Treść dostępna dla prenumeratorów Newslettera
Standaryzacja zgodnie z normą ISO 12647-6 interpretowana jest w wystąpieniu jako dążenie do osiągnięcia określonych wytycznych spektralnych, densytometrycznych zawartych w normie. W mojej ocenie droga do osiągnięcia wyznaczonego celu powinna być merytorycznie poprawna, lecz przede wszystkim dawać pozytywne rezultaty jakimi są powtarzalność i odwzorowanie oczekiwanego gamutu barwnego.
Intencją jest, aby standaryzacja w fleksografii stała się bardziej popularna, żeby tak jak to jest w druku offsetowym pojawiało się wiele różnych sposobów na osiągnięcie tego samego celu zamiast negacji możliwości osiągnięcia go.

Poruszony zostanie temat przyczyny przeprowadzania standaryzacji w różnych technikach druku. Globalny klient oczekuje otrzymania zbliżonego efektu niezależnie od tego jaką techniką druku jest on wykonywany i to czego on oczekuje jest naszym celem.
Co prawda wygórowanym i idealistycznym, lecz nadal celem. Brakiem jakości nie przywiążemy do siebie klienta, najbardziej zależy nam na globalnych zleceniach, czyli tych na druk których nie mamy monopolu, ponieważ drukują je drukarnia w różnych miastach / krajach / kontynentach.
Jeśli z każdego źródła klient otrzyma inny efekt kolorystyczny w dodatku różny od zamierzonego zaczniemy go tracić. Istotne jest również, aby oprócz jakości zapewnić klientowi powtarzalność to ona jest kluczem do sukcesu… więcej w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional.
Autor Małgorzata Szczotka, Color Management Consulting