Od lewej: Eduardo Pérez, Luis Miguel Martínez, Enrique Díaz, Luis Francisco Hedo Gómez, Jose Antonio Mora (cały Gómez Aparicio Grupo Gráfico) i Carlos Barnes (Muller Martini Ibérica) przed nowym BF 513

W związku z rosnącym znaczeniem druku cyfrowego i związanym z tym spadkiem nakładów na książki w twardej oprawie, Gómez Aparicio Grupo Gráfico w Casarrubuelos, w pobliżu hiszpańskiej stolicy Madrytu, zainwestował w nową linię książek BF 513. Maszyna ta stanowi uzupełnienie linii książkowej Diamant 60, używanej do większych nakładów, która została również zakupiona od Muller Martini.

- reklama -


W ramach strategicznego planu sprostania nowym wyzwaniom na rynku księgarskim, Gómez Aparicio Grupo Gráfico koncentruje się w szczególności na poprawie wydajności produkcji książek.

“Ale nie czekamy tylko na te zmiany” – mówi dyrektor generalny Luis Francisco Hedo Gómez. “Zamiast tego wykorzystujemy innowacje technologiczne, aby podejść do zmian w sposób ukierunkowany. Dlatego kilka lat temu rozpoczęliśmy projekt “Nowe procesy druku cyfrowego”, który obejmuje również nowe procesy produkcji książek. Tylko w ten sposób możemy produkować bardzo krótkie serie książek w twardej okładce. Jest to szczególnie ważne dla naszej firmy, ponieważ książki w twardej okładce stanowią 60 procent naszej całkowitej produkcji”.

Oczywiście, krótkie przebiegi oznaczają również krótsze czasy konfiguracji. “I to jest jedna z głównych zalet BF 513”, mówi wnuk dwóch założycieli firmy, Francisco Gómez i Luisa Aparicio. Dlatego zainstalował on nową linię książkową połączoną z promiennikiem podczerwieni HB 531 i układarką książek BLSD firmy Muller Martini, a także Diamant 60, który jest używany do większych zamówień offsetowych.

“Przy 1800 cyklach na godzinę, prędkość produkcji BF 513 jest tylko o połowę mniejsza niż Diamant 60, ale kluczowym czynnikiem są dla nas krótkie czasy przygotowania produkcji”, mówi właściciel firmy, która została założona w 1958 roku i zatrudnia 107 osób, z czego 50 w introligatorstwie.

Dla porównania, w segmencie twardej okładki średni nakład na jedno zlecenie w druku cyfrowym wynosi 410 egzemplarzy, natomiast w druku offsetowym 3 200 egzemplarzy. Wcześniej najniższy nakład na BF 513, który został oddany do użytku w lutym ubiegłego roku, wynosił 100 egzemplarzy, natomiast najwyższy nakład na Diamant 60 w zeszłym roku wynosił 125 000 egzemplarzy.

Każdego roku Gómez Aparicio Grupo Gráfico produkuje ponad 15 milionów książek. W segmencie okładek twardych obejmuje szeroki zakres książek artystycznych, komiksów, powieści, podręczników i dzienników. A w produkcji okładek miękkich – podobnie jak w zszywaniu siodełkowym i szyciu nici – odnosząca sukcesy firma rodzinna polega również na rozwiązaniu firmy Muller Martini – Alegro,  wyposażoną w podajnik arkuszy końcowych i podajnik muldera, nabyty dwa lata temu, jako następca uruchomionego w 2005 roku Acoro A7, służy również do produkcji bloczków do książek dla BF 513 i Diamant 60.

“Od wielu lat postrzegamy Muller Martini jako niezawodnego partnera i nigdy nie zawiedliśmy się – wręcz przeciwnie, Muller Martini zawsze zapewniał nam optymalne wsparcie i pomoc we wszystkich naszych projektach” – mówi Luis Francisco Hedo Gómez.

Źródło: Muller Martini

- reklama -