spot_imgspot_img

Push-to-Stop w introligatorni drukarni Poligrafia J. Nowak

Treść dostępna dla prenumeratorów Newslettera

Wpisz swój e-mail, aby uzyskać dostęp.
Twój e-mail chronimy w 100% przed spamem!

Zaledwie kilkanaście dni temu Heidelberg Polska zaprosił gości do drukarni Poligrafia J. Nowak w Przeźmierowie k/Poznania po raz pierwszy w Polsce na żywo prezentując produkcję składek z wykorzystaniem złamywarki Stahlfolder TH 82-P współpracującej z robotem P-Stacker.

A dokładnie, o czym była mowa? O rozwiązaniu Push-to-Stop, które znane dotychczas z wdrażania na maszynach drukujących pojawiło się już w wersji w pełni rozwiniętej na urządzeniach introligatorskich. Druk autonomiczny nabiera zupełnie innego wymiaru, o wiele bardziej rozwiniętego.

… Druk autonomiczny nie odnosi się już tylko do druku offsetowego. Ponieważ w dalszym przetwarzaniu produktów poligraficznych nadal istnieje duży potencjał w zakresie większej automatyzacji, wyższej wydajności i zintegrowanych procesów. Jednocześnie prostsze i bardziej przyjazne dla użytkownika maszyny muszą rekompensować brak wykwalifikowanych pracowników i ograniczać pracę fizyczną. Jednym z wąskich gardeł jest tutaj obszar falcowania. Z tego powodu Heidelberg zintegrował elementy wykończenia druku z koncepcją Push-to- Stop, teraz obejmuje swoje maszyny do falcowania Stahlfolder i umożliwia autonomiczną produkcję zleceń.

Dzięki “Push-to-Stop” różne zlecenia nie muszą już być oddzielone osobnymi paletami lub papierowymi oznaczeniami, ale mogą być przetwarzane jedno po drugim. W przypadku pracy w trybie Push-to-Stop, liczne zmiany sygnatur są zgłaszane do systemu poprzez wydrukowany kod kreskowy, który jest odczytywany przez zintegrowany system kamer w podajniku PFX falcerki. Urządzenie pracuje z prędkością do 18 000 arkuszy na godzinę – na równi z arkuszową maszyną offsetową. Bez aktywnej interwencji operatora, produkcja kolejnego zlecenia rozpoczyna się autonomicznie. Unika się tutaj mieszania różnych sygnatur.

Robert Wieczorek – Heidelberg Polska – wyjaśniał zagadnienie Push-to-Stop w odniesieniu do introligatorni

Sam Stahlfolder jest szybko konfigurowany. Serwomotory w pełni automatycznie ustawiają rolki falcujące, płyty klamrowe i zespół składania poprzecznego na wymagany wymiar. Przyspieszone procesy produkcyjne mają korzystny wpływ na wydajność, zwłaszcza w przypadku krótkich serii. Ze względu na ogromny wzrost wydajności falcowania w ostatnich latach do 18 000 arkuszy na godzinę, wymagane jest zarówno podawanie arkuszy, jak i dostarczanie arkuszy. Według Heidelberga często stosowana wartość OEE (Overall Equipment Effectiveness) dla falcerek wynosiła jeszcze dwa lata temu od 35 do 40 procent. Producent uważa, że wzrost do 65 procent jest realny.

Firma Heidelberg zrobiła pierwszy krok po stronie podajników i oferuje podajniki palet w klasie szczytowej wydajności, takich jak Stahlfolder KH 82, TH 82 i TX 96. Wykorzystywana jest ta sama zasada działania podajnika, co w maszynach drukarskich. Ze względu na nakładanie się arkuszy, ich długość podawania zmniejsza się o połowę w zależności od rodzaju złożenia, a więcej arkuszy może być podawanych przy tej samej prędkości maszyny.

Roboty w akcji | Niedawna analiza przeprowadzona przez firmę Heidelberg u jednego z klientów wykazała znaczny spadek wydajności w wykańczaniu w ciągu 12-godzinnej zmiany. Spadek wydajności przypisywano stopniowemu zmęczeniu personelu podczas ręcznego składania produktów. W związku z tym Heidelberg stawia tu na technologię robotów. System robotów, Stahlfolder P-Stacker, służy do autonomicznego układania stosów z zamówieniami. Robot przenosi do 300 paczek na godzinę, z których każda może ważyć nawet osiem kilogramów. Jest to 6-osiowy robot, który delikatnie i bezpiecznie chwyta i odkłada stosy. W ten sposób robot wykorzystuje pełny format zwykłej europalety.


Według firmy Heidelberg opracowanie chwytaka, który umożliwia układanie bez znaczników na całym formacie palety, stanowiło wyzwanie. Opracowanie chwytaka, który symuluje sposób pracy operatora i pozwala osiągnąć wysoką jakość wiązek i stosów nie jest zadaniem trywialnym, ponieważ formaty wahają się od A5 do A4 i wszystkie formaty muszą być przetwarzane przez w pełni zautomatyzowany chwytak.

Robot w akcji…

Kolejną ważną funkcją jest obracanie stosów w celu ich prawidłowego ustawienia na palecie dla kolejnego etapu procesu. Dzięki zapisanym różnym wzorom deponowania, na jednej i tej samej palecie mogą być umieszczone różne formaty. Robot automatycznie wstawia również podkładki warstwowe w żądanych miejscach do wysokości stosu 1,1 metra… więcej na łamach czasopisma Świat Poligrafii Professional.

Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 264 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Aktualne wydanie

spot_img

Podcasty

spot_img

weź udział w ankiecie

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne pytania pochodzą z całej serii dotyczących podnoszenia cen za produkcję i brzmią następująco:

O ile % podnieśliście ceny na realizację usług w ostatnich 3 miesiącach?

Czy planujecie podniesienie cen w najbliższych 3 miesiącach?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

Najnowsze

- Reklama -spot_img

więcej podobnych

0:00
0:00