Nie tylko mali przedsiębiorcy, ale także drukarnie i ich dostawcy oraz wielu, wielu innych, a w praktyce WSZYSCY do końca roku muszą się zarejestrować w bazie danych o produktach i opakowaniach. Na spóźnialskich czekają kary do miliona złotych, a nawet areszt. Zarejestrowało się 155 tys. firm. Powinno ok. 800 tys. Czy wiecie o czym jest mowa?

Między 60 a 70% przedsiębiorców nie wie o nowym obowiązku. Można to szacować na podstawie zarejestrowanych już firm w bazie danych o produktach i opakowaniach (BDO) i szacowanej liczbie firm, które powinny być tam zarejestrowane. Zarejestrowało się 155 tys. firm. Powinno ok. 800 tys.

- reklama -- reklama -

Nowe przepisy odpadowe dotyczą przedsiębiorców, bo tak samo jest w nich traktowana duża firma produkcyjna, jak i małe firmy. Wystarczy, że wytwarzają śmieci, które nie są zwykłymi odpadami komunalnymi.

Jeśli do 1 stycznia nie zarejestrują się w BDO, nikt nie odbierze od nich odpadów, a Inspektorat Środowiska, który będzie kontrolował firmy pod tym względem, nakładać będzie wysokie kary.

Kary do 1 mln zł!!!

Co się zmienia i dlaczego? Do tej pory wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady, po prostu podpisywali umowy z firmami, które je odbierały. Dalej nikogo nic nie obchodziło. Od nowego roku trzeba prowadzić ewidencje odpadów i wystawiać karty ich przekazania. Całość w elektronicznym systemie BDO, którego pełna wersja właśnie została uruchomiona.

Drukarnie także?

Oczywiście. Wykonaliśmy kilkanaście telefonów do drukarni o różnych specjalnościach – mówi Mirosław Pawliński red. naczelny czasopisma Świat Poligrafii Professional – pytając, czy już coś w tym zakresie zostało przez nie zrealizowane. Tylko 3 z 12-stu wiedziały, że wchodzą nowe przepisy i to takie, które bezpośrednio ich dotyczą. Pozostali byli totalnie zaskoczeni i oczywiście… mała panika.

Jak przeczytaliśmy w jednym z serwisów poruszających ten temat: W brzydkiej walce bardzo łatwo będzie donieść na rynkową konkurencję. Wystarczy przejrzeć ogólnie dostępny w sieci rejestr BDO, sprawdzić, czy konkurent jest tam wpisany i jeśli nie, poinformować odpowiednie służby… a kary mogą sięgnąć 1 mln lub areszt i to już po 1 stycznia!

Oto LINK, gdzie można dowiedzieć się więcej na ten temat!

- reklama -Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Świata Poligrafii PRO, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.


ANKIETA!
Bądźcie aktywni! Warto wyrażać swoje zdanie!

Czy zauważyliście, że odbyła się virtual.drupa 2021?

Czy braliście udział w proponowanych sesjach?

Jak oceniasz virtual.drupa 2021?