Nie tylko mali przedsiębiorcy, ale także drukarnie i ich dostawcy oraz wielu, wielu innych, a w praktyce WSZYSCY do końca roku muszą się zarejestrować w bazie danych o produktach i opakowaniach. Na spóźnialskich czekają kary do miliona złotych, a nawet areszt. Zarejestrowało się 155 tys. firm. Powinno ok. 800 tys. Czy wiecie o czym jest mowa?

Między 60 a 70% przedsiębiorców nie wie o nowym obowiązku. Można to szacować na podstawie zarejestrowanych już firm w bazie danych o produktach i opakowaniach (BDO) i szacowanej liczbie firm, które powinny być tam zarejestrowane. Zarejestrowało się 155 tys. firm. Powinno ok. 800 tys.

Nowe przepisy odpadowe dotyczą przedsiębiorców, bo tak samo jest w nich traktowana duża firma produkcyjna, jak i małe firmy. Wystarczy, że wytwarzają śmieci, które nie są zwykłymi odpadami komunalnymi.

Jeśli do 1 stycznia nie zarejestrują się w BDO, nikt nie odbierze od nich odpadów, a Inspektorat Środowiska, który będzie kontrolował firmy pod tym względem, nakładać będzie wysokie kary.

Kary do 1 mln zł!!!

Co się zmienia i dlaczego? Do tej pory wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady, po prostu podpisywali umowy z firmami, które je odbierały. Dalej nikogo nic nie obchodziło. Od nowego roku trzeba prowadzić ewidencje odpadów i wystawiać karty ich przekazania. Całość w elektronicznym systemie BDO, którego pełna wersja właśnie została uruchomiona.

Drukarnie także?

Oczywiście. Wykonaliśmy kilkanaście telefonów do drukarni o różnych specjalnościach – mówi Mirosław Pawliński red. naczelny czasopisma Świat Poligrafii Professional – pytając, czy już coś w tym zakresie zostało przez nie zrealizowane. Tylko 3 z 12-stu wiedziały, że wchodzą nowe przepisy i to takie, które bezpośrednio ich dotyczą. Pozostali byli totalnie zaskoczeni i oczywiście… mała panika.

Jak przeczytaliśmy w jednym z serwisów poruszających ten temat: W brzydkiej walce bardzo łatwo będzie donieść na rynkową konkurencję. Wystarczy przejrzeć ogólnie dostępny w sieci rejestr BDO, sprawdzić, czy konkurent jest tam wpisany i jeśli nie, poinformować odpowiednie służby… a kary mogą sięgnąć 1 mln lub areszt i to już po 1 stycznia!

Oto LINK, gdzie można dowiedzieć się więcej na ten temat!

- reklama -