Świat odtworzony w druku

Tomasz Miękus, Product Business Developer, Canon Polska
- reklama -

Charlotte Moss, światowej sławy projektantka i autorka wnętrz, w wywiadzie dla Elle Décor w 2002 r., powiedziała: „Dwie rzeczy sprawiają, że wnętrze staje się ponadczasowe: jego zakorzenienie w przeszłości połączone z elementami nowoczesności”. Słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, mimo że minęły już niemal dwie dekady od chwili ich wypowiedzenia.

- reklama -

W dalszym ciągu bowiem połączenie tego, co stare, zabytkowe, historyczne, z nowoczesnymi elementami sprawia, że wnętrze nabiera niezwykłego, ponadczasowego charakteru.

Jak wyglądają trendy w wystroju wnętrz na 2019 rok? Projektanci odchodzą od monochromatycznego minimalizmu na rzecz bardziej eklektycznego, czy wręcz „maksymalistycznego” wystroju, w którym ważne miejsce zajmują elementy przeszłości. „Luxe revival” czy „new elegance” to kierunki, w których dochodzi do mariażu „starych” i „nowych” elementów dekoracyjnych, np. mebli z nurtu Art Deco połączonych ze współczesnym, minimalistycznym oświetleniem i luksusowymi materiałami dającymi poczucie luksusu. Inne terminy, takie jak „craft revival”, „vintage explorer” czy „retro glam” również dowodzą, że projektanci nieustannie zwracają się ku przeszłości w poszukiwaniu inspiracji.

Przyszłość zaprojektowana w przeszłości

Na przykład w Wielkiej Brytanii producent farb i tapet Little Greene nawiązał współpracę z organizacją zajmującą się ochroną dziedzictwa kulturowego – English Heritage – aby uzupełnić swoją ofertę tapet dla klientów. Z kolei w 2013 r. 150-lecie londyńskiego metra firma Fired Earth upamiętniła, produkując szereg kafli, do wytworzenia których użyto oryginalnej formierki firmy Transport, która służyła do produkcji oryginalnych kafli, którymi wyłożono stacje tegoż metra.

Dziś nowoczesna technologia, a w szczególności druk cyfrowy, otwiera coraz więcej możliwości zachowania i odtworzenia niegdysiejszego wzornictwa poprzez jego reprodukcję. Na przykład podczas jednego przedsięwzięcia w Norwegii, firma Canon współpracowała z wybitnym fotografem wnętrz i znawcą trendów Jorunnem Tharaldsenem oraz architektem wnętrz Marią Horgen, aby pomóc im odtworzyć tapetę z początku XX wieku. Okazało się bowiem, że wzór ten nie jest już dziś nigdzie dostępny. To skłoniło Tharaldsena do zwrócenia się do Canon z prośbą, czy nie udałoby się ich odtworzyć, a przy okazji zachować dla potomnych.

Dzięki technologii Canon udało się sfotografować wzór tapet tak, aby stanowił jak najwierniejsze odzwierciedlenie tego, jak wyglądały one na początku XX wieku. Po odpowiedniej obróbce materiałów, pozwalającej na druk wielu materiałów do wystroju wnętrz – w tym tapet – Tharaldsen i Horgen postanowili przekształcić swój jednorazowy projekt w biznes, skupiający się na odtwarzaniu historycznego wzornictwa w wielu zastosowaniach wewnętrznych, takich jak tapety, ceramika czy blaty stołowe…

Więcej na łamach czasopisma Świat Poligrafii Professional

- reklama -


A N K I E T A

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez nasza redakcję. Ich omówienie w części będziemy prezentowali na łamach czasopisma, a raz w roku w wydaniu styczniowym przedstawimy podsumowanie.