- reklama -

To pytanie, które zadaliśmy w kolejnej ankiecie publikowanej na naszych łamach. Musimy przyznać, że spodziewaliśmy się trochę innego rozłożenia głosów. Najwięcej głosów zdobyła odpowiedź: analiza i optymalizacja kosztów 57.1% głosów, zintegrowane zarządzanie produkcją 28.6%, zakup innowacyjnej technologii i wprowadzenie innowacyjnych „własnych” produktów po 7.1%.Wyniki

Analiza i optymalizacja kosztów jest bardzo nośnym tematem, zwłaszcza w ostatnim okresie. Kiedy jednak zaczynamy zadawać dalej pytania, praktycznie żaden z naszych rozmówców nie wie co zrobić, albo inaczej, jak tego dokonać. Tylko niewielu wie, że najpierw trzeba poznać faktyczne koszty swojej drukarni. A to jest niezwykle trudne. Przy stałej konkurencji na rynku zleceń, często ceny oferowane klientom pochodzą z… palca, bo akurat konkurencja oferuje minimalnie wyższe.

- reklama -

Oczywiście, tego typu postępowanie do niczego dobrego nie prowadzi. Chociażby dlatego, że chęć przeżycia jest większa od zdrowego rozsądku i w następstwie rozwoju drukarni.

Zastanawia nas też, dlaczego dwie ważne odpowiedzi uzyskały właściwie podobne wartości. W sumie, są one ze sobą nierozerwalne. Wygrać na rynku może przecież ten, kto nie tylko oferuje wykonanie usługi, ale również oferuje wartości w postaci własnych innowacyjnych produktów. A przykładów mamy wiele.

Zapraszamy do odpowiedzi w kolejnej ankiecie, którą znajdziecie także poniżej tego wpisu.

- reklama -

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma. Być może pojawią się do wyników również komentarze ekspertów.