spot_imgspot_img

Koenig & Bauer oficjalnym członkiem inicjatywy HolyGrail 2.0

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa jest dla Koenig & Bauer kluczową kwestią na przyszłość. Jako kolejny element układanki firma została w czerwcu 2021 roku dołączyła, jako członek projektu Holy Grail 2.0. Jego celem jest przyspieszenie rozwoju efektywnego systemu zarządzania cyrkularnego.

- Reklama -

Pod auspicjami europejskiego stowarzyszenia marek AIM (Association des Industries de Marque), ponad 120 firm i organizacji z całego łańcucha produkcji opakowań łączy swoją wiedzę, aby osiągnąć ambitny cel: sprawdzić, czy technologia cyfrowa może przyczynić się do lepszego sortowania i wyższej jakości recyklingu opakowań w UE, aby rozwinąć prawdziwie wydajną gospodarkę recyklingową.

Opakowania są materiałami nadającymi się do recyklingu, które powinny pozostać w obiegu. Celem tego pionierskiego projektu jest znakowanie opakowań za pomocą cyfrowych znaków wodnych, co uprości maszynowe sortowanie odpadów do recyklingu i umożliwi odzyskiwanie wysokiej jakości materiału. W przypadku tworzyw sztucznych jest to wręcz konieczność, ponieważ Unia Europejska określiła, że do 2030 roku na rynek będą mogły być wprowadzane wyłącznie opakowania z tworzyw sztucznych, które można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi.

Cyfrowe znaki wodne w UE

Z poprzednich badań wynika, że cyfrowe znaki wodne okazały się najbardziej obiecującą technologią i uzyskały poparcie większości zainteresowanych stron. Cyfrowe znaki wodne to nierzucające się w oczy kody wielkości znaczka pocztowego, drukowane na powierzchni opakowania. Mogą one zawierać szeroki zakres danych identyfikacyjnych, takich jak informacje o producentach, jednostkach magazynowych (SKU), przetworzonych tworzywach sztucznych oraz składzie produktów wielowarstwowych, żywnościowych i nieżywnościowych.

Nowa technologia przeszła bezbłędnie próbę na testowej linii sortowniczej. Obecnie branża produktów markowych jest zaangażowana w realizację kolejnego etapu w ramach inicjatywy łańcucha wartości o nazwie “Holy Grail 2.0”. Obejmuje ona uruchomienie przemysłowego obiektu próbnego w celu sprawdzenia możliwości zastosowania technologii znakowania wodnego do celów dokładnego sortowania odpadów opakowaniowych i wyższej jakości recyklingu, a także przeprowadzenie scenariusza oceny biznesowej na dużą skalę.

Oprócz funkcji “cyfrowego paszportu recyklingowego”, cyfrowe znaki wodne mają również zastosowanie w innych obszarach, takich jak lojalność klientów, widoczność łańcucha dostaw i handel detaliczny.

Dzięki swojej spółce-córce Coding, Koenig & Bauer posiada w swoim portfolio wieloletnie doświadczenie w zakresie rozwiązań kodowania. Jako oficjalny członek zrównoważonej inicjatywy, grupa pracuje teraz nad wspólnym rozwiązaniem dla inteligentnego recyklingu opakowań.

Źródło: Koenig & Bauer

 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia Interak

Drukarnia Pozkal

spot_img
spot_img

Ankieta

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez naszą redakcję. Zawsze warto wiedzieć więcej. Wyniki prezentowanych ankiet są publikowane na WWW lub w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional.

Dziękujemy za Twój czas!

Czy wybierasz się na targi drupa 2024?

Gdybyś wybierała się/wybierał się na targi drupa 2024, to jakich tematów byś szukała/szukał?

spot_img