością dla środowiska.

Jak pokazały badania przeprowadzone przez instytut Smithers/PIRA, folie marki API nie mają negatywnego wpływu na biodegradowalność opakowania czy etykiety wykonanych z papieru bądź kartonu. Podobnie jak laminat Transmet, można je poddać recyklingowi w standardowym strumieniu odpadów. Również proces ich odbarwiania nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego, gdyż wszystkie uzyskane w jego drodze cząsteczki są oddzielane od masy makulaturowej. Podsumowując ten wątek: folie API znajdujące zastosowanie w selektywnym dekorowaniu opakowań i etykiet – zarówno tradycyjną metodą hot stampingu jak i w procesach foliowania na zimno – można z powodzeniem poddawać recyklingowi”.

- reklama -

ANKIETA DLA CIEBIE!

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma. Być może pojawią się do wyników również komentarze ekspertów.