WEILBURGER Graphics GmbH z siedzibą w Gerhardshofen we Frankonii (Niemcy), działający na arenie międzynarodowej producent lakierów, farb fleksograficznych i klejów dla przemysłu poligraficznego, przedstawia zupełnie nowy rodzaj wodoodpornego lakieru impregnującego do aplikowania z zespołu fleksograficznego.

Aby zademonstrować właściwości tego lakieru, firma wyprodukowała specjalnie zaprojektowane opakowanie chłodzące do napojów marki Brauerei Loscher GmbH & Co. KG z sąsiedniego miasta Münchsteinach. To czteroczęściowe opakowanie kartonowe bazujące na składanym kartonie jest wyposażone w impregnowaną wnękę chłodzącą i dzięki temu może pomieścić do 500 g skruszonego lodu lub zimnej wody.

Dla optymalnego chłodzenia, to opakowanie zostało zaprojektowane w taki sposób, że zdejmowana pokrywa tworzy w dużej mierze hermetycznie zamkniętą komorę chłodzenia, która pomieści dwie butelki 330 ml z asortymentu napojów bezalkoholowych browaru Loscher – CLUB-MATE i CLUB-MATE COLA.

To demonstracyjne opakowanie do chłodzenia napojów zostało wyprodukowane wspólnie z firmą Martin Spiegel Kartonagenfabrik GmbH & Co. KG, która była odpowiedzialna za projektowanie, produkcję i dalszą obróbkę druku, oraz RIEKER Druckveredelung GmbH + Co. KG, która zajęła się dekoracyjnym wykończeniem metodą sitodruku.

Główny korpus opakowania, składający się z części dolnej i górnej, wykonany jest z kartonu MetsäBoard Classic FBB o gramaturze 340 g/m², natomiast specjalna wnęka chłodząca i przegroda ułatwiająca napełnianie wykonane są z nowego MetsäBoard Prime FBB EB o gramaturze 265 g/m².

Druk offsetowy dla dwóch wykrojów dla korpusu był 5/0-kolorowy w skali Euro 4c plus niebieski Pantone® 288 C. Zastosowane lakiery to SENOSOFT® WB LAKIER MATOWY FP NDC 350210 na zewnątrz oraz nowy, wodoodporny lakier SENOLITH® WB LAKIER IMPREGNUJĄCY 350025 od wewnątrz jako dodatkowe zabezpieczenie przed rozpryskami wody.

W procesie offline oba wykroje zostały wykończone na zewnątrz dwoma lakierami sitodrukowymi. Z jednej strony wysokopołyskowy SENOSCREEN® UV LAKIER ANTYPOŚLIZGOWY 363055, który wizualnie podkreśla otaczający tekst i przedstawione motywy butelek, a z drugiej strony SENOSCREEN® UV LAKIER WYPUKŁY Z EFEKTEM – KROPLE WODY 363056, który wizualnie i haptycznie kontrastuje z lakierem matowym SENOSOFT® WB LAKIER MATOWY FP NDC 350210.

Dwa wykroje kartonowe dla wnęki i separatora zostały zadrukowane i polakierowane w tym samym zakresie kolorów 5/5-kolorowych w technologii offsetowej. Zastosowano tu lakiery SENOLITH® WB LAKIER Z POŁYSKIEM FP DC 350179 na zewnątrz i nowy, wodoodporny lakier SENOLITH® WB LAKIER IMPREGNUJĄCY 350025 od wewnątrz.

Podczas gdy pokrywa i podstawa korpusu opakowania chłodzącego są zaprojektowane tak, aby można je było złożyć bez użycia kleju, to wnęka, która nie posiada zakrzywionych krawędzi w wodoszczelnym wnętrzu, aby zapewnić maksymalną wodoodporność, jest przyklejana od zewnątrz za pomocą specjalnej maszyny do klejenia pudełek na żywność. Zostało to jednak zrobione przede wszystkim po to, aby uniknąć nieprawidłowego montażu wnęki.

W testach laboratoryjnych zaprojektowany w ten sposób cool box po napełnieniu wodą i lodem zachowuje ponad tygodniową trwałość bez oznak przemoczenia.

Arno Dürr, Dyrektor Sprzedaży WEILBURGER Graphics GmbH na temat demonstracyjnego opakowania i nowego lakieru impregnującego: „W oparciu o opinie naszych klientów, w szczególności z sektora spożywczego i mrożonek, szukaliśmy rozwiązań przyjaznych dla środowiska i odpowiednich dla żywności, aby uczynić opakowania kartonowe wodoodpornymi bez użycia folii, PE i innych powłok. Nasze podejście do zapewnienia tej funkcji za pomocą specjalnego lakieru impregnującego zostało uwieńczone wielkim sukcesem. Zakładamy, że tym przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem możemy odtworzyć i zastąpić dużą część wszystkich rozwiązań z powlekanego kartonu na rynku, jak również niektóre specjalne rozwiązania na bazie tworzyw sztucznych.“

Bastian Pinsenschaum, Dyrektor Serwisu Technicznego WEILBURGER Graphics GmbH odpowiedzialny za projekt dodaje: “Poprzez ten projekt demonstracyjny chłodziarki do napojów, za który chcielibyśmy jeszcze raz podziękować naszym partnerom projektu, firmom Loscher, Spiegel-Verpackungen, Rieker, MetsäBoard i IST, chcieliśmy zademonstrować jakość naszego nowego lakieru impregnującego w ekstremalnym zastosowaniu i nie przegapiliśmy okazji do udokumentowania za pomocą tego opakowania inteligentnego współdziałania wyglądu, haptyki i funkcji naszych produktów. Tak więc opakowanie chłodzące do napojów nie tylko doskonale funkcjonuje, ale także wygląda świetnie.”

Nowy SENOLITH® WB-LAKIER IMPREGNUJĄCY 350025 jest obecnie w procesie zatwierdzania do stosowania      w sektorze opakowań artykułów spożywczych mających bezpośredni kontakt z żywnością i docelowo będzie mógł być stosowany do lakierowania pierwotnych opakowań na owoce i warzywa, karmę dla zwierząt domowych, opakowań roślin i produktów mrożonych.

Źródło: WEILBURGER Graphics 

- reklama -

Co dziś generuje Ci największy problem/koszt przy produkcji opakowań i chciałbyś to zmienić?

2. Co jest największym kosztem pozostałości poprodukcyjnych?

3. Jak najszybciej zwiększyć techniczną jakość produkcji?