Jacek Kuśmierczyk – Kanclerz PBKG wystosował do Premiera pismo, w którym stara się zwrócić uwagę rządzących na trochę archaiczne już przyporządkowanie przemysłu poligraficznego do resortu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szanowny Panie Premierze,
W imieniu społeczności polskich poligrafów i konwerterów dla dobra szeregu gałęzi rodzimej gospodarki zwracam się do Pana z prośbą o zmianę ministra odpowiedzialnego za przemysł poligraficzny.
W chwili obecnej tę kompetencję posiada szef resortu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co jest następstwem dekretu o utworzeniu i zakresie działania Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa z dnia 2 sierpnia 1951 roku podpisanego przez Prezydenta Rzeczpospolitej Bolesława Bieruta oraz Prezesa Rady Ministrów Józefa Cyrankiewicza, uchylonego Ustawą o Zakresie Działania Ministra Kultury i Sztuki z dnia 16 lutego 1961 roku podpisaną przez Przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego.
Branża którą reprezentuje Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga generuje prawie 15 miliardów złotych przychodów, co daje jej już 7 miejsce w Europie, zatrudnia przeszło 50 tysięcy pracowników, liczy ponad 8 000 przedsiębiorstw i jest strategicznym partnerem takich sektorów jak produkcja rolno-spożywcza, kosmetyczna, chemiczna, meblarstwo czy farmacja.
Jesteśmy twórcami szeregu ważnych innowacji do których należą: Druk 3D obwodów scalonych, podręczników dla osób niewidzących, zastosowanie farb wodnych w technologii cyfrowej czy wprowadzenia sztucznej inteligencji do procesu rozpoznawania obrazów i optymalizacji kolorów.
Pełna analiza zawarta jest w Raporcie Rynek Poligraficzny i Opakowań z Nadrukiem publikowanym przez KPMG, Uniwersytet Warszawski i Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, będącym załącznikiem do niniejszego pisma.
W związku z powyższym zasadnym jest podporządkowanie polskiej poligrafii Ministrowi Inwestycji i Rozwoju lub Przedsiębiorczości i Technologii, co pozwoliłoby na niezbędną dla rozwoju rodzimej przedsiębiorczości koordynację działań i nadzór.
Mając w głębokim szacunku osiągnięcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydaje nam się, że działania dedykowane w pełni przemysłowej produkcji firm poligraficznych i konwertingowych nie są spójne z muzealnictwem, renowacja zabytków, produkcją filmową, twórczością artystyczną czy bibliotekoznawstwem.
Zmiana Ministra właściwego miałaby również ważne znaczenie symboliczne, bowiem wpisywałaby się świetnie w realizowany przez obecny Rząd Rzeczypospolitej proces likwidacji pozostałości systemu władzy komunistycznej zgodnie z którego doktryną powielanie treści i obrazów musiało podlegać szczególnej kontroli.
Licząc na Pańskie zrozumienie i życzliwość
Pozostaję w głębokim szacunku,
Jacek Kuśmierczyk
Kanclerz PBKG