Wiking Graf z technologią Crystal

- reklama -

W czerwcu tego roku do parku maszynowego drukarni Wiking Graf dołączyła naświetlarka CDI Spark 4835 wraz z kopioramą XPS Crystal! To jedna z pierwszych instalacji linii Crystal w Polsce. Naświetlarka Esko Spark jest natomiast już trzecim (!) urządzeniem tego typu w łódzkiej drukarni, które wymieniano co kilka lat na większe i nowsze modele wraz ze wzrostem wymagań jakościowych i potrzeb wydajnościowych.

Zakład Poligraficzny Wiking Graf został założony w 1986 r. – jego głównym obszarem działalność na rynku poligraficznym są etykiety samoprzylepne oraz ulotki farmaceutyczne. W swojej pracy firma wykorzystuje wieloletnie doświadczenia w druku etykiet samoprzylepnych na roli oraz w druku arkuszowym w oparciu o nowoczesne technologie i park maszynowy. Studio graficzne wykorzystuje, oprócz standardowych programów, również specjalistyczne oprogramowanie Esko: edytorskie, proofingowe oraz ripujace.

- reklama -

Od 2002 roku Wiking posiada wdrożony system zarządzania jakością oparty na normie ISO 9001. System ten uzupełniony jest wytycznymi GMP co pozwala na spełnianie wymogów dotyczących organizacji produkcji, bezpieczeństwa produktu i odpowiedniej higieny miejsca wytwarzania wymaganych przez klientów z branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej. Nadruki wykonywane są na różnych podłożach w tym na papierze samoprzylepnym, foliach PE i PP (białej, srebrnej oraz przezroczystej), papierze typu sandwich, a także na kleju. Do realizacji małych nakładów drukarnia wykorzystuje druk cyfrowy oraz wycinanie laserowe.

Dodatkowo oferuje różnorodne technologie uszlachetniające, takie jak złocenie na zimno i gorąco, druk reliefowy, wytłaczanie, zabezpieczanie hologramem, a także personalizacje i numerowanie etykiet. Dodatkowo w Wikingu dostępne są odpowiednie narzędzia do nanoszenia napisów w Braille’u na produktach, w tym na etykietach typu peel-off i booklet. Na życzenie klienta jakość druku pismem Braille’a jest weryfikowana i certyfikowana przez Polski Związek Niewidomych.

Zainstalowany w drukarni zestaw, pozwala na produkcję płyt fleksograficznych do formatu 1200×900 mm. Innowacyjna kopiorama XPS do naświetlania matryc wykorzystuje diody UV LED, nie wymagające czasu na nagrzewanie i emitujące zawsze spójne promieniowanie – w przeciwieństwie do naświetlarek UV.

Naświetlanie wstępne i zasadniczne odbywa się równocześnie podczas kilkukrotnego przejścia listwy LEDowej nad szklanym stołem roboczym, na którym umieszczona jest płyta flekso z wygrawerowaną uprzednio czarną maską. Oznacza to wyeliminowanie dotychczasowego pierwszego etapu, jakim było wstępne naświetlanie w kopioramie.

Najważniejszą zaletą kopioramy XPS jest uzyskanie bardzo wysokiej powtarzalności produkcji płyt flekso poprzez wyeliminowanie tzw. efektu Dwell’a, objawiającego się postępującymi zmianami w kształcie i wielkości punktów rastrowych w miarę wydłużania się odstępu czasu pomiędzy naświetlaniem wstępnym i zasadniczym. Producent zadbał również o standaryzację czasów naświetlania płyt poprzez wprowadzenie do urządzenia listy certyfikowanych płyt większości producentów.

Pracownicy naświetlarni nie muszą na własną rękę i doświadczalnie dobierać odpowiednich czasów dla każdej płyty, wystarczy wybrać ją z listy. Producent zadbał również o komfort pracy operatorów: dotykowy ekran, duże przyciski, minimalna liczba operacji do wykonania oraz czytelna sygnalizacja świetlna trybu działania maszyny, powodują że praca z kopioramą XPS jest intuicyjna i łatwa. Warto zaznaczyć, że kopiorama XPS Crystal została wyróżniona na wielu międzynarodowych wystawach i targach, jest między innymi laureatem nagrody FTA z 2017 roku.

Źródło: Digiprint