Przygotowalnia i druk offsetowy

„Taking Print Futher” – pod takim hasłem odbyła się 13. Konferencja Meet Kodak Polska. Wydarzenie miało miejsce 30 maja br. w hotelu Warsaw Plaza w Warszawie. Zgromadziło ono około 180 przedstawicieli branży poligraficznej. Organizatorzy – firma Kodak Polska i jej partnerzy: 3M, hubergroup Polska, Koenig & Bauer (CEE) oraz Miraclon, przygotowali bogaty program spotkania. Dominowała w nim tematyka dotycząca przyszłości druku, jego nowych możliwości, a także rozwoju osobistego.

Pozytywne doświadczenia związane z panelem dyskusyjnym, jaki od wielu lat towarzyszy blokowi fleksograficznemu podczas Meet Kodak Polska, organizatorzy postanowili w tym roku również wykorzystać w części związanej z przygotowalnią i drukiem offsetowym.

- reklama -

Panel rozpoczęli Joris Verbouwe (Product Support Manager – Colour | Kodak Software Division (KSD) i Robert Smorąg (Application Specialist, Kodak Software Dvision) przedstawiając nowości w obszarze systemu Prinergy oraz oprogramowania do zarządzania barwą ColorFlow, Spotless i Kodak Proofing Software.

Prowadzący wskazywał na znaczące oszczędności, wynikacjące z wprowadzenia omawianych rozwiązań. Dzięki wykorzystaniu Ink Optimizing można skutecznie wpływać na ilość zużywanej farby i maksymalny poziom nafarbienia przy zachowaniu pełnej zgodności kolorystycznej. ColorFlow Pro znacznie ułatwia proces standaryzacji, przeprowadzanej kompleksowo w jednym przebiegu.

Technologia Kodak Spotless umożliwia druk wielobarwny z poszerzonym gamutem, bez użycia kolorów Pantone, a w związku z tym dodatkowym kosztów. Nowa odsłona dobrze znanego na rynku systemu Kodak Proofing Software jest w pełni kompatybilna z najnowszymi standardami, urządzeniami pomiarowymi i drukującymi.

Następnie Sławomir Iwanowski, Regional Sales and Newspaper Manager Poland z firmy Kodak poprowadził panel dyskusyjny związany z technologią płyt bezprocesowych Kodak Sonora X, do którego zaproszono jej użytkowników. Byli wśród nich: Michał Graś (Colours Factory), Robert Miller (Mdruk), Jakub Śliwiński (ColorPrint Bydgoszcz) oraz Marek Zybura (Agora). Mówili oni o swoich doświadczeniach związanych z użytkowaniem płyt Sonora i odpowiadali na pytania uczestników spotkania, co przerodziło się w dyskusję, która dostarczyła jej uczestnikom sporej dawki wiedzy na temat tej technologii.

„Płyty Sonora X – co podkreślał Sławomir Iwanowski, moderator spotkania – oferują możliwość realizacji wyższych nakładów, szybszy proces naświetlania i większą trwałość w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku płytami bezprocesowymi. Mogą być wykorzystywane do niemal wszystkich aplikacji, w których znajdują zastosowanie typowe płyty CtP niewymagające wygrzewania.

Dedykowane są dużym zakładom akcydensowym, bazującym na druku arkuszowym, zwojowym drukarniom heatsetowym i coldsetowym, firmom specjalizującym się w produkcji opakowań, a także drukarniom użytkującym maszyny wyposażone w systemy suszenia UV; mogą być też wykorzystywane przez średnio- i wysokonakładowe drukarnie gazetowe, czego dowodem był nasz panel dyskusyjny, do którego zaprosiliśmy zakłady poligraficzne o różnej specjalizacji. Mamy nadzieję, że ich doświadczenia staną się inspiracją dla innych, jak również rozwieją obawy tych, którzy nie są jeszcze do końca przekonani do tej technologii.”

Panel związany z przygotowalnią i drukiem offsetowym zakończyły prelekcje partnerów Meet Kodak Polska.

„Atelier – nowy wymiar opakowań” to temat, który przedstawiła Maria Ślesicka–Gęściak z firmy Papyrus. O wzroście konkurencyjności poprzez świadomą optymalizację mówił Robert Kuczera z firmy hubergroup Polska, natomiast Paweł Krasowski z firmy Koenig & Bauer (CEE) przedstawił nowe rozwiązania tego producenta do produkcji opakowań.

- reklama -


A N K I E T A

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma, a raz w roku w wydaniu styczniowym przedstawimy podsumowanie.