spot_imgspot_img

SILBO wyprodukowało foliowe koperty klasy premium na płyty winylowe zadrukowane tuszem na bazie wody

- Reklama-

Folie na płyty winylowe to towar raczej postrzegany jako luksusowy. Koneserzy muzyki gramofonowej cenią foliowe koperty za ich antystatyczne właściwości, idealnie gładką powierzchnię i trwałość. Doskonale chronią płyty. I każdy, kto ma swoją, choć małą, kolekcję winyli, wie, że papier, choć postrzegany jako materiał ekologiczny, nie może równać się, w tym zastosowaniu, z dobrej jakości plastikową folią.

Każdy z audiofilów wie także, że istnieje tylko jedna firma na świecie (koreańska), która produkuje najlepsze foliowe koperty na płyty winylowe. Ale to się właśnie zmieniło… Na rynek trafiła niedawno winylowa płyta (co ciekawe – biała) zespołu Carrantuohill (polski zespół grający muzykę celtycką, zdobywca Fryderyka w 2006 roku). Album ma swoja kopertę foliową klasy premium, co jest ewenementem na polskim rynku muzycznym. Folia nie tylko ma specjalne właściwości, ale, co najważniejsze, jest zadrukowana wysokiej jakości tuszami na bazie wody. Jak do tego doszło? Foliowe koperty z nadrukiem wykonała firma SILBO, polski producent opakowań, od lat pracujący wyłącznie na druku wodnym.

„Przyjaźnimy się z zespołem już długo i podczas jednej z rozmów z Bogdanem Wita, muzykiem i menadżerem Carrantuohill, zrodził się pomysł, żeby ich najnowsze wydawnictwo miało właśnie taką kopertę. To był projekt, który – choć był prawdziwym wyzwaniem – sprawił nam niemałą frajdę. Chcieliśmy, żeby to był produkt luksusowy, który może być porównywany z najlepszymi na świecie foliami na płyty winylowe. Jednocześnie nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy sobie nie podnieśli poprzeczki, dodając do tego wysokiej jakości nadruk tuszem na bazie wody.” – opowiada Marcin Śpiewok, właściciel SILBO.

SILBO produkuje przede wszystkim opakowania elastyczne na produkty spożywcze i znany jest na świecie z tego, że są to opakowania możliwie w najwyższym stopniu ekologiczne, to znaczy: z materiałów kompostowalnych, tworzyw ograniczających użycie plastiku, monomateriałów, papieru, organicznych siatek. Jaki pierwsi w Europie, siedem lat temu, wprowadzili wodny nadruk na foliach.


Ale czy folie na płyty winylowe mogą być kompostowalne? Nie powinny, bo przecież folia ma za zadanie chronić płytę tak długo, jak tylko możliwe jest odtwarzanie muzyki. Na foliowej kopercie umieszczono napis:

„Folia użyta do opakowania tej płyty została wykonana z polietylenu. Całkowicie rozłoży się za około 400 lat. Tam, gdzie długowieczność plastiku nie jest pożądana, wybierz opakowania kompostowalne. Zieloną muzykę z duma wspiera SILBO”.

Choć trudno w to być może uwierzyć, plastik w tym przypadku ma swoje wysoko zrównoważone środowiskowo walory. Zastosowana przez SILBO folia polietylenowa (HDPE) ma zadanie przede wszystkim chronić płytę przed zarysowaniami, kurzem i uszkodzeniami. Koperta ma właściwości antystatyczne, a dla wysokiej jakości druku konieczna była jonizacja powierzchni, co zapewnia doskonałą przyczepność farby. Liczy się także transparentność folii, precyzyjne docięcie oraz dopasowanie rozmiaru i silne zgrzewanie w miejscu zamknięcia.Wszystkie te cechy posiadają wyprodukowane przez SILBO foliowe koperty na płyty analogowe. Dodanie ekologicznego zadruku tuszem na bazie wody to coś, co prawdopodobnie SILBO zrobiło jako jedyna firma na świecie. I jak deklarują, druk może być w przyszłości z powodzeniem wykonywany według dowolnego projektu i w pełnej gamie kolorystycznej.

Źródło: SILBO


Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 264 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Aktualne wydanie

spot_img

Podcasty

spot_img

weź udział w ankiecie

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne  pytanie brzmi następująco:

Czy inwestycja w Web-to-Print jest nadal atrakcyjna?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

spot_img

Najnowsze

- Reklama -spot_img

więcej podobnych