spot_imgspot_img

Silver Saver – papier na wagę… srebra

Papier powstał, gdy ludzie zaczęli mieć potrzebę zapisywania i przekazywania sobie informacji. Dzięki temu wiemy, co działo się setki lat temu w różnych zakątkach świata. Ale czy komuś przyszłoby wówczas do głowy, że papier może służyć do ochrony cennych, choć niekoniecznie kruchych przedmiotów?

Korozja metali najczęściej kojarzy nam się z metalami żelaznymi lub stopami żelaza. Nie każdy pamięta, że stal nierdzewna, którą wykorzystuje się do budowy urządzeń pracujących w trudnych warunkach (np. niskich temperaturach) bądź takich, od których wymagany jest wysoki reżim sanitarny (przemysł spożywczy, gastronomia), również ulega korozji.

Do zabezpieczania tego rodzaju metali stosowane są materiały VCI (w zależności od nośnika mogą to być papiery, folie czy emitery). W przypadku metali nieżelaznych, które również ulegają korozji, mówimy o patynowaniu, śniedzieniu czy białej korozji. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dochodzi do reakcji metalu z tlenem atmosferycznym.

Nie tylko biżuteria – jakie są zastosowania techniczne srebra?
Co jest przyczyną pojawiania się czarnego nalotu na powierzchni srebra?
W jaki sposób możemy zabezpieczyć srebro przed wpływem warunków zewnętrznych?

Nie tylko biżuteria – jakie są zastosowania techniczne srebra? | Metal ten najczęściej kojarzy nam się z biżuterią, wyrobami takimi jak łańcuszki, kolczyki, bransoletki czy obrączki. Za jego popularnością przemawiają jego właściwości wizualne: możliwość polerowania, wysoki połysk oraz współczynnik odbicia światła oraz właściwości mechaniczne, czyli dobra ciągliwość oraz kowalność. I jak tu nie kochać srebra?

Do tego posiada ono najwyższą przewodność elektryczną i cieplną (znacznie wyższą niż miedź). Z tego powodu często jest wykorzystywane do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pierwiastki srebra możemy spotkać w wysokiej klasy sprzęcie hi-fi, czy w stykach klawiatury komputera.

Wysoki współczynnik odbicia światła oraz możliwość polerowania sprawiają, że srebro stosuje się także przy produkcji najwyższej klasy optyki i luster teleskopów.

Nie zapominajmy również, że związki srebra zmieniają barwę pod wpływem światła. To właśnie dlatego azotan srebra czy – częściej – bromek srebra były wykorzystywane w fotografii analogowej. Do dziś, gdy chcemy nadać naszym zdjęciom nieco bardziej staromodnego wyglądu, wykorzystujemy efekt sepii. Obecnie wystarczy wybrać odpowiedni filtr w naszym aparacie czy komputerze. Kiedyś oznaczało to kilka godzin spędzonych w ciemni pełnej odczynników.

Co ciekawe, podarunek ze srebra oznacza również dbałość o zdrowie obdarowanej osoby. W końcu srebro zabija ogromną liczbę szkodliwych grzybów, bakterii i wirusów – i nieważne, czy mówimy tu o czystym srebrze wykorzystywanym do produkcji narzędzi medycznych, czy srebrze koloidalnym o powszechnie znanych właściwościach odkażających… więcej na WWW.

Źródło: Antalis


Prenumeruj nasz e-Newsletter
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Aktualne wydanie

spot_img

Podcasty

spot_img

weź udział w ankiecie

Bierz udział w ankietach realizowanych przez naszą redakcję. Aktualne  pytanie brzmi następująco:

Czy technologia cyfrowa wyprze druk analogowy?


Podsumowanie ankiet i komentarze na łamach serwisu WWW oraz w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional. Dziękujemy za Twój czas!

Partnerzy wortalu

spot_img

Najnowsze

- Reklama -spot_img

więcej podobnych