Technologia Apogee Cloud w szwajcarskiej firmie Merkur Druck

Zespół odpowiedzialny za wdrożenie Apogee Cloud w drukarniach należących do grupy medialnej Merkur Druck

Od pewnego czasu cztery zakłady poligraficzne, należące do szwajcarskiej grupy medialnej Merkur Druck, w części związanej z cyfrowym prepressem realizują swoją produkcję w oparciu o działające „w chmurze” rozwiązanie workflow – Apogee Cloud firmy Agfa. Jak podkreślają przedstawiciele drukarń użytkujących ten oferowany w ramach usługi SaaS (Software as a Service) system, jego wdrożenie przyczyniło się do zwiększenia efektywności i elastyczności procesów realizowanych w ramach przygotowania prac do druku.

- reklama -

Niegdyś regionalne wydawnictwo i drukarnia – z biegiem lat Merkur Druck Group ewoluowała w kierunku obecnej pozycji: jednego z czołowych dostawców usług poligraficznych w Szwajcarii. Grupa składa się z czterech przedsiębiorstw: Merkur Druck AG, Merkur Zeitungsdruck AG (druk gazetowy), Hertig+Co. AG oraz Sprüngli Druck AG. Jej kierownictwo obrało nieco inną strategię rozwoju niż wielu konkurentów. Podczas gdy ci zazwyczaj przejmują mniejsze firmy i koncentrują sprzęt w jednej lokalizacji, utrzymując minimalną liczbę zdecentralizowanych biur sprzedaży, Merkur Druck wybrała strategię bazującą na wielu markach.

Obecnie w ramach grupy funkcjonują trzy ośrodki produkcyjne. W Lagenthal działają drukarnie Merkur Zeitungsdruck, wyposażona w gazetową maszynę fleksograficzną i Merkur Druck, bazująca na pełnoformatowym offsecie arkuszowym. Ten drugi jest też podstawową techniką zakładów Hertig + Co. w Lyss i Sprüngli Druck w Villmergen. Uzupełnieniem parku sprzętowego w poszczególnych lokalizacjach są rozwiązania w zakresie druku cyfrowego i wykańczania druków.

Poza tym w całej Szwajcarii działa kilka biur sprzedaży należących do grupy. Każda z drukarń wyposażona jest w pełną infrastrukturę prepress. Przed zrealizowanym – wspólnie z firmą Agfa – wdrożeniem projektu opartego na „chmurze”, zakłady w Lagenthal i Lyss posiadały lokalnie zainstalowany system produkcyjny Apogee, podczas gdy w Villmergen użytkowano rozwiązanie workflow innego dostawcy.

Bardziej wydajna formuła współpracy w obszarze prepressu
Przed wdrożeniem projektu z wykorzystaniem technologii cloud computing, przedstawiciele zakładów wchodzących w skład grupy zasiedli do rozmów ze specjalistami firmy Agfa, by wspólnie przedyskutować założenia projektu. O jego początkach mówi Markus Keller – szef działu prepress Sprüngli Druck:

„Będąc grupą kilku przedsiębiorstw, chcieliśmy przede wszystkim podnieść wydajność, sprawność i elastyczność wewnętrznej współpracy. Wcześniej Sprüngli Druck AG używała innego systemu workflow niż Agfa Apogee, który z kolei wykorzystywano w drukarniach w Lagenthal i Lyss. W ramach procesu wymiany systemu CtP na nowy, zostałem zobowiązany do oszacowania możliwości wdrożenia Apogee także w naszym zakładzie. Mówiąc szczerze, byłem wobec tej zmiany nieco sceptyczny. Na pierwszy rzut oka wiele procesów wydawało się tu bowiem bardziej skomplikowanych i mniej intuicyjnych w porównaniu z dotychczas użytkowanym rozwiązaniem. Jednak po wnikliwym przyjrzeniu się filozofii, jaka stoi za oprogramowaniem Apogee, zdałem sobie sprawę, że oferuje ono wiele ekscytujących opcji, zwłaszcza w kontekście nowo powołanej do życia grupy”.

- reklama -

ANKIETA DLA CIEBIE!

Najważniejsze wyzwania na "teraz" dla Twojego biznesu