Polski dystrybutor drukarek Mutoh – firma Atrium Centrum Ploterowe podczas tegorocznych targów FastTextile zaprezentowała 3 „flagowe” (dosłownie i w przenośni) urządzenia japońskiego producenta.

- reklama -

Na stoisku Atrium Centrum Ploterowe, liczni odwiedzający targi tekstylne, mogli zobaczyć urządzenia do wielkoformatowego druku, reprezentujące 2 technologie druku. Mutoh ValueJet 1638 WX oraz Mutoh RJ-900 XG to przedstawiciele maszyn do druku termotransferowego druku pośredniego, czyli sublimacji – technologii o szerokim potencjale i wielu możliwościach zastosowania. Z kolei drukarka tekstylna Mutoh ValueJet 1938 TX pozwoli na zadruk bezpośredni na tkaninach różnego rodzaju.

Nie ograniczone możliwości sublimacji

Użytkownicy drukarek sublimacyjnych Mutoh robią naprawdę fantastyczne produkty, które pokazujemy tu na targach jako „żywy” przykład. Przykładowo firma VeloSock opatentowała atrakcyjne pokrowce na rowery, które sama produkuje na drukarce Mutoh ValueJet 1638WX i sprzedaje w wielu krajach. Firma Flockmat ten sam sprzęt używa do produkcji personalizowanych mat podłogowych, a firma Pitex robi atrakcyjne torby, plecaki czy poduszki. Tą samą drukarkę, a nawet 3 egzemplarze firma Diaz używa do produkcji customizowanych zasłon i rolet. Z kolei Deep Cut Studio również ten sam model wykorzystuje do tworzenia zapierających dech w piersiach plansz i mat stołowych dla graczy RPG. Wylicza Paweł Stania z działu marketingu Atrium Centrum Ploterowe.

Seria urządzeń Mutoh ValueJet „WX” oraz Mutoh RJ-900 XG to specjalnie opracowane drukarki wielkoformatowe do zadruku papieru termotransferowego. Ten, po wydrukowaniu przenoszony jest na docelowe podłoże np. tkaninę a nawet drewno czy metal w procesie sublimacji, tworząc trwały i atrakcyjny kolorystycznie nadruk.

Na targach pokazaliśmy 2 urządzenia sublimacyjne. 2-głowicowy Mutoh ValueJet 1638WX…

„WX” to urządzenie o szerokości roboczej 1.62 metra (65 cali). Maksymalna prędkość plotera Mutoh ValueJet 1638 WX to aż 65 m2/h (w rozdzielczości 360×360 dpi). Typowa jego prędkość produkcyjna (360 x 720 dpi) to aż 42 m2/h. W trybie wysokiej jakości (720 x 720 dpi) ploter drukuje nadal bardzo szybko, bo aż 25 m2/h.

…oraz drukarkę „dla każdego” Mutoh RJ-900 XG. Ten bestsellerowy ploter, którego liczba instalacji w Polsce przekroczyła 500 egzemplarzy to „must have” rynku tekstylnego i sublimacyjnego. Niska cena pozwoli wejść w biznes firmom w fazie startupu, a kilka egzemplarzy pozwoli na produkcję „pełną parą” dużym przedsiębiorstwom. Mamy klientów, którzy posiadają 10 do 20 egzemplarzy w swoich parkach maszynowych!

Mutoh RJ-900 XG charakteryzuje się szerokością zadruku 107 cm. Ploter ten posiada, stałą,  1440-dyszową głowicę piezoelektryczną. Jej konstrukcja pozwala na osiągnięcie rozdzielczości druku od 360 do 2880 dpi. Głowica drukuje w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Ich wielkość  mieści się w zakresie od 3,4 do 49,5 pikolitra. Ploter osiąga maksymalną prędkość zadruku do 39,6 m2/h. Tak więc format A0 zadrukowywany jest w 91 sekund (360 dpi).