Firma Chespa dokonała wyjątkowego zakupu i zainwestowała w ultranowoczesny obszar elementu produkcji wykrojników przy wykorzystaniu robotyki. Przedsiębiorstwo już myśli też o kolejnych zakupach i dąży do możliwie dalekiej automatyzacji pracy. O zmianach i esencji nowego rozwiązania rozmawiamy z Romanem Radomskim – członkiem zarządu i osobą odpowiedzialną w Grupie Chespa za ten obszar produkcji.

Co u Was nowego?

Roman Radomski: W ostatnim czasie, jako grupa Chespa, nie skupialiśmy się na informowaniu o kolejnych zakupach dotyczących powielania lub rozbudowy linii produkcyjnych. W tym roku udało nam się jednak zrobić coś, co w moim odczuciu wychodzi poza sferę zwykłego działania w tym zakresie. Dotykamy nowoczesnego obszaru i jest to tzw. Przemysł 4.0, który wkroczył do naszej produkcji wykrojników. Jesteśmy jedną z nielicznych firm w tej części Europy, a nawet świata, która dysponuje tego rodzaju rozwiązaniem. Automatyzacja połączona ze sztuczną inteligencją to ogromny krok do przodu. Zainwestowaliśmy w ultranowoczesną maszynę do montażu stacji czyszczących oraz w obszar oprogramowania sterującego tym procesem.

Roman Radomski

Zacznijmy od początku. Jak realizowany jest proces produkcji?

Podstawą są dane zawarte w katalogach maszyn i informacje uzyskane od klienta. Po wykonaniu projektów CAD narzędzi, pliki trafiają na serwer i są pobierane odpowiednio przez poszczególne gniazda produkcyjne. Wytyczne i katalogi wykorzystywane są na każdym z etapów, aby usprawnić proces realizacji.

Dzięki temu jesteśmy w stanie zrealizować najbardziej nietypowe prace.

Rozumiem, że nowa maszyna zrewolucjonizowała Waszą produkcję?

Oczywiście, choć innowacyjnych maszyn i urządzeń u nas nie brakuje. Jako przykład z lat poprzednich: posiadamy laser, który jest jednym z najnowocześniejszych w naszej części Europy. Dedykowany jest wykrojnikom rotacyjnym. To właśnie na nim wykonujemy wszystkie nasze rotacje, a to co odróżnia go od pozostałych naszych laserów to to, że on sam mocuje sklejkę (operator musi „założyć skorupę”, spozycjonować ją, a maszyna sama dokonuje pomiarów czy nie doszło do pomyłki, mocuje sklejkę wkrętami), następnie wypala i frezuje. Efektem pracy jest więc wypalona, ofrezowana sklejka, która może trafić bezpośrednio na montaż.

Roman Radomski

Rewolucja w czystej postaci to jednak innowacyjne urządzenie, które automatyzuje montaż stacji czyszczących górnych. Maszyna używa stali ze szpuli, według wspomnianego wcześniej pliku, tnie na poszczególne elementy, sama je pobiera i montuje. Urządzenie jest również wyposażone w specjalny magazyn, dzięki któremu może montować kołki wypychające stalowe jak i plastikowe kołki dystansowe, których zużywamy w dziesiątkach tysięcy…

Więcej na łamach czasopisma ŚWIAT POLIGRAFII PROFESSIONAL

- reklama -

ANKIETA DLA CIEBIE!

Czy planowane targi DRUPA 2021 odbędą się?