Siła technologii Fujifilm

- reklama -

Ostatnie dwie dekady wyraźnie pokazały, jak bardzo dużo zmieniło się w poligrafii. Przeszliśmy długą drogę od technologii tradycyjnych do technologii cyfrowych, wśród których na czoło wysuwa się Inkjet. Nie można negować rozwoju technologii tonerowych, jednak to właśnie Inkjet stanowi realną konkurencję dla wciąż niepokonanego druku offsetowego.

Analizując jeszcze dokładniej, to właśnie technologia Inkjet w ostatniej dekadzie dokonała skoku technologicznego, na końcu którego, czyli dzisiaj, stało się możliwe produkowanie komercyjnych głowic drukujących, realizujących drukowanie w jednym przejściu arkusza z szybkością i poziomem jakości budzącym uznanie wśród drukarzy na całym świecie. To właśnie rozwój technologii produkcji głowic w połączeniu z zaawansowanymi technologicznie systemami sterowania oraz obsługi, stanowią obecnie początek rewolucji w realizowaniu druku komercyjnego.

Już w 2008 podczas targów drupa, firma Fujifilm zaprezentowała swoją pierwszą cyfrową maszynę drukującą (Inkjet), drukującą do formatu B2 – Jet Press 720. Model ten jest dostępny komercyjnie od 2011 r., a w ciągu kilku ostatnich lat instalowano ją w wielu krajach na całym świecie. Aktualnie firma Fujifilm wprowadza na rynek maszyny drugiej generacji, oznaczone jako Jet Press 720S, w których dokonano wielu udoskonaleń technologicznych.

Niskie nakłady, szybkie zmiany i drukowanie na żądanie, to standardowe wymogi współczesnego rynku. A ponieważ style „retro” i „vintage” stają się coraz modniejsze, następuje powrót do nastawienia na wysoką jakość i niewielkie nakłady, w szczególności w przypadku, gdy fizyczne i  emocjonalne aspekty druku mają większe znaczenie od możliwości dostarczania informacji online.

Te trendy będą w przyszłości zmieniać się w jeszcze szybszym tempie. Proporcja ilościowa druku wysokonakładowego do niskonakładowego zostanie odwrócona do góry nogami. To odpowiednia dla przewidujących firm chwila na podjęcie przygotowań i zabezpieczenia swojej pozycji w czołówce wyścigu tych zmian. Druk arkuszowy Inkjet B2 jest technologią stanowiąca doskonałą odpowiedź na widoczne rynkowe trendy.

Najefektywniejszym sposobem realizacji zlecenia niskonakładowego jest wysłanie pliku PDF do maszyny i drukowanie. Dokładnie tak działa Jet Press 720S. Praca na niej eliminuje czasochłonne i kosztowne przygotowywanie i ustawianie parametrów występujące w maszynach offsetowych. Nie trzeba przygotowywać płyt, nie jest konieczne użycie naświetlarek i wywoływarek, które później należy konserwować. Nie ma narządzania i dostosowywania barwy (kolorów), nie występują arkusze popularnie nazywane „makulaturą”, a zużycie środków eksploatacyjnych w sali maszyn drukujących jest znikome.

Zadrukowywane arkusze mogą być przekazywane dalej praktycznie od razu po zadrukowaniu (czas schnięcia zależy od typu papieru). Jakość i powtarzalność druku jest gwarantowana, bez konieczności zmiany ustawień w maszynie…

więcej w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional

- reklama -
A N K I E T A

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma, a raz w roku w wydaniu styczniowym przedstawimy podsumowanie.