spot_imgspot_img

Nowy Print Engine firmy Adobe w wersji 6

Firma Adobe wydała niedawno wersję 6 swojego PDF Print Engine (PE), który zawiera istotne nowe elementy sterujące przetwarzaniem kolorów, które według Adobe „ulepszą każdą klasę drukowania atramentowego” i „zapewnią korzyści wynikające z globalnych standardów, opracowywanych przez wiele lat przez ekspertów branżowych, drukarniom komercyjnym, wydawcom i producentom”. Rozmawialiśmy z PDF PE Product Manager Markiem Lewieckim o tym, jak wersja 6 to osiąga.

Jakie są główne zalety Adobe PDF PE 6 dla drukarek wielkoformatowych, a zwłaszcza drukarek tekstylnych?

Do wszystkich drukarek wielkoformatowych dodaliśmy pewne możliwości zintegrowanej produkcji. Mam tu na myśli łączenie informacji produkcyjnych – takich jak ścieżki cięcia, biały poddruk, nadruk metaliczny czy lakiery – z samą grafiką. Na przykład linia wykrojnika jest częścią wielu przepływów pracy, ale nie jest ściśle połączona z grafiką lub plikiem PDF, co stwarza możliwość wystąpienia błędów. Dzięki PDF PE 6 wszystkie te dane produkcyjne umieszczamy w pliku PDF, zapewniając to, co nazywamy „pojedynczym źródłem prawdy”.

Zapewnia to dodatkowe wsparcie dla kroków przetwarzania PDF i oferuje bardziej solidną obsługę kolorów dodatkowych. Kolory dodatkowe były używane od zawsze jako proxy do produkcji elementów, ale nie do tego zostały zaprojektowane w aplikacjach do tworzenia treści, takich jak narzędzia Adobe Creative Cloud (CC), więc sprawiliśmy, że kolory dodatkowe są bardziej niezawodne do produkcji post-press .

Spójność plus przewidywalność równa się niezawodność i to jest nazwa gry, zwłaszcza że rzeczy stają się coraz bardziej zautomatyzowane, a wydruki coraz krótsze.

W przypadku tekstyliów typowy workflow to blok, który się powtarza – w tkaninach widać to bardzo często. Zazwyczaj podstawowym plikiem tego wzorca był plik TIFF, format pliku obrazu, ale teraz PDF PE 6 umożliwia korzystanie z plików PDF dla tego typu przepływu pracy. Otwiera to całą gamę zalet, ponieważ PDF jest znacznie bardziej niezawodnym formatem plików niż format obrazu, taki jak TIFF.

To niesamowite, co możesz zrobić ze skromnym plikiem PDF.

Tak, myślę, że czasami przyjmujemy to za pewnik. Od czasu do czasu mam okazję porozmawiać ze studentami grafiki i spoglądam na morze twarzy 20-latków i zdaję sobie sprawę, że narodziły się one po wynalezieniu PDFa. Dla nich to po prostu zawsze tam było. Pamiętam PDF v1 i jak bardzo był rewolucyjny. Dla Adobe zaczęło się jako pomysł, a teraz jest biznesem wartym miliardy dolarów.

A tak przy okazji, kiedy jeden z naszych założycieli, John Warnock, po raz pierwszy zaproponował koncepcję PDF, miał prawdziwą bitwę, aby tak się stało. Było dużo sceptycyzmu, że to będzie sukces. Dzisiaj przyjmujemy PDF za pewnik, ale jego potencjał pozostaje do wykorzystania, szczególnie w segmentach takich jak tekstylia, które jeszcze go w pełni nie wykorzystują.

Jakie są więc najcenniejsze cechy PDF PE 6 dla drukarek wielkoformatowych?

Jeśli chodzi o korzyści płynące z modelu obrazowania PDF i używania go w oprogramowaniu RIP, możesz skorzystać z szerszej gamy kolorów i na różne sposoby emulować kolory stosowane w tekstyliach.

Jeśli chodzi o produkcję zintegrowaną, jeśli istnieją ślady cięcia – i dotyczy to zarówno prac tekstylnych, jak i nietekstylnych – ślady cięcia mogą zostać przeniesione do sprzętu wykańczającego. Jeśli masz nóż lub wycinarkę laserową w swoim przepływie pracy, kontur jest dołączany do pliku. A jeśli zadanie zostanie przeskalowane lub obrócone, kontur zostanie przeskalowany lub obrócony razem z nim. To wszystko jest bezproblemowo wkomponowane w PDF PE 6 w ramach zintegrowanej produkcji.

W jaki sposób PDF PE 6 integruje się z aplikacjami Creative Cloud?

PDF PE wykorzystuje jako dane wejściowe plik PDF, a pliki PDF są tworzone przez aplikacje CC. PDF to międzynarodowy standard, więc nie ma tu tajnego sosu ani specjalnych zablokowanych funkcji. Jednak PDF PE 6 jest zbudowany przy użyciu tej samej podstawowej technologii PDF, która jest używana w programach Illustrator, Photoshop i InDesign – mówię o takich rzeczach jak renderowanie czcionek, zarządzanie kolorami itd. – to ta sama technologia.

Oznacza to, że jeśli użyjesz tej samej technologii do zaprojektowania zadania w CC, zarządzania zadaniem w programie Acrobat, a następnie renderowania i drukowania zadania w formacie PDF PE 6, uzyskasz większą spójność, co oznacza większą przewidywalność. Oznacza to, że dowód będzie wyglądał bardziej jak podgląd na ekranie, a wszystko będzie wyglądało bardziej jak to, co ostatecznie zostanie wydrukowane. Spójność w połączeniu z przewidywalnością równa się niezawodność i to jest nazwa gry, zwłaszcza, że rzeczy stają się coraz bardziej zautomatyzowane, a wydruki coraz krótsze. Korzystanie z tej samej podstawowej technologii na każdym etapie przepływu pracy zapewnia większą niezawodność.

PDF PE 6 zajmuje się drukowaniem danych spektralnych i rozszerzonym gamutem, ale nie jest to obecnie obsługiwane przez platformy CC. Czy możesz nam o tym opowiedzieć?

Jeśli chodzi o drukowanie z rozszerzoną gamą kolorów, mówimy o prasach, które zawierają nie tylko znane atramenty CMYK, ale maszyny z dodatkowymi atramentami, takimi jak pomarańczowy, zielony i/lub fioletowy, które mogą zapewnić większą gamę przy mniejszej ilości atramentu. Trwa to już od dłuższego czasu, ale w końcu zyskuje na popularności i moim zdaniem jest to spowodowane rezultatem pras cyfrowych…

Więcej na Fespa.com…

Źródło: Fespa


Prenumeruj nasz Newsletter
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak