- Reklama -spot_imgspot_img

Forum Technologiczne firmy Kodak: „Taking Print Further”

1 marca w siedzibie firmy Kodak w Rochester (USA) odbyło się Forum Technologiczne, w którym wzięli udział przybyli z całego świata przedstawiciele drukarń, analitycy branżowi oraz reprezentanci prasy branżowej.

- Reklama-

Dwudniowe spotkanie stało się okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań amerykańskiego producenta w zakresie płyt bezprocesowych, druku cyfrowego oraz funkcjonalnego, jak też do licznych dyskusji na temat obecnych i przyszłych trendów w całej branży poligraficznej.

Zgodnie z hasłem przewodnim naszego spotkania, stale dążymy do tego, by oferować produkty jak najbardziej zaawansowane. Stąd znaczące inwestycje z naszej strony na nowe rozwiązania technologiczne, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom drukarń, zarówno aktualnym jak i przyszłym – mówi Brad Kruchten, prezes Print Systems Division w firmie Kodak. – Nasza technologia bezprocesowa, kolejne udoskonalenia w druku funkcjonalnym, bogate doświadczenia na rynku materiałów i technologii cyfrowych – wszystko to świetnie wpisuje się w szeroko rozumianą innowacyjność i pomoc drukarniom z całego świata w prowadzeniu bardziej zyskownej i proekologicznej produkcji.

Forum „Taking Print Further” składało się z kilku dyskusji panelowych, z udziałem przedstawicieli firmy Kodak, a także zaproszonych drukarń oraz ich klientów – zleceniodawców usług poligraficznych. Jedna z nich, przebiegająca pod hasłem „Wartość dodana druku”, zakończyła się wspólnym podsumowaniem ze strony uczestniczących w niej reprezentantów branż fotograficznej, designerskiej i wydawniczej.

- Reklama -

Każda z nich – zdaniem uczestników panelu – postrzega druk jako medium zróżnicowane i wnoszące wartość dodaną, zwłaszcza w coraz bardziej zdygitalizowanym świecie. Z perspektywy osoby odpowiedzialnej za kreację, w działaniach której technologie cyfrowe odgrywają ważną rolę, nie są one w stanie zastąpić druku. Jest on środkiem komplementarnym przy kampaniach prowadzonych za pośrednictwem mediów cyfrowych. Wprowadza bowiem akcenty niedostępne dla wirtualnych środków przekazu: wrażenia dotykowe czy odpowiednią wyrazistość i żywotność kolorystyczną.

Spotkanie w Rochester stało się również okazją do oficjalnej prezentacji nowej płyty bezprocesowej Kodak Sonora X, która – jak przewiduje Jeff Clarke, CEO firmy – dokona „transformacji całego rynku”. Zdaniem producenta rozwiązanie to pozwoli nawet 80% drukarń, bazujących na technice offsetowej, dokonać konwersji na płyty bezprocesowe.

Podczas panelu użytkownicy płyt z rodziny Kodak Sonora wskazywali, że korzyści proekologiczne uzyskiwane z tytułu ich użytkowania są w prowadzonej przez nich działalności niezwykle istotne. Równie ważny jest – ich zdaniem – fakt, że technologia ta zapewnia ten sam poziom jakości i wydajności, jaki można uzyskać przy standardowych płytach niewymagających wypalania.

Jim Tomblinson, wiceprezes ds. operacyjnych firmy Modern Litho Missouri, będącej użytkownikiem płyt Sonora XP i jedną z drukarń testujących nową płytę Sonora X, powiedział podczas panelu:

Nowa płyta umożliwia uzyskanie właściwego nafarbienia już przy 20 wydrukowanych arkuszach i pozwala na osiągnięcie odpowiedniej kolorystyki zanim zakończy się narządzanie maszyny. Obecnie drukujemy z liniaturą rastra rzędu 240 lpi, przy zastosowaniu płyt Sonora X, a naszym celem jest 300 lpi. W przypadku żadnej innej płyty nie spotkałem się z tak ostrymi rozetkami, jak w przypadku Sonora X, co oznacza, że możemy dzięki niej uzyskać czystsze tinty niż przy rastrze stochastycznym.

Druk cyfrowy był tematem osobnej dyskusji w związku z pojawieniem się w ofercie firmy Kodak nowej platformy druku – Kodak NexFinity, którą producent anonsuje jako najbardziej wszechstronną arkuszową maszynę cyfrową na rynku. Bazuje ona na wielokrotnie nagradzanej serii Kodak NexPress i ma – w założeniach dostawcy – zmienić postrzeganie technologii cyfrowej w kontekście możliwości realizowanych w niej prac. Wszystko za sprawą niższych kosztów eksploatacji, wyższej prędkości oraz technologii obrazowania dynamicznego, jaka została w niej zastosowana.

O rosnącym znaczeniu druku przemysłowego mówił podczas spotkania Tom Cavanagh – Chief Customer Officer i wiceprezes działu Advanced Materials & 3D Printing w firmie Kodak. Zaprezentował on najnowsze osiągnięcia technologiczne amerykańskiego producenta w zakresie farb przewodzących i procesów poligraficznych wykorzystywanych np. w elektronice drukowanej.

Jego zdaniem ten wciąż rosnący i oferujący znaczący potencjał rynek zmotywuje wielu drukarzy do podjęcia strategicznych decyzji o przekształceniu swoich przedsiębiorstw i zaoferowania nowej palety rozwiązań przy jednoczesnym zwiększeniu swoich marż.

Konferencja stała się też dla firmy Kodak okazją do zaakcentowania filozofii swojego działania, bazującej na trzech filarach: proekologiczności, zachowaniu właściwej kondycji finansowej i biznesowej oraz odpowiedzialności społecznej. Zdaniem firmy Kodak, przykładem takiego przyszłościowego podejścia są stale rozwijane, innowacyjne rozwiązania w rodzaju płyt Sonora. Mają one pozwolić drukarniom na uzyskanie oszczędności finansowych i zredukowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Innym aspektem działalności firmy Kodak jest organizowanie spotkań branżowych integrujących różne strony biznesu poligraficznego w ramach wdrożonego przez firmę programu „Print For Good”.

Polscy klienci firmy Kodak będą mieli okazję bliżej poznać jej nowe rozwiązania, m.in. płyty bezprocesowe Sonora X i platformę druku cyfrowego NexFinity – podczas zbliżającej się konferencji Meet Kodak Polska. Spotkanie odbędzie się w łódzkim hotelu Andel’s w dniach 12-13 kwietnia.

Na podstawie informacji firmy Kodak

spot_img
spot_img

weź udział w ankiecie | nowe

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne pytanie pochodzi z całej grupy dotyczącej "EKOLOGII".

Czy bycie "EKO" utrudnia, czy ułatwia funkcjonowanie na rynku?

Czy Twoi klienci dokonują zakupu (produkcja) z uwzględnieniem materiałów "EKO"?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

Aktualne wydanie

spot_img

Najnowsze

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

więcej podobnych