Jesienią 1.4 mld złotych na dotacje dla firm

Paweł Szarubka
- reklama -

Najlepsze informacje z możliwych! Jesienią BGK i PARP rozpocznie nabory wniosków o dofinansowanie do dwóch najpopularniejszych konkursów wśród przedsiębiorców.  Do rozdysponowania jest 1.4 miliarda złotych!

Bank Gospodarstwa Krajowego

- reklama -

W ostatnim kwartale tego roku przedstawiciele małych i średnich firm będą mogli powalczyć o dofinansowanie na innowacyjne technologie. Od 2015 r. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeprowadził już pięć naborów z poddziałania 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne” programu Inteligentny Rozwój. Maksymalne dofinansowanie wynosi 6 mln zł.

Nabór wniosków o dofinansowanie ruszy 15 października 2019 i będzie trwał do lutego 2020 r. Konkurs zostanie podzielony na rundy, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mieli sporo czasu na skompletowanie wszystkich dokumentów. Budżet konkursu wynosi 350 mln zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przydzielał dofinansowanie w formie premii technologicznej. Szansę na wsparcie mają firmy które planują wdrożenie innowacyjnej technologii i wprowadzają na rynek nowe lub znacząco ulepszone produkty lub usługi.

Firmy, które chcą ubiegać się o premię, muszą mieć zdolność kredytową. Warunkiem ubiegania się o dotację jest uzyskanie promesy udzielenia kredytu w jednym z 20 banków komercyjnych. Wniosek o dofinansowanie będzie oceniany przez ekspertów branżowych. Dodatkowo przedsiębiorcy będą mieli możliwość obrony swoich projektów podczas posiedzenia Panelu Ekspertów. Najważniejszymi kryteriami decydującymi o końcowych sukcesie będzie innowacyjność produktu i urealnienie jego wprowadzenia na rynek. W dotychczasowych naborach ok. 1,9 tys. przedsiębiorców złożyło wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę 6 mld zł. Dzięki temu wsparciu firmy zrealizowały projekty o łącznej wartości ponad 13 mld zł.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Już od 1 października przedsiębiorcy mogą startować w dwóch konkursach w ramach działania 3.2.1 POIR. Ich łączny budżet wynosi 1,05 mld zł. Pula 850 mln zł jest przeznaczona dla wszystkich firm nastawionych m.in. na uruchomienie linii produkcyjnych dla nowych technologii lub usług. Natomiast pula w wysokości 200 mln zł popłynie do firm działających w średnich miastach.

Projekty już od 1 mln zł

W planowanych konkursach minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu, została zmniejszona z 5 mln zł do 1 mln zł. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy szukają wsparcia na mniejsze przedsięwzięcia niewymagające wysokich nakładów. Dodatkowo wprowadzono także ułatwienie dla dużych projektów. Dotychczas maksymalne dofinansowanie nie mogło być większe niż 20 mln zł. Obecnie limit ten został zniesiony…

Autor: Paweł Szarubka

Już dzisiaj zapraszamy do zakupu prenumeraty czasopisma oraz wpisu do KATALOGU BRANŻY POLIGRAFICZNEJ. Z nami wiesz więcej!

- reklama -

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma. Być może pojawią się do wyników również komentarze ekspertów.