Perfekcyjne produkty i rozwiązania, ale również perfekcyjne procesy – oto cel wyznaczony przez firmę Karl Knauer, specjalistę w dziedzinie opakowań. Tylko w ten sposób można spełnić wysokie wymagania klientów ze Szwarcwaldu w zakresie wydajności, efektywności i zrównoważonego rozwoju. Dzięki uruchomieniu nowej wykrawarki Bobst MASTERCUT 106 PER 3.0 zakład w Biberach zbliżył się jeszcze bardziej do osiągnięcia tego celu.

- reklama -

Drugi etap rozbudowy zakończony sukcesem | „Zasadniczo to, co dotyczy wykrawania, odnosi się również do naszej strategii procesowej: usuwamy wszystko, co nie jest absolutnie konieczne do zwiększenia wartości dodanej produktów, i w ten sposób zbliżamy się do osiągnięcia perfekcyjnego, zgrabnego efektu końcowego” – wyjaśnia Michael Deronja, dyrektor zarządzający firmy Karl Knauer KG.

W kontekście „całościowej strategii wykrawania” firmy Karl Knauer oznacza to inwestycję w nową generację maszyn do 2023 roku i zmniejszenie liczby urządzeń z pięciu do czterech. Po zakończeniu przebudowy działu wykrawania wydajność, czyli produkcja arkuszy, wzrośnie o 20 procent, będą dostępne także dwie najnowocześniejsze maszyny obsługujące formaty 3b i 6.

„Już w 2019 roku, na pierwszym etapie rozbudowy, wymieniliśmy główną maszynę działu wykrawania na nową wykrawarkę firmy Bobst typu EXPERTCUT 145 PER, a teraz w drugiej fazie modernizacji z powodzeniem wdrożyliśmy i uruchomiliśmy kolejną nową maszynę – Bobst MASTERCUT 106 PER 3.0. Do 2023 roku jako ostatni etap planu rozbudowy zostanie wdrożona trzecia nowa wykrawarka”.

Od lewej: Dirk Corsten (dyrektor zarządzający Bobst Meerbusch GmbH), Gerhard Kammerer (kierownik działu produkcji i logistyki Karl Knauer), Hans Dreistein (dział sprzedaży Bobst Meerbusch GmbH), Stefanie Wieckenberg (dyrektor zarządzająca Karl Knauer KG), Sebastian Readler (kierownik działu wykrawania Karl Knauer KG).

Większa wydajność dzięki dużej szybkości i krótkim czasom przezbrajania | To, co w teorii brzmi prosto, od zawsze wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, logistycznymi i kadrowymi. Druga nowa maszyna dla działu wykrawania waży mniej więcej o połowę mniej od maszyny „EXPERTCUT 145” zakupionej w 2019 roku, ale i tak jej waga to imponujące 32 tony.

Zainstalowanie i zamontowanie nowej maszyny trwało około pięć tygodni i wymagało od zespołów firm Karl Knauer i Bobst najwyższej koncentracji. Po zakończeniu montażu i udanej fazie testowej nowy zawodnik wagi ciężkiej w firmie Karl Knauer może teraz osiągać przełomowe parametry wydajnościowe. Według firmy i producenta maszyna MASTERCUT 106 PER 3.0 osiągająca prędkość 11 000 arkuszy na godzinę wyznacza nowy standard w branży opakowań, nie tylko pod względem wydajności, ale również opłacalności. Jednocześnie oferuje innowacyjne funkcje, które znacznie upraszczają konfigurację, obsługę, precyzję i niezawodność.

Aby zespół wykrawania firmy Karl Knauer mógł wykorzystać wszystkie funkcje i opcje, konieczne było intensywne szkolenie pracowników, które odbywało się równolegle z montażem i uruchomieniem maszyny.

Napięty harmonogram eksploatacji i dalszej przebudowy | Oprócz zapoznania i przeszkolenia zespołu w dziale wykrawania, we współpracy z firmą Bobst opracowano również scenariusz przyszłego przezbrajania. Jest to konieczne, aby móc osiągnąć zoptymalizowany, znacznie skrócony czas przezbrajania nowej maszyny.

A jest to ważne, ponieważ jak wszędzie: czas to pieniądz i rzadko kiedy jest go za dużo. Również w firmie Karl Knauer KG dzień mógłby mieć więcej godzin. Po rozpoczęciu stabilnej produkcji za pomocą MASTERCUT 106 PER 3.0 w lipcu 2021 roku zacznie się demontaż poprzedniej maszyny, która nie będzie już potrzebna. A potem rozpoczną się przygotowania do ostatniej fazy przebudowy. Do 2023 roku w zakładzie w Biberach zostanie zainstalowana trzecia nowa maszyna, która umożliwi produkcję zarówno w dużych, jak i w małych nakładach na ekonomicznych warunkach w Niemczech.

Źródło: Karl Knauer

- reklama -

Słuchaj podcastów przygotowanych przez naszą redakcję