Kolejna inwestycja drukarni Zapol z Duplo Polska

Od prawej: Tomasz Sobczyk, Marcin Prieditis oraz pracownicy obsługujący urządzenie
- reklama -

Szczecińska drukarnia Zapol uważnie analizuje inwestycje, jakich dokonuje. Od lat jednym z jej partnerów w tym zakresie jest P&S Consulting ze Szczecina, lokalny dealer firmy Duplo Polska. W ostatnim czasie rozpoczęła tu pracę kolejna (czwarta już) maszyna z oferty tego dostawcy – oklejarka Rigo Perfect Binder 420 z klejem PUR na grzbiet i klejem hot melt do klejenia bocznego.

Jak podkreśla kierownictwo drukarni Zapol, zastosowanie oprawy w technologii PUR zapewniło wyższą trwałość produkowanych tu książek i albumów, a także możliwość klejenia wyższych gramatur i objętości, co przełożyło się na zwiększenie konkurencyjności tego zakładu poligraficznego na rynku zleceń.

- reklama -

Drukarnia Zapol to przykład przedsiębiorstwa, które nie spoczywa na laurach, tylko od wielu lat systematycznie modernizuje i unowocześnia swój park maszynowy, co zapewnia jej nieustanny rozwój. Urządzenia, w jakie wyposaża swój park maszynowy, mają przede wszystkim usprawniać procesy produkcyjne w tym zakładzie i podwyższać jakość produktów.

Pracują tu zarówno tradycyjne maszyny offsetowe, jak również – od jakiegoś czasu – maszyny cyfrowe, które otworzyły przed firmą zupełnie nowe możliwości. Był to ważny krok w historii tego niemal 30-letniego przedsiębiorstwa, który wpłynął na dalszy jego rozwój.

„Kolejną inwestycją, na jaką zdecydowaliśmy się w ostatnim czasie – mówi Tomasz Sobczyk z drukarni Zapol – była półautomatyczna oklejarka z klejem PUR. Mamy oklejarkę hot melt z której nadal korzystamy, zależało nam jednak na urządzeniu które obsługiwać będzie wyższe gramatury i objętości (200-300 stron), a także zagwarantuje większą trwałość wykonywanym przez nas książkom i albumom. Po raz kolejny sięgnęliśmy po rozwiązanie z oferty Duplo Polska, z którą od lat mamy dobre kontakty oraz znamy jej serwis, z którego jesteśmy zadowoleni. Skorzystaliśmy przy tym z oferty jej dealera – Marcina Prieditisa, właściciela firmy P&S Consulting ze Szczecina, z którym od ponad 13 lat współpracujemy, a który jest również naszym doradcą”.

Firma zdecydowała się na oklejarkę z klejem PUR firmy Rigo, której Duplo Polska jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę. Tym co wyróżnia to urządzenie spośród innych propozycji rynkowych, jak podaje jego dostawca, jest zamknięty układ klejenia PUR, dzięki czemu klej nie ma styczności z powietrzem i może zostawać w maszynie do 7 dni bez konieczności jego usuwania po każdym zakończonym dniu produkcji.

„To generuje konkretne korzyści ekonomiczne, nie ma bowiem strat kleju – mówi Gabriela Swat, dyrektor zarządzający Duplo Polska. – Standardowe systemy dostępne na rynku, a do naszych konkurencyjne pracują w oparciu o otwarty klejownik PUR, co oznacza że na koniec dnia pracy klej z niego trafia do kosza. W Perfect Binder 420PUR operator musi jedynie zabezpieczyć głowicę, czyli „zasmarować” ją specjalnym woskiem i nie wyrzuca kleju. Następnego dnia należy jedynie rozgrzać go do odpowiedniej temperatury, zebrać wosk z głowicy i można rozpocząć produkcję”.

Kolejnym wyróżnikiem – jak podaje dostawca, a co potwierdzają użytkownicy tych maszyn – jest automatyczny system czyszczenia urządzenia. „Proces przebiega w ten sposób, że aplikujemy czyściwo do oklejarki – mówi Gabriela Swat – włączamy specjalny do tego program i oklejarka wykonuje cykl czyszczenia”.