- reklama -

Nowe projekty, nowe inwestycje – „Zakup maszyny Rapida 106, trzeciego już rozwiązania Koenig & Bauer, wiązał się z jednej strony z koniecznością zwiększenia mocy produkcyjnych, wymuszonych przez szybki wzrost przedsiębiorstwa, z drugiej zaś – z kompleksowym projektem, uwzględniającym wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań opakowaniowych, bazujących na kartonie – mówi Mariusz Korczak, jeden ze współwłaścicieli drukarni Granpak.

– Zaawansowana maszyna w formacie B1 była tu niezbędna, gdyż umożliwia ona nie tylko wysokiej jakości 6-kolorowy zadruk wraz z uszlachetnianiem inline (również typu drip-off), ale też szybkie suszenie oraz realizację – m.in. dzięki technologii UV – zupełnie nowych zleceń. Stanowi ona część kompletnej linii do produkcji opakowań kartonowych, które są podstawą naszego asortymentu”.

- reklama -
Przy wdrożonej niedawno maszynie Rapida stoją od lewej: Jan Korenc (Koenig & Bauer), Ryszard Marczak, Mariusz Korczak (obaj Granpak) i Adam Ślażyński (Koenig & Bauer). Fot.: Koenig & Bauer (CEE)

„Granpak specjalizuje się w produkcji opakowań niemal od początku istnienia, tj. od 2001 roku – dodaje Ryszard Marczak, drugi ze współwłaścicieli drukarni. – Zaczynaliśmy od opakowań na obuwie, by wkrótce rozszerzyć asortyment o produkty skierowane do branż kosmetycznej, ogrodniczej, tytoniowej, zabawkarskiej, spożywczej itd. Sukcesywnie zwiększamy też udział eksportu w naszej produkcji. Trend wzrostowy został potwierdzony przyznaniem naszej firmie wyróżnienia Diamenty Forbesa za rok 2019”.

Granpak stale inwestuje w nowe rozwiązania technologiczne, także w zakresie drukowania. Od 2014 ściśle współpracuje w tym zakresie z firmą Koenig & Bauer, kiedy to rozpoczęła tu pracę pełnoformatowa maszyna Rapida 105-6+ L ALV2. Dwa lata później, w związku z uruchomieniem linii produkcyjnej w formacie B0, dołączyła do niej wielkoformatowa Rapida 145-5+L ALV3. Dostarczona w ub.r. nowa Rapida 106-6+L jest zatem trzecim – w ciągu zaledwie sześciu lat – rozwiązaniem marki Koenig & Bauer w tym zakładzie poligraficznym.

 „Więcej niż drukarnia” – Mariusz Korczak podkreśla: „Wszystkie nasze działania i inwestycje mają swój cel nadrzędny: bycie nie tylko drukarnią, ale też partnerem i doradcą dla naszych klientów w zakresie oferowanych im opakowań i innych produktów z zastosowaniem kartonu. Po ubiegłorocznych zakupach możemy pochwalić się najnowocześniejszym parkiem sprzętowym w Polsce południowej, dedykowanym produkcji opakowań w technice offsetowej.

Rapida 106-6+L to trzecia już maszyna marki Koenig & Bauer w drukarni Granpak, zakupiona z myślą o produkcji innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań opakowaniowych na bazie kartonu. Fot.: Koenig & Bauer (CEE)

Pracuje on w dwóch zakładach, w tym w oddanej również w 2019 r. do użytku nowej hali produkcyjno-magazynowej, która powiększyła łączną powierzchnię produkcyjną do 8000 m2. Technologicznie zaawansowany sprzęt to podstawa naszego sukcesu rynkowego, obok odpowiednio opracowanej strategii rozwoju całej firmy (uwzględniającej zmieniające się trendy rynkowe), wysoko wykwalifikowanej i wyspecjalizowanej kadry i bogatego know-how, bazującego na niemal 20-letnich doświadczeniach rynkowych”.

Poza usługami w zakresie drukowania i przetwarzania opakowań, Granpak dysponuje też profesjonalnym działem graficzno-konstrukcyjnym, wraz z niezbędnym zapleczem technicznym. „Powstał on w odpowiedzi na oczekiwania klientów, którzy poszukują nowych pomysłów na opakowania, my zaś pomagamy im w tym wprowadzając do oferty nowe rozwiązania konstrukcyjne – mówi Mariusz Korczak. – W tym kontekście nasza najnowsza inwestycja to odpowiedź na proekologiczne trendy w skali globalnej, gdzie w równym stopniu co ergonomia, liczy się przyjazność dla środowiska”.

