Na naszych łamach bardzo często pojawia się temat Industry 4.0. W naszej branży częściej mówimy o Poligrafii 4.0. To trend, który podczas targów DRUPA 2016 został bardzo silnie nakreślony praktycznie przez wszystkich wystawców. Dzisiaj prezentujemy podejście do tego tematu firmy KAMA. I od razu zaznaczamy, że o ile w przypadku samego drukowania jest to już w miarę opanowane, w obszarze introligatorni, jest nie lada wyzwaniem.

Eksperci są zgodni, następną wielką rzeczą będzie „komunikacja” i dalsza automatyzacja maszyn w połączeniu z „Big-Data”. Niektórzy uważają, że jest to czwarta rewolucja przemysłowa. Ten etap rozwoju został nazwany „Przemysł 4.0”, natomiast w branży poligraficznej nazywamy go „Print 4.0”, „Druk 4.0” lub „Poligrafia 4.0”.

Nie można się martwić na zapas. Wdrażanie tego typu technologii dopiero się zaczyna. Niektóre segmenty naszej branży są już w tym nieco bardziej zaawansowane  (fotoksiążka, książka na żądanie), inne zaś obszary są trochę opóźnione (druk akcydensowy, druk opakowań). Z kolei producenci maszyn drukujących są bardziej zaawansowani niż Ci, którzy  produkują maszyny do obróbki po druku, a to ze względu na istniejące tutaj bardziej zróżnicowane procesy technologiczne.

Niskie nakłady to bardzo „niepopularna” część produkcji opakowań. Dużo zachodu przy przygotowaniu, realizacji, uszlachetnianiu. Jak sobie z tym poradzić? To jedno z kluczowych pytań. Jeśli chodzi o produkcję krótkich nakładów, wydajność i koszty w znacznym stopniu zależą one od procedur procesowych.

Bardzo dobrze wiemy, że na rynku już dzisiaj istnieje duża liczba mniejszych zamówień związanych z wersjonowaniem (Variable Data Printing), dużą liczbą jednostek magazynowych SKU i dostawami na żądanie. To wszystko stanowi bardzo duże wyzwanie dla producenta opakowań, bo oznacza nieustające  zmiany zleceń…

Więcej na łamach czasopisma Świat Poligrafii Professional
Źródło: Kama

- reklama -

Co dziś generuje Ci największy problem/koszt przy produkcji opakowań i chciałbyś to zmienić?

2. Co jest największym kosztem pozostałości poprodukcyjnych?

3. Jak najszybciej zwiększyć techniczną jakość produkcji?