spot_imgspot_img

Intergraf ostrzega. Kryzys na rynku papieru będzie się pogłębiał

Intergraf ostrzega, że obecny kryzys na rynku papieru będzie się pogłębiał, powodując poważne reperkusje w dostawach produktów poligraficznych na wszystkie rynki gospodarcze. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla branży poligraficznej, ale także dla jej funkcji wspierającej wszystkie sektory oraz dla tak potrzebnego ożywienia gospodarki europejskiej.

Przemysł graficzny doświadcza braków w zaopatrzeniu w papier, jakich nigdy wcześniej nie doświadczył. Przemysł poligraficzny ze swoimi różnorodnymi produktami służy każdego dnia obywatelom i przedsiębiorstwom w całej Europie. Produkujemy podręczniki szkolne, etykiety na produkty spożywcze i farmaceutyczne, reklamy, wszelkiego rodzaju opakowania, a także media drukowane, takie jak książki, czasopisma i gazety. Ciągłość dostaw tych produktów jest poważnie zagrożona.

Od ponad 6 miesięcy sektor ten przeżywa bezprecedensowy kryzys. W ostatnich 6 miesiącach ceny papieru wzrosły średnio o 45%, a w przypadku papieru gazetowego, używanego do produkcji gazet, nawet o 80%. Wzrostowi cen, spowodowanemu głównie rosnącymi kosztami energii, towarzyszy obecnie znaczny niedobór papieru i tektury w całej Europie. Brak papieru i tektury będzie miał wkrótce poważne konsekwencje dla gospodarki europejskiej, ponieważ w łańcuchu dostaw zabraknie ważnych produktów, takich jak: żywność, leki, ale także gazety i podręczniki szkolne.

Niedawny i wciąż trwający strajk w skandynawskich papierniach – który ma potrwać do końca marca lub nawet kwietnia – pogarsza sytuację w zakresie dostaw papieru i tektury w Europie w bardzo krótkim okresie. Zapasy firm poligraficznych nie wystarczą do czasu zakończenia strajku.

Obecna wojna na Ukrainie będzie miała wpływ nie tylko na ceny energii, ale także na dostawy drewna i masy celulozowej dla europejskich producentów papieru. W perspektywie średnio- i długoterminowej doprowadzi to do dalszego ograniczenia dostaw, co stanowi poważny problem dla przyszłości naszej branży.

Połączone skutki zmniejszenia mocy produkcyjnych w zakresie papieru graficznego w Europie (w ostatnich 5 latach (2016-2021) zamknięto łącznie 25,8% europejskich mocy produkcyjnych w zakresie papieru graficznego), mniejsza dostępność makulatury oraz zwiększona konkurencja w zakresie włókien drzewnych ze strony kilku innych sektorów, takich jak budownictwo, przemysł tekstylny czy energetyczny, powodują niepewność co do ciągłości dostaw włókien drzewnych dla sektorów europejskich.

Chociaż europejski przemysł poligraficzny przyznaje, że na niektóre z tych czynników mamy niewielki wpływ, istnieją pewne konkretne działania, które mogą zostać podjęte przez zaangażowane podmioty gospodarcze i władze. W związku z tym wzywamy do:

  • natychmiastowego zaprzestania lub znacznego ograniczenia eksportu masy celulozowej i papieru do krajów trzecich w celu ochrony autonomii europejskiego przemysłu poligraficznego i wydawniczego
  • w perspektywie krótkoterminowej, aby obie strony zaangażowane w trwający strajk w skandynawskich papierniach znalazły wspólną drogę do rozwiązania gwarantującego dostępność niezbędnego papieru i tektury na rynku europejskim
  • w dłuższej perspektywie – zapewnienie europejskiej autonomii w zakresie dostaw drewna, masy celulozowej i papieru dla wszystkich sektorów gospodarki poprzez zapewnienie wystarczającej podaży surowca i mocy produkcyjnych w Europie.

Źródło: Intergraf

Prenumeruj nasz Newsletter
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak