Kodak NexFinity. Cyfrowy druk tonerowy

- reklama -

Firma Kodak poinformowała, że wiosną  br. w jej ofercie znajdzie się nowa seria tonerowych maszyn arkuszowych Kodak NexFinity Digital Press, bazująca na jej wieloletnich doświadczeniach i inwestycjach w technologię druku cyfrowego.

Będąc kontynuatorem i spadkobiercą wielokrotnie nagradzanej platformy Kodak NexPress, urządzenia te – w założeniach producenta – mają być najbardziej wszechstronnymi cyfrowymi rozwiązaniami arkuszowymi, dostępnymi na rynku. Jak zapewnia Kodak, cechować je będą: niskie koszty eksploatacyjne, wysoka prędkość i tzw. dynamiczne obrazowanie. Tym samym mają zmienić podejście wielu drukarń w kontekście możliwości oferowanych przez technologię cyfrową.

W zamyśle jej twórców cała seria NexFinity została zaprojektowana w taki sposób, by ułatwić drukarniom funkcjonowanie na stale zmieniającym się, ewoluującym rynku. Zastosowano w niej innowacyjną, opatentowaną przez Kodak technologię tzw. obrazowania dynamicznego (Dynamic Imaging Technology), stworzoną z myślą o druku cyfrowym. Bazuje ona na stosowaniu algorytmicznych korekt w specyficznych obszarach drukowanego obrazu.

To pozwala na optymalizację jakości reprodukcji oraz utrzymanie jej stabilności w oparciu o zawartość obrazu w każdym jego fragmencie. W efekcie możliwe jest – na przykład – wydrukowanie „zwichrowanego” tekstu, grubych linii, gładkich półtonów oraz wyrazistych efektów skóry na tej samej stronie, niezależnie od nakładu.

W maszynach znajduje też zastosowanie wielobitowy system zapisu obrazu, bazujący na technologii LED i zapewniający wysoką rozdzielczość. Dzięki temu – jak podaje Kodak – maszyny te będą mogły znaleźć zastosowanie w niezwykle szerokim portfolio aplikacji, m.in. przy produkcji materiałów typu direct mail, druków akcydensowych, wydawnictw oraz opakowań. Maszyny będzie też można z łatwością zintegrować z istniejącym workflow oraz rozwiązaniami w zakresie wykańczania.

„Za sprawą NexFinity, firmy poligraficzne otrzymują niezawodną platformę druku cyfrowego, pozwalającą uzyskać jakość charakterystyczną dla offsetu, redukującą koszty, a zarazem zapewniającą elastyczność i prędkość przy obsłudze licznych aplikacji, niezależnie od wysokości realizowanego nakładu” – mówi Chris Balls, General Manager, Equipment i wiceprezes działu Print Systems Division w firmie Kodak.

Wysoka jakość obrazu, prędkość i elastyczność

Maszyna NexFinity oferuje – jak zapewnia Kodak – najwyższą w branży gęstość zapisu informacji. Przekracza ona niemal 300 mln fragmentów obrazu przypadających na 1 cm2. Zapewnia przy tym uzyskanie gładkich, płaskich pól i wyeksponowanie detali zawartych w reprodukowanych obrazach. System umożliwia np. wydrukowanie szczegółów wymagających najwyższej precyzji odwzorowania (jak wyróżnione fragmenty zdjęć czy ilustracji). Z kolei stabilność tonów średnich jest uzyskiwana dzięki dopasowaniu odpowiedniego poziomu obrazowania; w efekcie – jak podaje Kodak – można osiągnąć najwyższy poziom jakości.

System zapisu bazujący na diodach LED oferuje 256 poziomów obrazowania na cylindrze. Dzięki temu oferuje on wysoką, stabilną jakość, dodatkowo nadzorowaną przez zamknięty system kontroli, maksymalizujący czas aktywnego wykorzystania maszyny i redukujący koszty jej eksploatacji. Urządzenie cechują wysoka elastyczność i prędkość (z zakresu 83-152 str./min.), możliwość zastosowania dłuższych arkuszy (do 48 cali) oraz nawet 24-punktowych podłoży. Jego dodatkową zaletą jest elastyczność w kontekście zastosowanej sekwencji kolorystycznej, dzięki czemu wykorzystywane tu suche tonery są nanoszone w różnej kolejności i różnych kombinacjach, w zależności od wymagań danej pracy. To – zdaniem producenta – w jeszcze większym stopniu decyduje o możliwości zrealizowania w nim prac o wysokim stopniu kreatywności, a co za tym idzie – rozwoju użytkujących go przedsiębiorstw.

