Sun Chemical i Eastman: etykiety termokurczliwe

- reklama -

W połowie lutego w ofercie firmy Sun Chemical pojawił się klej SunLam De-seaming Adhesive w wersji dedykowanej etykietom termokurczliwym (shrink sleeves), aplikowanym na plastikowe butelki i pojemniki.

Jego receptura ma być szczególnie pomocna firmom zajmującym się recyklingiem przy odzyskiwaniu politereftalanu etylenu z materiałów pokrytych klejem. Jest on efektem ścisłej współpracy firm Sun Chemical i Eastman, które poddały SunLam badaniom w kontekście zastosowania go do produkcji etykiet wykorzystujących kopoliester Embrace LV.

Po przejściu rygorystycznych testów opracowanych przez stowarzyszenie APR (Association of Plastic Recyclers), nowy klej uzyskał tytuł „Responsible Innovation Acknowledgment” („Odpowiedzialnego społecznie, innowacyjnego rozwiązania”).

Jak zapewnia Sun Chemical, dzięki zamianie tradycyjnego rozpuszczalnika na klej SunLam De-seaming Adhesive, spoiwo etykiety termokurczliwej rozszczepia się, a cała etykieta – bez uszczerbku na jakości czy właściwościach fizycznych – zostaje oddzielona na etapie mycia butelek. Jak zapewnia producent, skuteczność kleju SunLam De-seaming Adhesive została przetestowana na butelkach oklejonych etykietami termokurczliwymi wyprodukowanymi z użyciem kopoliestru Eastman Embrace LV.

Testy przeprowadzono w działających na rynku zakładach recyklingowych, wyposażonych w kompletne, zautomatyzowane rozwiązania do mycia butelek. Przy typowym wyniku na poziomie przekraczającym 99%, w procesie oddzielania etykiet aplikowanych z udziałem kleju SunLam De-seaming Adhesive osiągnięto wynik na poziomie ponad 95%.

Gdy w 2012 r. organizacje branżowe APR i NPCOR podniosły problem usuwania etykiet termokurczliwych podczas recyclingu opakowań PET, firma Eastman podjęła wyzwanie i stworzyła konsorcjum, którego celem stało się znalezienie odpowiedniego rozwiązania – mówi Ronnie Little, Market Development Manager w firmie Eastman.

Stosując klej SunLam De-seaming Adhesive, właściciele marek korzystają jednocześnie z przewag technologicznych oferowanych przez wykorzystany do jego produkcji kopolimer Eastman Embrace LV.

Jak zapewnia Sun Chemical, dzieje się to bez uszczerbku na objętości czy jakości etykiety shrink sleeve pokrywającej całą butelkę (pojemnik), a także jej kurczliwości. Mogą one być po prostu wykorzystane w całości.

Inną zaletą, jak podaje producent, jest możliwość wykorzystania dodatkowych 20% powierzchni etykiety typu shrink sleeve nanoszonej na całą butelkę. Standardowo bowiem część butelki musi zostać odkryta, by uniknąć błędów przy identyfikacji produktu, realizowanej poprzez analizę kolorystyczną bądź w czytniku IR. Zdarza się, że butelki w całości pokryte etykietą typu shrink sleeve są pomijane przez zautomatyzowane linie sortujące.

Na podstawie informacji firmy Sun Chemical

- reklama -
A N K I E T A

Ankieta

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma, a raz w roku w wydaniu grudniowym przedstawimy podsumowanie.