W Częstochowskich Zakładach Graficznych rozpoczęła pracę nowa, pięciozespołowa, półformatowa maszyna offsetowa Komori Lithrone GL-429+C, wyposażona w opcję lakierowania dyspersyjnego i personalizacji w technice inkjet.

- reklama -

Zastąpiła ona urządzenie tej samej marki, które pracowało tu przez ostatnich kilka lat. Była zarazem kolejną inwestycją drukarni, obchodzącej w ubiegłym roku 120-lecie istnienia, w rozwiązanie z oferty firmy Reprograf. Maszyna została częściowo sfinansowana w ramach projektu unijnego: „Wdrożenie nowej technologii zabezpieczania dokumentów przed fałszowaniem i sprawdzenie ich autentyczności”.

Jak zapewnia Jerzy Łodziński, prezes Częstochowskich Zakładów Graficznych, prawnuk założyciela drukarni i jej większościowy udziałowiec, inwestycja w nową maszynę Komori została zrealizowana głównie z myślą o drukowaniu w niej produktów typu security printing, jak też wysokiej jakości materiałów komercyjnych:

„Jesteśmy jedną z nielicznych w naszym kraju drukarń, specjalizujących się w produktach uwzględniających różne formy zabezpieczeń – mówi. – Pojawiły się one u nas już w na początku lat 70. ubiegłego stulecia. Dziesiątki lat doświadczeń i stały rozwój spowodowały, że nasza oferta w zakresie druków typu security printing jest bardzo szeroka i stale rozbudowywana”.

Obecnie obejmuje ona m.in.: bilety, bony, kupony, zdrapki; dyplomy i świadectwa; czeki i obligacje; certyfikaty, pozwolenia; etykiety zabezpieczone oraz rolki do automatów biletowych i kas fiskalnych. Równie bogato prezentują się rodzaje zabezpieczeń, jakie mogą zostać wprowadzone w realizowanych tu wydrukach: numeracja, kody kreskowe, gilosz i mikrodruk, znaki wodne i wtrącenia widzialne w świetle UV, hologramy, druk farbami specjalnymi, zabezpieczenia chemiczne, irys druk czy personalizacja.

Jak podkreśla Jerzy Łodziński, wyposażenie drukarni w zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwala też wykonywać szereg innych materiałów poligraficznych o charakterze komercyjnym, wydawniczym i akcydensowym. Dzięki opcji druku inkjetowego, jaką posiada maszyna Komori, oraz dedykowanym urządzeniom cyfrowym wykorzystywanym przez Częstochowskie Zakłady Graficzne, firma może zaoferować swoim klientom personalizację druków wraz z kompleksową obsługą zlecenia, w tym wysyłką korespondencji masowej i tzw. fullfilment.

od lewej: Stefan Piotrowski (Reprograf) i Jerzy Łodziński (Częstochowskie Zakłady Graficzne)

„Zakup nowej maszyny Komori znacząco zwiększył nasz potencjał w zakresie produkcji realizowanej w offsecie arkuszowym – podkreśla Jerzy Łodziński. – Zwłaszcza, że – w porównaniu z wcześniej użytkowanym modelem – posiada ona szereg innowacyjnych funkcji, wprowadzonych przez producenta. Dla nas ważna jest też możliwość lakierowania dyspersyjnego w trybie in-line, jaką oferuje Lithrone GL-429+C.

Niemal wszystkie realizowane w niej prace to zamówienia o bardzo wysokiej jakości, więc poprawa finalnego wyglądu zlecenia czy zwiększenie jego odporności mechanicznej są dla nas bardzo istotne. Trafiają do niej m.in. wszystkie druki typu security printing, ze zmiennymi danymi oraz te wymagające ścisłego zarachowania. Maszyna – poza głowicą inkjetową – ma też bowiem wbudowaną liczarkę, co pomaga nam rozliczyć realizowane w niej prace co do egzemplarza”…

Więcej na łamach czasopisma Świat Poligrafii Professional