- Reklama -spot_imgspot_img

Drukarki Mutoh zdobiły szkło na targach GLASS

- Reklama-

Szkło można zdobić na kilka sposobów dzięki cyfrowym systemom poligraficznym. Technologie te dosyć odmienne, ale finalnie dające oszałamiające rezultaty zaprezentowała firma Atrium Centrum Ploterowe na targach branży szklarskiej – GLASS.

Możemy wyróżnić kilka technologii, m.in.: zadruk bezpośredni na szkle w technologii LED-UV czy taż zadruk folii, która jest nakładana w specjalnych procesach za czy też miedzy szkło.

- Reklama -

Druk bezpośredni na szkle w technologii LED-UV w małym formacie

Technologia druku LED-UV daje ogromne możliwości z uwagi na szeroki zakres możliwych do zadruku materiałów. Dzięki utwardzaniu atramentu na strukturze obiektu, możliwy jest bezpośredni zadruk wielu materiałów, które nie są w stanie powiązać się z „tradycyjnym” atramentem oraz bezpośredni zadruk gotowych produktów, jednym z nich jest szkło.

Na targach zaprezentowaliśmy najmniejszą drukarkę LED-UV japońskiej marki MUTOH. Mutoh ValueJet 426 UF bo o niej mowa, to drukarka specjalistyczna. Jej szerokie możliwości pozwolą zastosować ją w wielu branżach. Jedną z możliwości jest bezpośredni zadruk szkła w formacie nie większym niż A3+. Mówi Paweł Stania z działu marketingu Atrium Centrum Ploterowe.

Mutoh ValueJet 426 UF jest to zaawansowany technologicznie płaski ploter LED-UV wyposażony w stół z podsysem o obszarze zadruku 483 x 329 mm, umożliwiająca zadruk różnych elementów o grubości do 70 mm i ciężarze do 4 kg. W ofercie firmy Mutoh dostępny jest także większy odpowiednik tej drukarki – Mutoh ValueJet 626 UF – którego obszar zadruku wynosi maksymalnie 594 x 483, przy grubości do 150 mm i ciężarze do 6 kg.

Mutoh ValueJet 426 UF instalowany jest w firmach reprezentujących różne branże. Są firmy znakujące gadżety reklamowe (pendrive, długopisy, breloki),  przedsiębiorstwa które znalazły swoją niszę (np. oficjalny partner znakujący klocki LEGI, czy producent akcesoriów dla gitarzystów),  producenci trofeów sportowych (a w tym zadruk szklanych medali czy statuetek) i wiele innych.

Możliwość zadruku kolorem białym

Zastosowany kolor biały umożliwi poddruk kolorowej grafiki na wszelkich nie białych i przezroczystych powierzchniach np. przy grafice na szkle lub plexi drukowanej od spodu.

Drugim dodatkowym „kolorem” jest lakier. Oprócz możliwości uszlachetniania wydruków na całej powierzchni lub separacji wybiórczej, umożliwi zastosowanie efektów specjalnych jak warstwa 3D – np. wyczuwalna pod palcem struktura słojów drewna, szronu czy wypukłego witraża.

Urządzenie jest w pełni ekologiczne, charakteryzuje się brakiem lotnych związków organicznych (0% VOC), brakiem ozonu (ozon free), brakiem zanieczyszczeń powietrza (non-HAP). Atrament nie wydziela oparów i zapachów na powierzchni zadrukowanego materiału, a jego skład nie zawiera rtęci i ołowiu. Dzięki zastosowanym energooszczędnym i długowiecznym lampom LED, urządzenie jest także ekonomiczne.

Druk bezpośredni na szkle w technologii LED-UV w wielkim formacie

EFI Pro 24f bo o nim mowa to przemysłowy flatbed o obszarze zadruku 2.54 metra szerokości i długości 1.32 m. Nad 4-strefowym stołem z podsysem, porusza się ruchoma brama z karetką wyposażoną w nowoczesne głowice. Pracują one w technologii zmiennej wielkości kropli (grayscale). EFI Pro 24f to drukarka 4-kolorowa z 2 kanałami koloru białego.

EFI Pro 24f posiada funkcję „multiboard”, czyli możliwość jednoczesnego druku różnych prac na różnej wielkości formatek. Dodatkowo strefy podsysu o standardowych rozmiarach eliminują potrzebę dodatkowego maskowania. Zadruk może się odbywać od krawędzi do krawędzi na materiałach i obiektach o grubości do 5 cm. Nad całością czuwa oprogramowanie EFI Fiery proServer Core z technologia przyspieszonego ripowania „FAST RIP”. Wydajność drukarki sięga 107 m2/h.

Druk pośredni na szkle – technologia żywiczna

Pośrednia technologia zdobienia szkła, polega na uprzednim zadrukowaniu specjalnych folii, które są umiejscawiane pod szkłem lub za szkłem i w specjalnych procesach z wykorzystaniem piecy są trwale zespajane. Tak ozdobione szkło, zachowuje normy bezpieczeństwa.

Wiele przedsiębiorstw opracowało także własne technologie łączenia szkła z wydrukiem, jednakże pierwszym wspólnym etapem jest wydruk cyfrowy na ploterze graficznym.

Plotery serii ValueJet serii X pracują w technologii żywicznej. Oznacza to, że drukują ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS. To co odróżnia te atramenty od innych „eko” rozwiązań na rynku to ich skład, który bazuje na żywicach. Co więcej, szeroki gamut kolorystyczny pozwala drukować „korporacyjne” kolory – pokrycie palety Pantone C wynosi aż 83% (z CMYKa!) – to najwięcej w branży drukarek wielkoformatowych.

Plotery ValueJet X różnią się szerokością roboczą i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika, do wyboru mamy dwie szerokości: 1.37 i 1.62 m, a prędkość maksymalna sięga od 15 do prawie 100 m2/h.

Wszystkie plotery Mutoh ValueJet serii X posiadają cechę wspólną – japońskie technologie: Mutoh Intelligent Interweaving i Mutoh DropMaster. Cechą wyróżniającą „zieloną” technologię w ploterach Mutoh od innych tzw. „eko-rozwiązań” na rynku, jest niski (nawet kilkukrotnie niższy) pobór prądu.

spot_img
spot_img

weź udział w ankiecie | nowe

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne pytanie pochodzi z całej grupy dotyczącej "EKOLOGII".

Czy bycie "EKO" utrudnia, czy ułatwia funkcjonowanie na rynku?

Czy Twoi klienci dokonują zakupu (produkcja) z uwzględnieniem materiałów "EKO"?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

Aktualne wydanie

spot_img

Najnowsze

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

więcej podobnych