- Reklama -spot_imgspot_img

Dekadę temu o PDF i JDF

Minęło zaledwie 10 lat, kiedy pisaliśmy o tym, co poniżej. Niby 10 lat to dużo. Nam jednak wydaje się, że to zaledwie chwila. Czy aż tak dużo się zmieniło? Może warto przypomnieć sobie chwile po targach drupa 2008. Zanim nastąpiło… wielomiesięczne schłodzenie w gospodarce. Bo przecież nie był to wcale kryzys. Patrząc z perspektywy czasu po prostu nie podejmowaliśmy wyzwań i inwestycji. Czy było to słuszne?

- Reklama-

Krótka historia workflowOd rewolucji do ewolucji / Workflow – czyli automatyzacja procesów biznesowych – nie jest nowym wynalazkiem; procesy robocze istniały zawsze, a i systemy zarządzania przepływem pracy nie powstały w ciągu jednej nocy, lecz rozwijały się równolegle.

Początkiem rewolucji cyfrowej w przemyśle poligraficznym w połowie lat osiemdziesiątych było wynalezienie Postscriptu. Wprawdzie wszystkie cyfrowe systemy czcionek i systemy powielania wykorzystywały już język opisu strony, jednak każdy producent i każdy system posługiwał się swoim własnym językiem, działającym jedynie na danym urządzeniu. Rewolucyjnym pomysłem obu twórców Adobe – Johna Warnlocka i Chucka Geschke – był ponadplatformowy i ponadsystemowy, niezależny sprzętowo język opisu graficznego strony – Postscript. Niezbędnym okazał się Postscript-Rip (Raster Image Processor), który interpretowałby dane i umieszczał każdy piksel dokładnie w miejscu wyznaczonym mu w programie layoutu.

- Reklama -

Na początku RIP był oddzielną płytą komputerową, RIP’em sprzętowym umieszczonym  we własnej obudowie albo wbudowanym w inne urządzenie wydające, którego zadanie polegało na przetwarzaniu plików postscriptowych na bitmapy dla potrzeb każdego z tych urządzeń. Na początku lat dziewięćdziesiątych coraz większą popularność zyskały tak zwane RIP’y programowe, działające na systemach Unixa i Macintosha, później także na stanowiskach komputerowych działających w Windowsie. Wynaleziony wówczas przez Adobe CPSI-RIP jeszcze dzisiaj (po wielu modernizacjach) zarządza większością produkcyjnych systemów workflow we wstępnej fazie druku – w przygotowalniach.

RIP’y to podstawowa funkcja

Równolegle do RIP’ów programowych działających na samodzielnych komputerach opracowano rozwiązania serwerowe, które już dawno stały się centralnym punktem każdej produkcji przygotowawczej i właściwej druku. Zadaniem serwera stało się przede wszystkim przyspieszenie przepływu danych w sieci i optymalizacja sposobu sterowania ich wydawaniem. Pozwoliło to na eliminację takich trudności produkcyjnych, jak „zapchane sieci”. Technika OPI (Open Prepress Interface) przyspieszyła proces produkcyjny w studiach przygotowalni komputerowej poprzez podział danych (Data-Sharing), tzn. przez tworzenie na podstawie obrazów wysokiej rozdzielczości wersji niskiej rozdzielczości wykorzystywanych w trakcie łamania stron. Zastosowanie serwerów umożliwiło przede wszystkim korzystanie z różnych platform komputerowych w jednej sieci.

Technika naświetlania całych stron (klisze, formy kopiowe cztero- i ośmiostronicowe) znacznie zwiększyła ilość danych. Dlatego też niezbędnym stało się opracowanie koncepcji RIP’owych, w których prędkość naświetlania byłaby tak zsynchronizowana z RIP’em, aby żaden element łańcucha produkcyjnego (RIP czy jednostka przetwarzająca) nie musiał czekać na pozostały. Stało się to możliwe dzięki multiprocesorowym właściwościom serwera Unixa. Droga RIP’u do przejęcia centralnej funkcji w całym procesie roboczym przygotowalni była od tej chwili prosta.

