Drukowana elektronika w opakowaniach interaktywnych

- reklama -

Drukowana elektronika w opakowaniach interaktywnych… Do tej pory elektronika drukowana występowała głównie w drogich gadżetach high-end, jak: telefony, kamery i inne urządzenia, które możemy mieć stale przy sobie. Okazuje się jednak, że technika ta może być również wykorzystywana do wytwarzania ciekawych i funkcjonalnych opakowań. Chodzi tu o wiele więcej niż tylko migające diody i wyświetlacze z dodatkowymi informacjami. Nowy projekt to sposób, by znaleźć zastosowania dostępne dla szerokiego rynku produktów.

- reklama -

Aby wprowadzić elektronikę do opakowań, trzeba pokonać kilka problemów technicznych, jak np. wysoka szybkość drukowania. Niestety ich pokonanie jest zbyt kosztowne dla szerokiego zastosowania. Brakuje przede wszystkim zintegrowanej produkcji. Utworzenie nowej linii produkcyjnej wymaga ogromnych inwestycji początkowych, ale kilku producentów jest gotowych zainwestować w eksperymentalną technologię.

Instytut technologii druku i mediów Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz (pmTUC) stara się rozwiązać ten problem i pracuje nad opłacalnym zastosowaniem elektroniki w interaktywnych opakowaniach. Pod kierunkiem prof. Arveda Hüblera instytut już stworzył innowacyjne produkty, jak np. pierwsze ogniwo słoneczne na podłożu papierowym czy też głośnik drukowany na papierze.

Teraz wystartował nowy projekt instytutu przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Energetyki. Celem inicjatywy jest komercjalizacja drukowanej elektroniki stosowanej w „sprytnych” opakowaniach. Naukowcy drukują różne komponenty bezpośrednio na podłożu przy użyciu jednej tylko standardowej maszyny.

Do tej pory projekt zaowocował spin-off’em o nazwie Saralon. Wyraz stanowi kombinację sanskryckiego „saral – prosty” i angielskiego „on” widniejącego na włączniku każdego urządzenia elektronicznego. Zespół naukowców ma różne pomysły zastosowania. Prezentuje je firmom i ma nadzieję na rychłe wdrożenie do produkcji. Jeden z pomysłów to nadrukowany na opakowaniu czujnik i wyświetlacz. Gdy klient dotyka produktu, wyświetlany jest obraz (logo, zdjęcie) lub wiadomość tekstowa.

Nadruk elektroniczny można dodać do już istniejących opakowań i technik produkcji. Jest on przyjazny dla środowiska, bateria wytrzymuje sześć miesięcy. Ważną jego funkcją może być też zabezpieczenie przed fałszowaniem i piractwem. Przy zastosowaniu Saralonu cena produktu będzie tylko nieznacznie wyższa niż przy stosowaniu hologramu.

Innym przykładem zastosowania jest opakowanie butelki z wbudowaną baterią, wyświetlaczem LED i czujnikiem wilgotności. Dotknięcie etykiety palcem wywołuje ciekawy efekt. Jedna trzecia diod może działać, jak w poprzednim przykładzie, ale jest coś jeszcze. Diody LED na zewnątrz i wewnątrz są uruchamiane i wzmacniane przez folię. Pojawia się butelka i wygląda tak, jakby płonęła.

Opracowano na podstawie

- reklama -


A N K I E T A

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma, a raz w roku w wydaniu styczniowym przedstawimy podsumowanie.