Stephan de Vries – CEO firmy Fotofabriek z Groningen (Holandia) mówi: „Fotofabriek od 15 lat korzysta z maszyn z serii NexPress, głównie z uwagi na ich wyjątkową jakość. Są one ważne dla naszego biznesu, będąc jednym ze stymulatorów naszego wzrostu, gdyż bazujemy przede wszystkim na produkcji fotoalbumów i książek ilustrowanych zdjęciami. Jako pierwszy europejski użytkownik NexFinity, jesteśmy niezwykle podekscytowani nowymi aplikacjami, jakie oferuje to rozwiązanie. Maszyna gwarantuje wręcz zdumiewającą jakość, stabilność i jednolitość barwną, co pozwoli nam wprowadzić do oferty jeszcze lepsze produkty w konkurencyjnych cenach. Opcja wydłużonego arkusza (120 cm) pozwoli z kolei rozszerzyć portfolio produktów wykorzystujących zdjęcia, np. o większe albumy. Natomiast możliwość zastosowania grubszych podłoży oznacza realizacje nowych produktów dla rynku sprzedaży detalicznej, np. pudełek czy oznaczeń wykonanych z kartonu”.

Ben Shaw, wiceprezes ds. produkcji realizowanej na rynek amerykański w Mimeo.com dodaje: „Nasza firma od zawsze stawia na rozwiązania o wysokim stopniu innowacyjności i zaawansowania technologicznego, więc przeprowadzane u nas testy maszyny NexFinity są czymś naturalnym. W bardzo krótkim czasie wydrukowaliśmy w niej miliony stron i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem uzyskanych rezultatów. Jest to niewiarygodnie wszechstronna maszyna, zapewniająca najwyższą jakość obrazowania, stabilność i niskie koszty eksploatacji”.

Zwiększona wydajność i automatyzacja workflow 

Z myślą o drukarniach realizujących i zarządzających wieloma aplikacjami firma Kodak stworzyła rozwiązanie o nazwie Multi-Press Station. Pozwala ono operatorowi na obsługę z jednego miejsca różnorodnych prac, drukowanych nawet w czterech maszynach NexFinity. Z kolei Kodak NexFinity Productivity Cart zapewnia wygodny dostęp do elementów zestawów czyszczących, jak również ich przechowywanie z myślą o jak najwyższej wydajności.

Wszystkie maszyny z serii NexFinity są sterowane nowym kontrolerem Kodak NexFinity Front End. Cechuje go wysoka elastyczność: może bowiem działać jako wolnostojące rozwiązanie do prepressu, wyposażone w narzędzia do impozycji, zalewkowania, zarządzania barwą, specyfikacji prac, zarządzania nimi oraz tworzenia raportów. Kontroler jest też wyposażony w zautomatyzowany workflow wykorzystujący protokoły JDF i JMF, co czyni go kompatybilnym z wieloma rozwiązaniami rynkowymi, m.in. systemem Kodak Prinergy.

Szybka rasteryzacja niskonakładowych, bogatych w obrazy aplikacji, jak również obsługa kompleksowych, zróżnicowanych prac dodatkowo wpływają na wydajność maszyny. Bazując na specyficznych wymaganiach klienta, workflow sterujący pracą urządzeń z serii NexFinity może zostać dopasowany i zoptymalizowany z myślą o integracji z istniejącymi systemami workflow. Pozwala też rozbudować portfolio aplikacji za sprawą prostych, łatwych w użyciu funkcjonalności takich jak: efekty wielowymiarowe, lakierowanie, rozszerzenie gamutu, elementy zabezpieczające czy unikalne wykończenia, wychodzące poza tradycyjny CMYK. Jak zapewnia Kodak, można je uzyskać przy każdej prędkości produkcyjnej.

- reklama -
A N K I E T A

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma, a raz w roku w wydaniu styczniowym przedstawimy podsumowanie.