Sebastian Śliwa, współzałożyciel Akomex oraz mniejszościowy udziałowiec spółki zawarł warunkową umowę zakupu, na podstawie której z grupą menedżerów zamierza nabyć należące do Highlander International Partners 69,5% udziałów spółki Akomex Sp. o.o. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Przejęcie zostanie wsparte przez fundusz Accession Mezzanine Capital IV, któremu doradza Mezzanine Management.

- reklama -

Przejęcie Grupy Akomex wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz spełnienia warunków zawieszających określonych w umowie. Akomex rozpoczął produkcję opakowań z tektury litej w 1993 roku. Firma zatrudnia prawie 600 wysoko wykwalifikowanych pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych w Polsce i zakładzie przetwórczym w Danii, produkując ponad 1,8 miliarda opakowań rocznie. Kamieniem milowym w rozwoju spółki było pozyskanie w 2010 roku instytucjonalnego inwestora finansowego – funduszu Highlander Partners, który wsparł budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Starogardzie Gdańskim umożliwiając dalszy dynamiczny rozwój spółki.

W 2014 roku Akomex przejął wiodącego w Europie Centralnej producenta opakowań dla farmacji – spółkę Druk Pak, zaś w 2018 roku duńskiego producenta opakowań – Planopack, tworząc Grupę Akomex.

W 2019 roku Grupa osiągnęła przychody przekraczające PLN 200 mln umacniając swoją pozycję na rynku polskim oraz europejskim. Klientami Grupy Akomex są wiodący światowi producenci z branży spożywczej i farmaceutycznej.

„Pozyskanie tak doświadczonego inwestora jakim jest grupa funduszy, której doradza Mezzanine Management, jako partnera finansowego pozwoli nam na przyspieszenie rozwoju w obszarze świadczonych przez spółkę usług dla największych globalnych producentów farmaceutycznych oraz spożywczych. Dziękuje również kolegom z Higlander Partners za dobrą współpracę, która wyniosła grupę Akomex na pozycję wiodącego producenta opakowań z tektury litej w Europie Środkowej” – stwierdził Sebastian Śliwa, Współzałożyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej Akomex.

„Dotychczasowy sukces Grupy Akomex to konsekwentnie realizowana strategia długofalowego rozwoju. Profesjonalna i oddana kadra oraz lojalni partnerzy handlowi, którym w tym miejscu dziękujemy za wieloletnią współpracę, wspólnie budują sukces Grupy na rynkach europejskich. Jesteśmy zdeterminowani, aby przy wsparciu nowego udziałowca i dzięki znaczącym inwestycjom zwiększyć tempo rozwoju Grupy, zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym” – powiedział Grzegorz Łajca, Prezes Zarządu Grupy Akomex.

„Pozostajemy pod dużym wrażeniem dotychczasowych osiągnięć Grupy Akomex. Jednocześnie, jesteśmy przekonani, co do dalszych bardzo dobrych perspektyw rozwoju. Chcemy wspierać zarząd w dynamicznym rozwoju Grupy Akomex w obu wiodących liniach biznesowych – opakowaniach dla przemysłu farmaceutycznego oraz dla branży spożywczej. Celem jest dalsze umacnianie pozycji i ekspansja na rynku krajowym i zagranicznych – już w najbliższym czasie planowane jest istotne zwiększenie mocy produkcyjnych oraz rozbudowa zakładu opakowań farmaceutycznych w Aleksandrowie Kujawskim” – zapewnił Piotr Sadowski, Partner w Mezzanine Management.

O Highlander Partners

Highlander Partners, L.P. jest funduszem typu private equity z siedzibą w Dallas w Teksasie w USA, zarządzającym aktywami o wartości ponad 2 miliardów dolarów. Highlander koncentruje się na inwestycjach w spółki z wybranych sektorów gospodarki, w ramach których posiada szerokie doświadczenie operacyjne i inwestycyjne w tym m.in. produkcja, usługi dla przedsiębiorstw, opieka zdrowotna czy handel detaliczny. Highlander Partners stosuje podejście inwestycyjne typu „buy and build” tworząc wartość opierając się na wzroście organicznym oraz poprzez przejęcia dokonując selektywnych akwizycji (www.highlander-partners.com).

O Mezzanine Management

Mezzanine Management jest wyłącznym doradcą rodziny funduszy Accession Mezzanine Capital – pioniera na rynku szeroko rozumianego finansowania mezzanine w Europie Środkowej. Przez ostatnie 18 lat grupa z powodzeniem zainwestowała ponad 700 mln EUR, wspierając właścicieli i menedżerów oraz pomagając ponad 50 firmom rozwijać się w sposób organiczny jak i poprzez fuzje i przejęcia, na rynkach krajowych oraz zagranicznych. Mezzanine Management obecnie prowadzi inwestycje w ramach swojego największego funduszu AMC Capital IV, pozyskanego w 2018 roku o wartości 264 milionów euro, rozbudowując obecnie posiadaną platformę private debt o pożyczki bezpośrednie w kluczowych rynkach Europy Środkowej.

Fundusze wspierane są przez renomowanych i cenionych inwestorów instytucjonalnych w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz szereg banków, funduszy emerytalnych i towarzystw ubezpieczeniowych. http://www.mezzmanagement.com/

Źródło: Akomex