spot_imgspot_img

Planowane wygaśnięcie cła na papier powlekany sprowadzany z Chin

- Reklama-

Na prośbę Polskiej Izby Druku publikujemy treść listu, jaki został przesłany przez Wydawnictwo Lucrum z Bielska Białej. Są czasami informacje, które nie zawsze docierają do naszej branży. Tym razem może być nieco inaczej. Zachęcamy do zapoznania się z treścią pisma:

Witam,
zwracam się do Państwa jako organu, którego celem (zgodnie z Waszą deklaracją na www) jest reprezentowanie i ochrona interesów branży poligraficznej, współtworzenie warunków prawnych sprzyjających rozwojowi branży, a także opiniowanie i delegowanie przedstawicieli w pracach dotyczących rozwiązań systemowych.

Co wyprawiają unijni producenci papieru w tym roku, sami najlepiej na pewno Państwo wiedzą. Terminy realizacji sięgające 5-6 miesięcy, a do tego kompletna niepewność co do ceny zakupu, która podawana jest najwcześniej 3-4 tygodnie przed dostawą, nie pozwalają normalnie funkcjonować na szeroko rozumianym rynku poligraficznym: od pośredników w handlu papierem, poprzez drukarnie, na wydawcach czy innych klientach drukarni skończywszy.

Moje pytanie dotyczy planowanego wygaśnięcia cła na papier powlekany sprowadzany z Chin, co powinno nastąpić od dn. 5 lipca 2022 r. Czy uczestniczą Państwo w jakimś przedsięwzięciu, które ma na celu doprowadzenia do faktycznego wygaśnięcia tego cła? Zapewne mają Państwo wiedzę w tym temacie, jednak w skrócie opiszę sytuację, choćby dla unaocznienia, dlaczego kieruję moje pytanie do Państwa jako związku całej branży.

Właśnie minął termin złożenia ew. wniosku o “wszczęcie przeglądu wygaśnięcia środków wyrównawczych”, czyli 3 miesiące przed planowanym terminem wygaśnięcia cła, strony zainteresowane dalszym obowiązywaniem cła (producenci papieru z UE) mają prawo zgłosić veto do planowanego wygaśnięcia cła. Wpłynięcie takiego wniosku nie jest niestety ogłaszane, zakładam jednak, że producenci papieru z UE złożyli taki wniosek. Poprzednim razem (w 2016 roku) byli to: Arctic Paper Grycksbo AB, Burgo Group SpA, Fedrigoni SpA, Lecta Group i Sappi Europe SA, i złożyli wniosek w ostatnim momencie przed upływem terminu jego złożenia.

“Komisja” przez 3 miesiące ma ocenić, czy należy przyjrzeć się sytuacji na rynku papieru w Europie, i czy zniesienie cła nie przyniesie szkody producentom europejskim. Biorąc pod uwagę, że komisja korzysta z danych statystycznych, będzie oceniać sytuację na podstawie lat 2020-2021, a wszyscy wiemy, jaka sytuacja wtedy była na rynku papieru. Faktyczne obroty producentów mogą być faktycznie niższe, niż wcześniej, ale z powodu pandemii, a nie z powodu sprowadzania papieru spoza UE, czego oczywiście komisji nie powiedzą – podadzą tylko spadek produkcji J Co daje im podstawę do ubieganie się o przedłużenie cła.

Jeśli komisja przyjmie wniosek, w lipcu ogłosi “wszczęcie przeglądu wygaśnięcia środków wyrównawczych”, na które ma 15 miesięcy. W 2017 roku skończyli prace po ok. 14 miesiącach, więc śpieszyć się nie będą… Wobec takiej sytuacji, nawet gdyby udało się w trakcie postępowania przekonać komisję, że zapora celna, która obecnie obowiązuje (39,1%) daje producentom papieru w UE całkowitą władzę nad rynkiem poligraficznym, którą bez skrupułów wykorzystują, to nie tylko ten rok, ale niemal cały przyszły będziemy musieli się na to godzić. A jeśli komisja – badając wyłącznie dane statystyczne, bez danych choćby z 2022 roku – przedłuży cło, to będzie ono obowiązywać do 2028 roku… W “przeglądzie” z 2016-2017 roku komisja nie uwzględniła stanowiska “użytkowników”, choć otrzymała je od stowarzyszenia drukarzy (Intergraf), które poparły trzy inne stowarzyszenia (BPIF, Gratkom oraz Bundesverband Druck und Medien).

Moim celem jest upewnienie się, że możemy coś zrobić już teraz, aby cło faktycznie “wygasło” z dniem 5. lipca tego roku. Poprawi to w nieoceniony sposób sytuację na rynku, ukrócając praktyki producentów papieru UE.

Do tego potrzebne jest pilne powiadomienie komisji o działaniach producentów papieru UE W TYM ROKU (a nie za 2020-2021), które jest karygodne i w zasadzie powinno oprzeć się o ściganie z przepisów prawa związanych ze zmową itp. niedopuszczalnymi na rynku kapitalistycznym działaniami .. Ponadto koszty dostawy z Chin wzrosły kilkakrotnie, w związku z czym sprowadzanie papieru z Chin jest dużo kosztowniejsze. Także fabryki papieru na terenie Chin nie funkcjonują w próżni i borykają się z problemami surowcowymi (oraz podwyżkami cen tych surowców) tak jak producenci z UE. Bo nie chodzi o to, że mamy nagle kupować papier z Chin, ale o to, żeby był wybór, a producenci unijni nie patrzyli na swoich klientów ze z góry wygranej pozycji.

Jeśli jest to potrzebne, mogę przesłać dodatkowe informacje oraz linki, jak wyglądały dokumenty komisji sprzed kilku lat, co daje pewien obraz, jak komisja ocenia sytuację na rynku, podejmując decyzję. To naprawdę ważne, żeby zająć się tym na już.

Jeśli się zajmujecie, super; jeśli jesteście zainteresowani zaangażowaniem się – służymy dodatkowymi danymi, zestawieniami i oświadczeniami kilku dużych odbiorców papieru w Polsce (niekoniecznie Waszych członków). Mają Państwo znaczne większe możliwości, niż my. Proszę o jakieś info 🙂

Pozdrawiam, Katarzyna Sroka
Wydawnictwo Lucrum sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
tel./fax +48 33 811 04 20, +48 33 812 69 90
www.lucrum.pl

- Reklama -

Aktualne wydanie

spot_img

Podcasty

spot_img

weź udział w ankiecie

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne  pytanie brzmi następująco:

Twoim zdaniem, co jest największym zagrożeniem dla biznesu (poligrafii) w najbliższym czasie?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

spot_img

Najnowsze

- Reklama -spot_img

więcej podobnych