- Reklama -spot_imgspot_img

Nowa generacja uniwersalnych płyt bezprocesowych Sonora X

- Reklama-

Kodak poinformował o wprowadzeniu na rynek nowej generacji płyt bezprocesowych Kodak Sonora X Process Free Plate, będących – jak zapewnia firma – kolejnym znaczącym krokiem w rozwoju tej technologii. Bazując na sprawdzonych, wcześniejszych rozwiązaniach Kodaka w tym obszarze, oferują one szereg parametrów umożliwiających – jak podaje Kodak – zniesienie ograniczeń w zastosowaniu płyt bezprocesowych, np. przy szczególnie wymagających aplikacjach.

Płyty, jak podaje producent, oferują możliwość realizacji wyższych nakładów, szybszy proces naświetlania i większą trwałość w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku płytami bezprocesowymi. Sonora X mogą być wykorzystywane do niemal wszystkich aplikacji, w których znajdują zastosowanie typowe płyty CtP niewymagające wygrzewania.

- Reklama -

Kodak szacuje, że dzięki nim niemal 80% drukarń offsetowych zyska możliwość korzystania z zalet technologii bezprocesowej. Są wśród nich m.in.: duże zakłady akcydensowe bazujące na druku arkuszowym, zwojowe drukarnie heatsetowe i coldsetowe, firmy specjalizujące się w produkcji opakowań, jak również systematycznie rosnąca grupa drukarń, użytkujących maszyny wyposażone w systemy suszenia UV (także w wersji energooszczędnej). Co więcej, nowe płyty Sonora X mogą być wykorzystywane przez średnio- i wysokonakładowe drukarnie gazetowe.

Jak zapewnia producent, nakłady realizowane przy ich zastosowaniu są od dwóch do sześciu razy wyższe niż w przypadku wcześniejszej generacji płyt Kodak Sonora XP – w zależności od finalnej aplikacji, a także szeregu czynników takich jak: rozdzielczość obrazu, rodzaj chemikaliów oraz podłoża stosowanych w drukowaniu. Z kolei wyższa czułość naświetlania (120 mJ/cm2) czyni je kompatybilnymi z najszybszymi termicznymi rozwiązaniami CtP dostępnymi na rynku, wpływając na wydajniejszą produkcję form drukowych.

Właściwie dobrane, wzbogacone technologie anodyzacji i powlekania poprawiają natomiast – co podkreśla producent – trwałość płyt Sonora X. Dzięki temu – jak podaje – mogą one być wykorzystywane w wysoce automatyzowanych, wysokonakładowych środowiskach produkcji, gdzie wytrzymałość materiałów eksploatacyjnych jest jednym z kluczowych parametrów.

Pierwsze płyty bezprocesowe Kodak w wersji komercyjnej pojawiły się na rynku w 2005 roku. Od tego czasu tysiące drukarń z całego świata zaimplementowało tę technologię, upraszczając proces produkcji form drukowych, eliminując z niego chemię oraz problemy związane z eksploatacją i konserwacją tradycyjnej wywoływarki.

Przez wszystkie te lata firma Kodak stale wzbogacała i udoskonalała swoje rozwiązania w zakresie technologii bezprocesowej. W roku 2012 w jej ofercie pojawiły się płyty Sonora XP i Sonora News. Obecnie Kodak wprowadza na rynek nowej generacji płyty – Sonora X i Sonora X-N (która będzie dostępna począwszy od 2. kwartału br.). Mają one stanowić uzupełnienie portfolio rozwiązań marki Sonora oraz – jak zaznacza firma – pozwolić jej na utrzymanie pozycji lidera w tym segmencie rynkowym.

„Naszym celem jest uczynienie drukowania z jednej strony – procesem możliwie proekologicznym i zgodnym z polityką zrównoważonego rozwoju, z drugiej – dostępnym dla wszystkich firm poligraficznych chcących wyeliminować etap wywoływania oraz związaną z nim chemię z całego procesu produkcji form drukowych – mówi Brad Kruchten, President działu Print Systems Division w firmie Kodak. – Sonora X to przełom w bezprocesowej technologii CtP. Znaczące zwiększenie nakładów możliwych do zrealizowania oraz usprawnienia w zakresie procesu obróbki tych płyt sprawiają, że są one kompatybilne z potrzebami i możliwościami technologicznymi niemal 80% drukarń działających na rynku. To czyni płyty Sonora X rozwiązaniem głównego nurtu, wyznaczającym trendy”.

Ralf Lokay – właściciel niemieckiej drukarni Lokay, która dotychczas wykorzystywała płyty Sonora XP, a obecnie jest jedną z pierwszych firm testujących i wdrażających Sonora X do codziennej produkcji, dodaje: „Proekologiczność to jedna z przewag rynkowych naszej firmy, zarówno w kontekście własnych systemów ogrzewania zakładu, jak też rozwiązań technologicznych, znajdujących tu zastosowanie. Ponad 75% klientów współpracuje z nami z uwagi na nasze ogromne przywiązanie do spraw ochrony środowiska. Płyty Sonora odgrywają w tym procesie znaczącą rolę.

Od czasu konwersji na płyty bezprocesowe, ograniczyliśmy całkowite zużycie wody o ponad 30% i wyeliminowaliśmy chemikalia używane w dziale prepress. Wszystko to odbyło się przy zachowaniu najwyższej jakości produkcji realizowanej dla naszych klientów”.

Kodak szacuje, że za sprawą obecnego wzrostu gospodarczego w skali globalnej oraz coraz bardziej zorientowanych na ekologię inwestycji drukarń z całego świata, trend w kierunku konwersji z tradycyjnych płyt CtP na bezprocesowe nadal będzie silny. Firma oczekuje, że do 2019 roku 30% wolumenu jej dostaw w zakresie płyt CtP będą stanowiły właśnie płyty bezprocesowe.

spot_img
spot_img

weź udział w ankiecie | nowe

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne pytanie pochodzi z całej grupy dotyczącej "EKOLOGII".

Czy bycie "EKO" utrudnia, czy ułatwia funkcjonowanie na rynku?

Czy Twoi klienci dokonują zakupu (produkcja) z uwzględnieniem materiałów "EKO"?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

Aktualne wydanie

spot_img

Najnowsze

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

więcej podobnych