Całe stoisko producenta poświęcone było właśnie tematowi automatyzacji: mogliśmy się na nim przekonać, że urządzenia i systemy upraszczające pracę z drukiem dotyczą zarówno drukarni produkcyjnych, jak i biur inżynieryjnych czy pracowni artystycznych. Ale zacznijmy od podstawowego pytania: dlaczego warto postawić na automatyzację druku?
Rafał Osiekowicz, ekspert Canon Polska od druku wielkoformatowego, nie pozostawia wątpliwości: – Jednym z najważniejszych czynników mobilizujących przedsiębiorców do unowocześniania swojego parku maszynowego są rosnące koszty produkcji. Szczególną rolę odgrywają podwyżki cen energii i surowców, a także wzrosty kosztów pracowniczych.
I dodaje, że oszczędności uzyskane dzięki automatyzacji pracy mogą dotyczyć niemal każdego działu w firmie wykorzystującej druk. Przyjrzymy im się w tym artykule.
Oszczędność podłoży drukarskich, energii… i czasu | W przypadku omawiania technologii poligraficznych, na myśl przychodzi ich użycie przede wszystkim w drukarniach. To profesjonalni dostawcy usług druku są oczywistymi nabywcami poligraficznych urządzeń i systemów. I właśnie w drukarniach automatyzacja druku przynosi najbardziej widoczne korzyści: oszczędności związane z niższym zużyciem energii i materiałów eksploatacyjnych mogą być niebagatelne. Nie mówiąc już o odciążeniu pracowników z konieczności wykonywania najbardziej pracochłonnych, żmudnych zadań.

Aby zrozumieć, jak może to działać w praktyce, warto przyjrzeć się jednemu z urządzeń prezentowanych przez Canon podczas RemaDays 2023. imagePRESS V1000 to nowoczesne urządzenie do druku cyfrowego na papier cięty, wyposażone w liczne systemy automatyzujące pracę.
Wbudowany w maszynę sensor spektrofotometryczny oszczędza czas operatora, umożliwiając mu kalibrację druku przy pomocy zaledwie jednego guzika, bez czasochłonnego sprawdzania jakości na wydruku próbnym.
Ciąg dalszy na kolejnej stronie