spot_imgspot_imgspot_img

Prezydent podpisał ustawę wdrażającą dyrektywę SUP

- Reklama-

Za Polską Izbą Opakowań przekazujemy Państwu interesującą informację… W dniu 9 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. W wyniku tego część przepisów dotyczących SUP, o których piszemy w poniższym artykule, wejdzie w życie już 24 maja br. W dniu 28 kwietnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, wdrażającą tzw. dyrektywę SUP (Single-Used Plastic). Prace nad jej kształtem trwały od dnia opublikowania europejskiego dokumentu w czerwcu 2019 roku. Termin implementacji tego dokumentu w Polsce minął w lipcu 2021 roku. 

Najważniejszym punktem ustawy jest zakaz wprowadzania do obrotu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Zakaz obejmie (z kilkoma wyjątkami):

 • patyczki higieniczne i słomki 
 • talerze
 • sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki)
 • mieszadełka do napojów
 • patyczki do balonów
 • pojemniki na żywność z polistyrenu ekspandowanego, czyli tzw. styropianu 
 • pojemniki i kubki na napoje oraz ich zakrętki i wieczka wykonane z polistyrenu ekspandowanego

Ustawa nakłada też obowiązek oznakowania dotyczącego negatywnego wpływu na środowisko produktów. Obowiązkiem tym objęte będą:

 • podpaski higieniczne, tampony oraz ich aplikatory
 • chusteczki nawilżane
 • wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i same filtry
 • kubki na napoje

Ustawa informuje o przewidywanych opłatach tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów, wprowadzających do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Coroczna opłata pokryć ma koszty zbierania odpadów, a także koszty edukacji oraz zbierania danych i sprawozdawczości.W ustawie wymienione są również kary za niedopełnienie obowiązków, które w zależności od stopnia zaniedbań mogą wynieść od 500 zł do nawet 500 000 zł.

Zapisy ustawy odnoszą się także do poziomów recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Jak czytamy w przypadku butelek PET uchwała zakłada w roku 2025 co najmniej 25 %, a w roku 2030 co najmniej 30% udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów”.

Znajdziemy także zapis informujący o obowiązku (od połowy 2024 roku) wg którego nakrętki powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu. W przypadku punktów gastronomicznych ustawa wprowadza również zapisy, które nakazują dodatkowe płatności za jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych, obowiązkowe będzie proponowanie alternatyw dla jednorazowych opakowań. Dokument można znaleźć takze na stronie sejmu.

Źródło: Polska Izba Opakowań


Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 318 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.
spot_img
spot_img

weź udział w ankiecie | nowe

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne pytania pochodzą z całej serii związanej z tematami optymalizacji i standaryzacji.

1. Czym jest dla Ciebie standaryzacja produkcji?

2. Jaki posiadasz standard produkcji?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

Aktualne wydanie

spot_img

Najnowsze

- Reklama -spot_img

więcej podobnych