- reklama -

W ostatnich dniach maja (28-31.05) Canon i firma Akonda zaprosili właścicieli oraz pracowników drukarni dziełowych i wydawnictw na specjalne wydarzenie. W Ośrodku Campoverde pod Łodzią odbywały się warsztaty i pokazy na żywo najnowszych systemów druku i urządzeń do uszlachetniania książek oraz materiałów wydawniczych. Podczas wydarzenia można było zobaczyć m.in. po raz pierwszy w tej części Europy działanie urządzenia Océ varioPRINT 6330 zintegrowanego z oklejarką C.P. Bourg.  

Mimo doniesień na temat spadku czytelnictwa wśród Polaków, rynek książki ma się doskonale. Przy wartości 151 mld USD, globalny rynek książki jest trzy razy większy od branży muzycznej i o 15 proc. większy niż przemysł filmowy. Szczególnie widoczne jest to w Europie. W 2015 roku europejscy wydawcy książek odnotowali łączną sprzedaż na poziomie 22,3 mld euro.

- reklama -

Po niebotycznym rozdęciu nakładów książek w okresie PRL przyszły chude lata transformacji, kiedy książka stała się dla wielu osób towarem luksusowym. Wobec rozwoju m.in. czytników cyfrowych, książka dla nich stała się passe. Jednak to, co obserwujemy w ostatnich latach, nazwać można powolną stabilizacją. Czytniki elektroniczne nie zabiły książki drukowanej, a przesyt technologiami sprawia, że wielu czytelników z przyjemnością sięga właśnie po wydawnictwa papierowe…

Więcej w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional

 

- reklama -

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma. Być może pojawią się do wyników również komentarze ekspertów.