Pierwotne rozwiązania RIP’owe rozszerzone zostały do dnia dzisiejszego o wiele dodatkowych procesów roboczych: zaczynając od zestawiania i sprawdzania danych, poprzez system zarządzania kolorem i tworzenie zalewek, aż do naświetlania filmów czy wprowadzania obrazów na płyty drukowych.

PDF ułatwia pracę

Nawet jeśli Acrobat i PDF przeznaczone były pierwotnie do usprawnienia komunikacji biurowej, to PDF stawał się dla profesjonalnego workflow graficznego coraz bardziej wyjściowym formatem „Print-Ready”. Ogromna zaleta jednolitych formatów danych jest widoczna jak na dłoni: przy pomocy własnych napędów można z każdego programu graficznego czy layoutowego, niezależnie od platformy komputerowej, utworzyć plik postscriptowy lub plik w formacie PDF, który będzie szczegółowo opisywał wszystkie elementy stworzonego dokumentu.

Adobe PDF Print Engine (w skrócie APPE) to krok w kierunku wcześniejszej lub późniejszej modernizacji Postscriptu. Print Engine realizuje nowoczesny zintegrowany komponent oprogramowania poprzez zastosowanie JDF (Job Definition Format). Oprogramowanie Engine, oficjalnie zaprezentowane przez Adobe w kwietniu 2006 r., jest nową technologią druku PDFm bue zaś nowym językiem opisu stron! Oprogramowanie to umożliwia przetwarzanie i wydruk całych dokumentów graficznych i efektów dodatkowych, takich jak przezrocza, bezpośrednio w formacie PDF.

Technologia ta pozwala konsekwentnie zapisać zawartość zadań drukowania (Print Job) w formacie PDF oraz opisać informacje dotyczące przebiegu procesu produkcyjnego w formacie JDF. Mechanizm druku Adobe PDF łączy atuty związane z opisywaniem treści w standardach Adobe PDF i JDF, umożliwiając kontrolę nad systemami druku. Dzięki temu zadania drukowania dokumentów w formacie PDF obsługiwane w ramach przepływu pracy nie muszą być przypisywane do konkretnych urządzeń i na każdym etapie procesu możliwa jest ich edycja w formacie PDF oraz produkcja na różnych urządzeniach.

W kierunku sieci

Początkowo nieco nieśmiało, z czasem jednak już całkiem zdecydowanie przepływy pracy przygotowalni komunikują się z Systemami Informacji Zarządczej (MIS), co pozwala uniknąć wielokrotnego rejestrowania informacji i błędów oraz zapewnia możliwość kompleksowej realizacji przepływu pracy od momentu wpływu zapytania ofertowego, przez produkcję, aż po logistykę, wysyłkę i kalkulację powykonawczą. I tutaj doskonale sprawdza się JDF. Dzięki dostępnym obecnie aplikacjom oprogramowania integracja JDF w całym przepływie pracy drukarni nie jest już mrzonką wizjonera, lecz codziennością w wielu zakładach. Zdaniem wpływowych producentów inwestycje w systemy przygotowania, druku i przetwarzania mają miejsce prawie wyłącznie w kontekście obecnie realizowanego lub planowanego w perspektywie średnioterminowej zamierzenia stworzenia sieci.

Materiał ukazał się w lipcu 2008 r.

spot_img
spot_img

weź udział w ankiecie | nowe

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne pytanie pochodzi z całej grupy dotyczącej "EKOLOGII".

Czy bycie "EKO" utrudnia, czy ułatwia funkcjonowanie na rynku?

Czy Twoi klienci dokonują zakupu (produkcja) z uwzględnieniem materiałów "EKO"?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

Aktualne wydanie

spot_img

Najnowsze

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

więcej podobnych