- reklama -

9 stycznia w poznańskiej drukarni MDM-Druk odbył się Dzień Otwarty, podczas którego Heidelberg Polska zaprezentował najnowsze rozwiązania dedykowane produkcji opakowań.

- reklama -

Drukarnia MDM-Druk założona w 1996 roku przez trzech drukarzy i przyjaciół: Mariusza Kowalczyka, Dariusza Kowalczyka i Macieja Sierpińskiego to dwa nowoczesne zakłady o łącznej powierzchni ponad 6000 m.kw. ulokowane na obrzeżach Poznania. Jak sami właściciele o swojej drukarni mówią z pasją to “Laboratorium Doskonałej Poligrafii”.

Dzień Otwarty został podzielony na dwie części, seminaryjną i pokazową. Była to okazja by na żywo po raz pierwszy w Polsce zobaczyć produkcję opakowań z wykorzystaniem technologii HQSM opartej o innowacyjny raster Heidelberg Multidot.

Arkusze plano zadrukowane na czterokolorowej maszynie offsetowej Speedmaster XL 106 były sztancowane na automacie Promatrix CSB z oczyszczaniem i separacją użytku. Swoją premierę miała maszyna Diana Eye, która służy do kontroli wcześniej wykrawanych kartoników.

Gości przywitał Wojciech Mataczyński (Heidelberg Polska) przedstawiając gospodarzy spotkania. Maciej Sierpiński, prezes zarządu drukarni, który w krótkiej prezentacji przedstawił historię i sukcesy drukarni. Następnie głos zabrał Krzysztof Pindral, prezes Heidelberg Polska dzieląc się z zaproszonymi gośćmi spostrzeżeniami dotyczącymi zmian zachodzących na rynku produkcji opakowań oraz wyzwań stojących przed nowoczesnymi, rozwijającymi się drukarniami. Kilka minut poświęcił również na przedstawienie producenta maszyn Diana.

Park maszynowy Heidelberga to tytuł prezentacji poprowadzonej przez Łukasza Żarneckiego (Heidelberg Polska), który omówił najnowsze rozwiązania nie tylko funkcjonujące w maszynach drukujących, ale także wspomniał o nowej formule zakupu maszyn – subskrypcji, która zdobywa coraz większe zainteresowanie drukarń także w Polsce.

Z kolei Andrzej Kunstetter (Heidelberg Polska) przestawił technologię rasteryzacji obrazu o nazwie MultiDot, którą opracowała i opatentowała na całym świecie Heidelberg Polska.

HQSM – produkcja opakowań oparta o raster Heidelberg MultiDot, to temat prezentacji poprowadzonej przez panów Borkowskiego i Wawrzynka z MDM-Druk. Krótko o rynku podróbek i możliwości zabezpieczenia finalnych produktów z wykorzystaniem konfigurowalnych rastrów.

Po prezentacjach rozpoczęła się część praktyczna, gdzie uczestnicy zostali pokierowani w dwa obszary produkcyjne: druk na maszynie Speedmaster XL 106-4+L oraz wykrawanie i kontrola na Promatrix i Diana Eye.

Więcej w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional