Czy potrzebujemy szkół o profilu poligraficznym?

- reklama -

Dokładnie takie pytanie zadaliśmy w naszej ankiecie, którą od kilku miesięcy prowadzimy na łamach naszego serwisu internetowego. Czy potrzebujemy szkół o profilu poligraficznym? Jedni mówią, że nie. Inni, że czas najwyższy, by takie szkoły ponownie się pojawiły. Dyskusja trwa.

A jak jest dzisiaj? Ponad 80 % osób, które pytaliśmy (głównie uczniowie i studenci) o ich zainteresowania poligrafią, odpowiedziała, że nie widzi siebie w tym zawodzie. To dość kuriozalne, bo jednak nasze pytanie zadawaliśmy naszym rozmówcom, którzy uczęszczają do szkół o takim profilu, lub po prostu studentów.

Z drugiej strony zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w tej branży jest ogromne. Tylko tyle, że drukarnie zgłaszają problem, bo nie ma skąd wziąć tych… wykwalifikowanych. Stąd najczęstszym rozwiązaniem jest zatrudnianie i nauka od zera osób, które do tej pory nic na temat poligrafii nie wiedziały.

Czy mamy się czym martwić?

Chyba tak. Poligrafia jest jedną z branż, będących w ścisłej czołówce pod względem wprowadzania najnowszych technologii. Począwszy od zarządzania produkcją i kontaktu z klientem, po wprowadzenie zupełnie innowacyjnych rozwiązań z zakresu produkcji. Automatyka, czy jak kto woli Przemysł 4.0 wkracza i tutaj i to dużymi krokami. A ludzi z wiedzą brak…

Rozwiązanie?

Wydaje się naprawdę proste. Działania dotyczące samego szkolnictwa poligraficznego trwają od kilku lat. Wszystko wskazuje na to, że program nauczania jest właściwie skonstruowany. Potrzeba jednak znacznie większego zaangażowania firm z tej branży, by zainteresowały się szkołami i uczelniami kształcącymi w tym kierunku. Zainteresowania przede wszystkim finansowego. Nie chodzi na końcu o kasę. Chodzi głównie o dostęp do nowych rozwiązań i technologii, czegoś, czego szkoły i uczelnie nie są w stanie zrealizować same.

Czy warto?

Odpowiedź jest w wynikach naszej ankiety. Czy potrzebujemy szkół o profilu poligraficznym?

Nie, to już zawód na wymarciu – odpowiedziało 3,8 % ankietowanych. Być może, tylko czego mają się uczyć i studiować? – odpowiedziało 41,6 % ankietowanych. To największa potrzeba naszej branży. Tak! – odpowiedziało 54,6 % ankietowanych. W sumie odpowiedziało 317 osób, którym bardzo dziękujemy za oddane głosy.

Wyniki ankiety

Wyniki mówią same za siebie. Czas zakasać rękawy… Tymczasem zapraszamy do udziału w kolejnej ankiecie.

- reklama -

ANKIETA DLA CIEBIE!

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma. Być może pojawią się do wyników również komentarze ekspertów.