- Reklama -spot_imgspot_img

Ekologia i poligrafia

Ekologia i poligrafia to prawdziwe wyzwanie. Nie tylko ze względu na technologię, ale także i może przede wszystkim za względu na materiały i używaną chemię. Zresztą, nie od dzisiaj poligrafia stawia na ekologię starając się przekonać klientów tej branży do tego, że bycie
„eko” to wcale nie jest trend. To wręcz konieczność, byśmy mogli spojrzeć kolejnym pokoleniom w oczy. Mamy zadbać, by nasza planeta mogła być bardziej chroniona przed nami samymi. Tylko czy to w ogóle chociaż trochę jest możliwe?

- Reklama -

Okres kilkunastu ostatnich miesięcy zupełnie przedefiniował nie tylko poszczególne gałęzi gospodarki, ale przede wszystkim wprowadził nas wszystkich do kolejnej epoki. Tej bardziej cyfrowej. Tutaj, gdzie liczy się czas. Wcale nie musimy już odwiedzać sklepu, by przekonać się, jak dany towar czy produkt wyglądają.

Po prostu często z wykorzystaniem odpowiedniej apki zamawiamy go wykorzystując Internet. Ilość przesyłek wzrosła. Wszyscy o tym wiedzą, tylko jakie są tego konsekwencje dla naszej branży?

W ogromnym skrócie więcej opakowań, mniejsza dostępność tektury i kartonu, bo nikt się nie spodziewał, że nastąpi taki wzrost w tak krótkim czasie.

Różnorodność opakowań, przy nakładających się wymaganiach narzuconych przez Unię, zmiana w wielu asortymentach (opakowania), czyli odejście od tworzywa sztucznego w kierunku materiałów głównie biodegradowalnych.

Często jest to zamiana na papier. Przejście na farby i tusze wodne. Dążenie do pełnej optymalizacji produkcji, zmniejszenie CO2, zużycia energii i odpadów. To nie są już wymagania. To nasza rzeczywistość i choć dla niektórych wydaje się, że to tylko slogany, jak wspomnieliśmy na wstępie, to kolejne pokolenia będą nas za to rozliczać.

A tak realnie, jak sobie radzi nasza branża w temacie „eko”? Kilka pytań zadaliśmy wybranym firmom, bo warto, by właśnie o „eko” wypowiedzieli się Ci, którzy dzisiaj już działają w tym temacie i zachęcają innych. Na ile ważne dla branży stało się być „eko”?…

O tym między innymi w lipcowo-sierpniowym wydaniu czasopisma Świat Poligrafii Professional.

Aktualne wydanie

spot_img

Podcasty

spot_img

Ankieta | Weź w niej udział!

Bierz udział w ankietach przygotowanych przez naszą redakcję!

O ile % jesteście zmuszeni podnieść swoje ceny dla klientów, by zniwelować podwyżki: prądu, paliwa, materiałów itd.?


Wyniki i omówienie ankiety znajdziesz na łamach czasopisma Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój udział.

Partnerzy wortalu

Aktualności / News

- Reklama -spot_img

więcej podobnych