Kierunek: ekologia – „W ubiegłym roku, w wyniku wdrożonych prac badawczo-rozwojowych, zrealizowaliśmy projekt unijny, wprowadzając do oferty innowacyjne opakowanie, charakteryzujące się całkowitą biodegradowalnością, zoptymalizowanym kosztem produkcji, ergonomią w użytkowaniu oraz dłuższą żywotnością. Innowacyjny sposób jego wykonania to z jednej strony przykład uproszczenia procesu konstrukcyjnego, a co się z tym wiąże – optymalizującego koszty produkcji, z drugiej zaś –proekologicznego podejścia.

Jak podkreśla kierownictwo firmy Granpak, zaprojektowane przez nią opakowanie charakteryzuje się całkowitą biodegradowalnością, zoptymalizowanym kosztem produkcji, ergonomią w użytkowaniu oraz dłuższą żywotnością. Fot.: Granpak

To oryginalne rozwiązanie zostało przez nas zgłoszone do ochrony patentowej (wraz z rozszerzeniem europejskim). Kolejnym odpowiadającym na najnowsze zapotrzebowanie rynku produktem firmy Granpak jest specjalnej konstrukcji tacka. „Tu innowacyjność oraz proekologiczność polegają na odpowiednim połączeniu warstw papieru i folii, pozwalającym na łatwe oddzielenie tych materiałów w procesie utylizacji” – dodaje Ryszard Marczak.

Koenig & Bauer po raz trzeci – Zakup maszyny Rapida 106-6+L, dedykowany m.in. wyżej wymienionym rozwiązaniom, został rozstrzygnięty w ramach postępowania ofertowego. Jak podkreśla kierownictwo drukarni Granpak, to właśnie rozwiązanie marki Koenig & Bauer w największym stopniu spełniło proceduralne wymogi pod względem parametrów technicznych i cenowych. W związku z planami wprowadzenia na rynek opakowań ECO maszyna musiała oferować szereg zaawansowanych funkcji, zapewniających wydajną, hybrydową produkcję o najwyższej jakości.

Na jej wyposażenie składają się: pakiet High-Speed umożliwiający drukowanie z prędkością do 20 tys. ark./h; pakiet CX do zadruku sztywnych surowców o grubości maksymalnej 1,2 mm; automatyczny non-stop na samonakładaku i wykładaniu (maszyna została podniesiona o 450 mm); system mycia CleanTronic Multi; kałamarze o specjalnym powleczeniu, umożliwiające szybkie mycie – EasyClean; system kamer wideo do kontroli biegu arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu. Podobnie jak dwie wcześniejsze maszyny z serii Rapida pracujące w drukarni Granpak, także nowo zakupiona posiada rozbudowaną technikę kontrolno-pomiarową, na którą składają się: ErgoTronic ColorControl z funkcją Lab, QualiTronic PDFCheck i systemem raportowania QualityPass oraz QualiTronic PDF Pile View – system zapisu błędów z produkcji.

Mariusz Korczak mówi: „W związku z naszymi planami, związanymi z wprowadzaniem na rynek wysokojakościowych opakowań, tak bogate wyposażenie kontrolno-pomiarowe było niezbędne. Pomaga nam ono w utrzymaniu reżimu technologicznego w kontekście kontroli i utrzymania kolorystyki oraz umożliwia raportowanie przebiegu całej produkcji. Dzięki temu zarówno my jak i klienci mamy pewność, że zamówione przez nich prace spełniają najwyższe standardy. Posiadanie tak bogatej konfiguracji stanowi dla nas dużą przewagę konkurencyjną”.

Partnerska współpraca – Ryszard Marczak wskazuje na jeszcze jeden aspekt wieloletniej współpracy z Koenig & Bauer: „Poza atutami technologicznymi i wysoką jakością produkcji realizowanej w maszynach Rapida, oczekujemy od dostawców partnerskiego podejścia, także w ramach świadczonej przez nich opieki posprzedażowej. Tę oceniamy bardzo dobrze, a szczególnie ciekawym rozwiązaniem Koenig & Bauer, ułatwiającym nam pracę jest zdalny serwis maszyn, świadczony całodobowo przez centralę firmy w Radebeul”.

Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE) podsumowuje: „Cieszymy się z dostarczenia trzeciej już maszyny z serii Rapida do drukarni Granpak oraz z faktu, że to właśnie oferta Koenig & Bauer w największym stopniu spełniła warunki przetargowe. W rezultacie ta prężnie rozwijająca się, rdzennie polska firma, specjalizująca się w opakowaniach kartonowych, w obszarze druku offsetowego w 100% bazuje na naszych rozwiązaniach.

Miło nam również, że jej kierownictwo ceni sobie współpracę z nami jako dostawcą maszyn, ale też partnerem i doradcą. Z satysfakcją obserwujemy rozwój tej drukarni, także w kontekście wprowadzania na rynek nowych, innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że zapewnią jej one dalszy, dynamiczny rozwój, zarówno na rynku Polski, jak i poza jej granicami”.

Źródło: Koenig & Bauer

- reklama -

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma. Być może pojawią się do wyników również komentarze ekspertów.