Aby przyspieszyć rozwój globalnej branży druku inkjetowego, firma FUJIFILM Imaging Colorants, Inc. (Newcastle, Delaware, USA, w dalszej części nazywana FFIC Inc.), amerykańska spółka zależna FUJIFILM Corporation, wybuduje nowy zakład produkcyjny dyspersji pigmentowych, tj. barwników do atramentów pigmentowych na bazie wody, przeznaczonych do druku inkjetowego.

Budowa rozpocznie się w kwietniu 2021 roku, a jej zakończenie zaplanowano na 2022 rok. Inwestycja związana z budową wyniesie około 19 mln USD.

Technologia druku inkjetowego jest w stanie zapewnić szybki, wszechstronny druk zmiennych danych w małych i dużych nakładach. Poza drukiem komercyjnym i wydawniczym, zastosowania druku inkjetowego obejmują także takie dziedziny przemysłowe, jak druk opakowań. W szczególności istnieje rosnąca potrzeba wykorzystania wodnych atramentów pigmentowych do druku inkjetowego, które mają niski wpływ na środowisko oraz potencjał do spełnienia wymogów bezpieczeństwa opakowań żywności.

Obecnie zakład FFIC Inc. w Stanach Zjednoczonych wytwarza atramenty wodne do druku inkjetowego. Dodając nowy zakład produkujący dyspersje pigmentowe (główny barwnik w wodnych atramentach pigmentowych do druku inkjetowego), będzie w stanie wytwarzać spójne, pełnowartościowe wodne atramenty pigmentowe do druku inkjetowego, stworzone dzięki podstawowej technologii dyspersji firmy FUJIFILM.

Produkcja wysokiej jakości wodnych atramentów pigmentowych do druku inkjetowego przede wszystkim wymaga technologii, która zapewni stabilną dyspersję pigmentu. Wielkość cząstek pigmentu w atramencie wynosi około 100 nm. W niestabilnym atramencie mogłoby dochodzić do powstawania skupisk wielu cząstek pigmentu i ich opadania, prowadząc do niedrożności dysz drukujących w trakcie drukowania.

Aby temu zapobiec, cząstki pigmentu w atramencie muszą być równomiernie i stabilnie rozproszone. Formuły atramentów do druku inkjetowego zawierają także współrozpuszczalniki i inne materiały funkcjonalne, które nadają atramentom pożądane właściwości. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie stabilnej dyspersji i zabezpieczenie jej przed działaniem tych materiałów.

Dyspersje pigmentowe FUJIFILM bazują na jej unikatowej technologii „RxD (Reactive Dispersant)”, która polega na tworzeniu wiązań poprzecznych między dyspergatorami polimerowymi na powierzchni cząstek pigmentów. Dyspergator zapobiega desorpcji od pigmentu, tworząc bardzo stabilną dyspersję. Dzięki tej technologii dyspersje RxD są odpowiednie do wielu zastosowań, ponieważ umożliwiają projektowanie stabilnych formuł atramentów, spełniających wyśrubowane wymogi w zakresie wydajności.

Firma FUJIFILM wykorzystuje dyspersje RxD nie tylko we własnych atramentach, ale także zaopatruje w nie producentów atramentów na całym świecie. Można je znaleźć w wielu atramentach pigmentowych na bazie wody, przeznaczonych do druku inkjetowego.

Obecnie rozwojem i produkcją dyspersji pigmentowych z wykorzystaniem technologii RxD zajmuje się wyłącznie FUJIFILM Imaging Colorants Ltd. (Grangemouth, Szkocja) w Wielkiej Brytanii. Budując nową fabrykę dyspersji w FFIC Inc. w Stanach Zjednoczonych, firma FUJIFILM zapewni ciągłość produkcji najwyższej jakości wyrobów i wzmocni globalne zdolności produkcyjne, aby zaspokoić przyszłe potrzeby rosnącego rynku przemysłowego druku inkjetowego.

„RxD to kluczowa technologia dla bieżącej i następnej generacji atramentów inkjetowych na bazie wody” — mówi Ian Wilkinson, prezes i dyrektor ds. operacyjnych w FFIC Inc. „Rozbudowa mocy produkcyjnych to część zobowiązania mającego zapewnić, że jesteśmy w stanie zaspokoić rosnące potrzeby i obsługę naszej globalnej bazy klientów. Już wytwarzamy produkty o bardzo wysokiej jakości i czystości w Wielkiej Brytanii.

W realizacji tego przedsięwzięcia w Stanach Zjednoczonych wykorzystujemy projekt i umiejętności w zakresie zarządzania projektami naszego brytyjskiego zespołu. To, wraz z fachową wiedzą, technologią i procesami, zagwarantuje, że będziemy wytwarzać dyspersje RxD na równie wyjątkowym poziomie w obu zakładach”.  

Źródło: Fujifilm                         

- reklama -

ANKIETA!
Bądźcie aktywni! Warto wyrażać swoje zdanie!

Czy korzystasz z webinariów?

Co cenisz w organizowanych webinariach?