Firma Chespa dokonała wyjątkowego zakupu i zainwestowała w ultranowoczesny obszar elementu produkcji wykrojników przy wykorzystaniu robotyki. Przedsiębiorstwo już myśli też o kolejnych zakupach i dąży do możliwie dalekiej automatyzacji pracy. O zmianach i esencji nowego rozwiązania rozmawiamy z Romanem Radomskim – członkiem zarządu i osobą odpowiedzialną w Grupie Chespa za ten obszar produkcji.

Co u Was nowego?

- reklama -- reklama -

Roman Radomski: W ostatnim czasie, jako grupa Chespa, nie skupialiśmy się na informowaniu o kolejnych zakupach dotyczących powielania lub rozbudowy linii produkcyjnych. W tym roku udało nam się jednak zrobić coś, co w moim odczuciu wychodzi poza sferę zwykłego działania w tym zakresie. Dotykamy nowoczesnego obszaru i jest to tzw. Przemysł 4.0, który wkroczył do naszej produkcji wykrojników. Jesteśmy jedną z nielicznych firm w tej części Europy, a nawet świata, która dysponuje tego rodzaju rozwiązaniem. Automatyzacja połączona ze sztuczną inteligencją to ogromny krok do przodu. Zainwestowaliśmy w ultranowoczesną maszynę do montażu stacji czyszczących oraz w obszar oprogramowania sterującego tym procesem.

Roman Radomski

Zacznijmy od początku. Jak realizowany jest proces produkcji?

Podstawą są dane zawarte w katalogach maszyn i informacje uzyskane od klienta. Po wykonaniu projektów CAD narzędzi, pliki trafiają na serwer i są pobierane odpowiednio przez poszczególne gniazda produkcyjne. Wytyczne i katalogi wykorzystywane są na każdym z etapów, aby usprawnić proces realizacji.

Dzięki temu jesteśmy w stanie zrealizować najbardziej nietypowe prace.

Rozumiem, że nowa maszyna zrewolucjonizowała Waszą produkcję?

Oczywiście, choć innowacyjnych maszyn i urządzeń u nas nie brakuje. Jako przykład z lat poprzednich: posiadamy laser, który jest jednym z najnowocześniejszych w naszej części Europy. Dedykowany jest wykrojnikom rotacyjnym. To właśnie na nim wykonujemy wszystkie nasze rotacje, a to co odróżnia go od pozostałych naszych laserów to to, że on sam mocuje sklejkę (operator musi „założyć skorupę”, spozycjonować ją, a maszyna sama dokonuje pomiarów czy nie doszło do pomyłki, mocuje sklejkę wkrętami), następnie wypala i frezuje. Efektem pracy jest więc wypalona, ofrezowana sklejka, która może trafić bezpośrednio na montaż.

Roman Radomski

Rewolucja w czystej postaci to jednak innowacyjne urządzenie, które automatyzuje montaż stacji czyszczących górnych. Maszyna używa stali ze szpuli, według wspomnianego wcześniej pliku, tnie na poszczególne elementy, sama je pobiera i montuje. Urządzenie jest również wyposażone w specjalny magazyn, dzięki któremu może montować kołki wypychające stalowe jak i plastikowe kołki dystansowe, których zużywamy w dziesiątkach tysięcy…

Więcej na łamach czasopisma ŚWIAT POLIGRAFII PROFESSIONAL

- reklama -Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Świata Poligrafii PRO, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.


ANKIETA!
Bądźcie aktywni! Warto wyrażać swoje zdanie!

Czy zauważyliście, że odbyła się virtual.drupa 2021?

Czy braliście udział w proponowanych sesjach?

Jak oceniasz virtual.drupa 2021?