28 lutego odbył się Dzień Otwarty w warszawskiej drukarni MuruGumbel z okazji oficjalnej prezentacji nowej maszyny offsetowej RMGT 1050LX-6-LD, jaka pojawiła się w tej drukarni. Jest to pierwsza w Polsce instalacja nowej maszyny tej serii. Właściwe jest użycie słowa PREMIERA.

- reklama -

Na Dzień Otwarty przybyli licznie przedstawiciele drukarń z całej Polski. Gości przywitał Piotr Gabrylewicz z firmy Derya, który przedstawił gospodarza Pawła Gmitruka – drukarnia MuruGumbel oraz Kohei Yatsumoto z firmy RMGT i Romualda Piechę z firmy Derya.  Piotr Gabrylewicz przedstawił również współorganizatorów, firmy: Agfa, Cicero, Siemens Finance oraz Zing.

W dalszej części Dnia Otwartego, Piotr Gabrylewicz przedstawił krótko historię powstania RMGT oraz osiągnięcia kilku ostatnich lat, jak chociażby pierwsze instalacje maszyn drukujących w technologii LED UV w Polsce.

W swojej prezentacji skupił się jednak na nowych rozwiązaniach zastosowanych w modelu, który można było obejrzeć właśnie w MuruGumbel. RMGT 1050LX-6-LD to maszyna pracująca na arkuszach 1050 x 750 mm, w konfiguracji sześć zespołów drukujących z wieżą lakierującą.

LX w nazwie oznacza wersję kartonażową z drukiem podłoży do 1 mm grubości. Dla drukarni Murugumbel, realizującej coraz więcej zamówień z tego obszaru to idealne rozwiązanie.

Maszyna wyposażona jest w wiele systemów automatyzacji pracy takich, jak system symultanicznej wymiany płyt, kontroli natężenia barw drukowanych prac w czasie druku bez wyjmowania arkuszy z maszyny. To rozwiązanie umożliwia pełne przezbrojenie na kolejne zlecenie w czasie  do 175 sekund.

Dużym udogodnieniem dla operatora jest cały system kamer rozlokowanych w strategicznych punktach maszyny, których obraz jest wyświetlany na 55” ekranie. W ten sposób operator ma pełny podgląd i możliwość natychmiastowej reakcji w sytuacjach tego wymagających.

RMGT 1050LX-6-LD posiada również zainstalowaną listwę do pomiaru arkusza w locie firmy Lithec. Stąd praktycznie nie ma różnicy w pomiarze odbitki pomiędzy listwą a stołem operatora.

Piotr Gabrylewicz zwrócił również uwagę na technologie, które są praktycznie mało znane szerszemu gronu, jak chociażby nakładanie folii z przystawką Eco-Eagle Cold Foil. Derya jest przedstawicielem firmy Eagle Systems… ale o tym nieco więcej w kolejnej relacji.

Na zakończenie tej części prezentacji Piotr Gabrylewicz przedstawił zgromadzonym nową lampę LED-UV, wyprodukowaną przez firmę AMS, z którą Derya współpracuje przy instalacjach maszyn LED-UV w Polsce. Jak zauważył prelegent, jest to europejska premiera lampy LED-XV™.

Po omówieniu maszyny, możliwości produkcji, zastosowanych technologii… przyszedł czas na prezentację drukowania. Wybrano 4 prace, w tym jedną na większym kartonażu, by zaprezentować gościom faktyczne czasy osiągane przy zmianie zlecenia i przejścia z druku akcydensów na druk opakowań. Trzeba przyznać, że wszyscy zwrócili uwagę na realizację tej części prezentacji. Później każdy mógł podejść i osobiście przekonać się o jakości wydrukowanych prac.

Po krótkiej przerwie odbyły się prezentacje firm Agfa, Cicero, Siemens Finance oraz Zinga, ale o nich już w kolejnej relacji…