Ploter Anapurna FB2540i LED wzbogaca możliwości produkcyjne firmy Meblik

- reklama -

Meblik – jeden z liderów na rodzimym rynku mebli dla dzieci i młodzieży – to pierwszy w Polsce użytkownik płaskiego plotera Anapurna FB2540i LED firmy Agfa. Rozwiązanie, bazujące na energooszczędnej technologii UV LED, znacząco zwiększyło możliwości tego przedsiębiorstwa w zakresie wzbogacania produkowanego tu asortymentu o dodatkowe elementy kolorystyczne. Maszyna stanowi podstawę parku sprzętowego firmy Meblik w obszarze druku inkjetowego.

Potentat na rynku mebli dziecięcych i młodzieżowych

Meblik to firma założona w 2005 roku przez Stanisława Gierszewskiego i Andrzeja Zabłotnego (dwóch absolwentów Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) z myślą o produkcji mebli dziecięcych, zdobionych wyszukanymi elementami grawerowanymi trójwymiarowo.

Stopniowe wprowadzanie kolejnych kolekcji i stałe rozszerzanie asortymentu zaowocowało sukcesami rynkowymi i wyróżnieniami branżowymi, m.in. Złotymi Medalami i nagrodami „Wybór Konsumenta” Międzynarodowych Targów Poznańskich, prestiżową nagrodą „Najlepsze w Polsce” za unikalne wzornictwo, Laurem Konsumenta czy wyróżnieniem w konkursie Diament Meblarstwa. Jesienią 2009 roku produkcja firmy została przeniesiona do nowej hali w Topoli k. Chojnic, zaś dwa lata później – uzyskała ona certyfikat TÜV, potwierdzający bezpieczeństwo jej wyrobów.

Meblik, jak podaje firma, jest obecnie potentatem w branży mebli dziecięcych i młodzieżowych w Polsce. Dysponuje 25 własnymi salonami w różnych częściach kraju, ma też ok. 100 stoisk w sklepach, oferujących asortyment meblowy. Kolejnych 30 stoisk firma posiada w Europie, a poprzez licznych partnerów handlowych jej produkty dostępne są także na innych kontynentach.

Anapurna FB2540i LED wsparciem działu produkcji

Pięć lat temu park sprzętowy przedsiębiorstwa został wzbogacony o pierwszy w jej historii ploter drukujący w technice inkjet UV. Był on wykorzystywany jako urządzenie uzupełniające w zakresie dekorowania konstrukcji meblowych.

Wraz z rosnącymi wymaganiami rynku, rozwojem (także w skali międzynarodowej) i pojawianiem się kolejnych, coraz bardziej niestandardowych kolekcji, w firmie pojawiła się potrzeba inwestycji w nowe, wydajne i zaawansowane rozwiązanie.

„W zasadzie byliśmy już zdecydowani na maszynę tego samego producenta, bazującą na dotychczas nam znanej technice inkjet UV – mówi Dawid Pruski, członek zarządu i dyrektor produkcji w firmie Meblik – kiedy pojawił się u nas pan Adrian Życki z firmy Agfa, proponując rozważenie nowatorskiego plotera Anapurna FB2540i LED, wykorzystującego innowacyjną technologię utrwalania UV LED i będącego wówczas od niedawna na rynku. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu, tym bardziej że marka Agfa była nam bardzo dobrze znana, choć nie w kontekście branży poligraficznej.”.

Wysoka jakość, wszechstronność, optymalizacja produkcji

Tym samym Meblik stał się pierwszym polskim użytkownikiem urządzenia płaskiego Anapurna FB2540i LED. Ploter bazuje na energooszczędnej technologii UV LED (tradycyjne lampy rtęciowe zastąpiono tu promiennikami LED), co umożliwia obsługę np. mediów wrażliwych na wysokie temperatury.

Drukuje w trybie jednoprzebiegowym w sześciu kolorach z dodatkową bielą (także w tzw. wariancie „kanapkowym”) z prędkością maksymalną 96 m2/h. Obsługuje zarówno media sztywne jak i giętkie (w arkuszach bądź brytach) o grubości do 4,5 cm i formacie do 2,54 x 1,54 m. Są one zadrukowywane na płaskim stole próżniowym, wyposażonym w dwie osobno kontrolowane strefy, z których każda składa się z czterech przełączanych komór.

„Rozwiązania zastosowane w tej maszynie pozwalają na bardzo elastyczną produkcję o wysokiej jakości – dodaje Lidia Czarnowska, projektant graficzny w firmie Meblik. – Po pierwsze, chociaż korzystamy głównie z trybu produkcyjnego, nie mamy żadnych zastrzeżeń do poziomu uzyskiwanej reprodukcji kolorystycznej. Bardzo cenimy sobie jakość krycia bielą podkładową. Po drugie drukujemy w nim zarówno elementy mebli, jak też realizowane we własnym zakresie – np. z myślą o kampaniach reklamowych czy stoiskach targowych – materiały reklamowe takie jak stendy, ekspozytory czy fragmenty konstrukcji wystawienniczych. Po trzecie, często zdarza się, że jednocześnie zadrukowywanych jest tu kilka elementów o różnych kształtach i formatach, w czym swój udział ma sterujące maszyną oprogramowanie Asanti Production 3.0”.

Kompleksowa opieka firmy Agfa

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Meblik, „przesiadka” z technologii UV na UV LED odbyła się tu bardzo płynnie i wprowadziła wiele udogodnień, zauważalnych już od pierwszego dnia eksploatacji.

„Ploter Anapurna od początku sprawuje się bezawaryjnie i bezproblemowo – podkreśla Dawid Pruski. – Warto zaznaczyć bardzo duże zaangażowanie pracowników firmy Agfa, zarówno w osobie pana Adriana Życkiego jako naszego opiekuna handlowego, jak też przedstawicieli jej serwisu, którzy pomagali i wciąż pomagają nam w poznawaniu wszechstronności i elastyczności tego rozwiązania”.