Kent-Pak inwestuje w maszynę firmy Koenig & Bauer

Od lewej: Grzegorz Szymczykowski (KBA CEE), Krzysztof Plackowski (Kent-Pak), Jan Korenc i Andrzej Wasielak (obaj KBA CEE).
- reklama -

Kilka miesięcy temu park sprzętowy firmy Kent-Pak z Bardo k. Kłodzka wzbogaciła pierwsza w jej historii offsetowa maszyna drukująca – wielkoformatowa Rapida 164-7+L ALV3.

Pozwoliła ona temu przedsiębiorstwu na zadrukowywanie we własnym zakresie wszystkich wytwarzanych tu opakowań kartonowych; wcześniej usługa ta była zlecana na zewnątrz. Siedmiozespołowa maszyna z wieżą lakierującą, wyposażona w dbające o wysoką jakość, liczne systemy kontrolno-pomiarowe, umożliwia też różnorodne uszlachetnianie finalnych wydruków, np. w zakresie lakierowania matowego i UV.

- reklama -

Kent-Pak to firma z polskim rodowodem, od 2004 roku specjalizująca się w projektowaniu i produkcji wysokiej klasy opakowań kartonowych z tektury falistej oraz litej. Realizowany tu asortyment obejmuje m.in. opakowania standardowe (na bazie katalogu FEFCO), opakowania wystawowe (stendy) oraz opakowania typu SRP (shelf ready packaging).

Od 2011 roku Kent-Pak działa w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym o powierzchni 5 tyś. m2, zatrudniającym 50 wykwalifikowanych pracowników. Wyposażony jest on w najnowszy sprzęt do przetwórstwa tektury (m.in. w urządzenia do kaszerowania, która to usługa oferowana jest tu od początku działalności), a od niedawna – także w wielkoformatową, bogato wyposażoną maszynę drukującą Rapida 164-7+L ALV3, dostarczoną przez KBA CEE – regionalną filię Koenig & Bauer.

Mimo, że była to pierwsza maszyna w historii firmy Kent-Pak, wybór padł na bardzo rozbudowaną konfigurację. KBA Rapida 164-7+L ALV3 jest wyposażona w siedem agregatów drukujących i wieżę lakierującą. Oferuje zadruk arkusza w formacie maksymalnym 1190 x 1640 mm z prędkością do 15 tys. ark./h.

Posiada pakiet CX, umożliwiający zadrukowywanie surowców o grubości do 1,2 mm. Z myślą o tego typu asortymencie została podniesiona o 420 mm i przygotowana do pracy hybrydowej, uwzględniającej drukowanie farbami konwencjonalnymi oraz UV, jak również uszlachetnianie lakierami UV czy dyspersyjnymi oraz uzyskiwanie ciekawych efektów hybrydowych.

Rapida 164-7+L ALV3 pracuje w firmie Kent-Pak od kilku miesięcy, a korzyści wynikające z jej wdrożenia – jak zapewnia Krzysztof Plackowski – pojawiły się natychmiast.

Dzięki tej inwestycji obniżyliśmy koszty druku oraz transportu, uzyskując wzrost konkurencyjności i większą elastyczność pod względem terminów realizacji zleceń. Do nowej maszyny trafiły wszystkie prace zlecane wcześniej na zewnątrz, ale udało nam się też pozyskać nowe zlecenia – zarówno na sam druk, jak i produkcję całych opakowań.

W maszynie zadrukowywane są przede wszystkim papiery pokryciowe typu GD oraz GC, w różnych kombinacjach pod względem stosowanych kolorów i lakierów. Gros asortymentu wykonywanego przez Kent-Pak powstaje w technologii konwencjonalnej, ale z uwzględnieniem różnorodnych uszlachetnień, m.in. z zastosowaniem lakierów matowych czy UV w trybie inline.

Więcej na łamach czasopisma Świat Poligrafii Professional