Firmy zaangażowane w ochronę środowiska są bardziej atrakcyjne dla pracowników

- reklama -

W raporcie zaprezentowanym przez amerykańskiego producenta, aż 61 proc. ankietowanych wskazało, że prowadzenie działalności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju to obowiązek współczesnego biznesu.

Firma HP przedstawiła wyniki globalnej ankiety na temat znaczenia zrównoważonych praktyk w pozyskiwaniu i utrzymywaniu talentów przez przedsiębiorstwa. W badaniu wzięło udział 20 tys. pracowników i konsumentów.

- reklama -

Spośród ankietowanych, 58 proc. uznało odpowiedzialność społeczną biznesu za warunek konieczny dla przedsiębiorstw, które chcą być atrakcyjne na rynku pracy, a 46 proc. respondentów tylko taką firmę wybrałoby na swojego przyszłego pracodawcę.

Jak pokazują wyniki raportu, na produktywność, motywację i zaangażowanie w coraz większym stopniu oddziałują nie tylko benefity oferowane pracownikom, ale również świadomość, że ich miejsce pracy jest przyjazne środowisku. Dla ponad połowy uczestników badania (56 proc.) ignorowanie troski o ekologię jest dziś równoważne z lekceważeniem tematu różnorodności czy integracji.

Wyniki ankiety potwierdzają to o czym HP mówi od dawna – społeczna odpowiedzialność to jeden z obowiązków pracodawców. Jednak mimo rosnącej świadomości związanej z ochroną naszej planety, wyniki badania pokazują dychotomię pomiędzy chęcią działania a wiedzą, np. na temat produktów, które mogą zostać poddane recyklingowi. – Marcin Olszewski, Dyrektor Zarządzający, HP Inc Polska

Ekologiczne miejsca pracy

HP jest pionierem w wytwarzaniu wkładów atramentowych i tonerów z użyciem surowców wtórnych. Przez ostatnie 27 lat firma inwestuje w rozwój projektu Planet Partners. Program umożliwia klientom z 60 krajów bezpłatny recykling oryginalnych wkładów i tonerów. Od 2000 roku, HP z 90 mln kilogramów  przetworzonego plastiku, wyprodukowało 3,9 mld sztuk wkładów.3

Część wykorzystanych surowców pochodziła z oceanów – 325 000 kilogramów wyłowionego z nich plastiku to równowartość ponad 25 mln butelek. W ubiegłym miesiącu, podczas konferencji HP Reinvent, firma zapowiedziała, że każda ze stron wydrukowanych za pomocą jej produktów będzie neutralna dla środowiska. Łącząc gospodarkę o obiegu zamkniętym z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, chce wspierać ochronę lasów i skutecznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Firma HP odniosła już w tym obszarze pierwsze sukcesy – w 2016 roku ograniczyła do zera wycinkę lasów przy produkcji papieru. Cel ten udało się osiągnąć na dwa lata przed zakładanym terminem. Dodatkowo do 2020 roku marka chce wprowadzić podobne ograniczenia w procesie wytwarzania opakowań papierowych.

Inwestycja w zrównoważony rozwój

W ramach wdrażania rozwiązań gospodarki cyrkularnej, HP zainwestuje 2 mln dolarów w rozbudowę łańcucha dostaw związanego z plastikiem pozyskiwanym z oceanów. Zgodnie z zapowiedziami, firma zbuduje nową linię oczyszczania butelek plastikowych na Haiti, która umożliwi przekształcanie lokalnych odpadów w materiał gotowy do recyklingu.

Troska o ekologię jest nieodłączną częścią naszej firmy. Ograniczenie wpływu produktów HP na środowisko, wykorzystywanie surowców wtórnych i wreszcie ograniczenie emisji dwutlenku węgla to nasze nadrzędne cele. Realizując kolejne etapy i wytyczając nowe kierunki działań, chcemy udowodnić, że prowadzenie biznesu z jednoczesnym poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju jest możliwe.

 

- reklama -

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma. Być może pojawią się do wyników również komentarze ekspertów.